Wpis z mikrobloga

Hej Mirasy, mam kilka pytań o zameldowanie, część z nich dotyczy #prawo a część konkretnie #wroclaw.

1. Kupiłem jakiś czas temu mieszkanie, nie jestem jednak jeszcze wpisany jako właściciel do księgi wieczystej (wniosek został złożony kilka miesięcy temu) - czy w takiej sytuacji jest sens wymeldowywać się z aktualnego miejsca czy lepiej poczekać na ten wpis?

2. Czy we Wrocławiu są aktualnie zniżki na bilety komunikacji miejskiej przy zameldowaniu i opłacaniu dochodowego tutaj? Wygooglowałem jedynie bilety do Zoo, Hydropolis, itd. a zniżki na komunikację są zapowiedziane, ale konkretnego info nie znalazłem.

3. Czy zmieniając miejsce zameldowania z automatu muszę wyrobić nowy dowód? Mam jeszcze ten stary gdzie były dane meldunkowe.

Z góry dzięki za każdą pomoc.

#mieszkanie #kiciochpyta #pytanie
  • 13
czy w takiej sytuacji jest sens wymeldowywać się z aktualnego miejsca czy lepiej poczekać na ten wpis?


@Malchos: Możesz się i w cudzym zameldować, meldunek nie ma nic do KW.
@Malchos: Dowodu nie musisz zmieniać, idziesz do urzędu i zgłaszasz miejsce zamieszkania. Żadnych bonifikat z tytułu mieszkania we Wrocławiu nie ma, poza programem "Nasz Wrocław".
@dran2: wg. gov.pl muszę przygotować dokument prawny poświadczający moje prawo do mieszkania (umowa najmu, orzeczenie sądu, odpis z KW)

Meldunek nie ma nic do płacenia podatku dochodowego


@taktoto: O to tu muszę doczytać, bo byłem pewny, że jednak ma.
@Malchos: Zgodnie z polskim prawem podatkowym rozliczenie PIT należy złożyć zgodnie z miejscem zamieszkania, a nie zameldowania. Oznacza to, że trzeba wybrać urząd skarbowy właściwy dla miejsca faktycznego pobytu, a nie formalnie potwierdzonego meldunku, który wpisuje się do dowodu osobistego.

Ewentualnie jak masz działałność - wtedy kwestia gdzie masz działalność prowadzoną.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Malchos: ad.1: jak ktoś wyżej pisał wystarczy umowa zakupu mieszkania, nie musi być wypis z księgi wieczystej
Ad.2 pracodawcy podajesz urząd właściwy do odprowadzania podatku i miejsce zamieszkania, KW i meldunek nie ma tu nic do rzeczy, z benefitami z tego tytułu we Wrocławiu nie pomogę
Ad.3 nie musisz wyrabiać nowego dowodu na nowych nie ma tej informacji więc nie powoduje już wymogu wymiany nawet jeśli ta informacja jest nieaktualna
@Malchos: 1. Dajesz do meldunku skan aktu notarialnego, nie musisz mieć kw

2. Tylko przy opłaceniu PIT we Wrocławiu są zniżki, na chwile obecna masz aplikacje Nasz Wrocław i tam są darmowe bilety do ZOO itd. Meldunek tutaj nic nie wnosi. Z MPK ma być jak wprowadza podwyżki - wtedy dla osób płacących podatek we Wro mają być tańsze bilety.

3. Nie musisz, pewnie dowód i tak niedługo kończy ważność u
jeśli nic się nie zmieniło ostatnio to akurat dowód powinieneś wymienić, jeśli na aktualnym (starym) masz nieaktualne dane dot. zameldowania.


@Malchos: @rbielawski: To akurat nie jest prawda. Od 4-5 lat jestem zameldowany pod innym adresem niż mam w dowodzie i prawie jazdy i nigdy nie było z tym problemu - przy podpisywaniu kredytu, wyrabianiu paszportu, zakładaniu DG czy innych czynnościach prawnych. Niemniej jakby co możesz nosić papier z urzędu o