Wpis z mikrobloga

Turów mógłby być wodnym magazynem. Zalewamy? ( ͡º ͜ʖ͡º)

tl;dr


Krajowa Izba Klastrów Energii wraz z Wydziałem Energetyki Politechniki Warszawskiej (prof. Paska) oraz Klastrem Zgorzeleckim, przygotowała obszerną analizę zastąpienia elektrowni (i kopalni) PGE w Turowie.

Z opracowania wynika, jak w płynny i przemyślany sposób, można doprowadzić do wygaszenia elektrowni opartej o węgiel kamienny i zastąpić jej moc odnawialnymi źródłami energii, z niezbędnym uzupełnieniem magazynem energii w postaci ogromnej elektrowni szczytowo-pompowej.

Nieskromnie napiszemy, że w porównaniu z zeszłotygodniowymi informacjami dot. inwestycji Zygmunta Solorza, nasz projekt jest znacznie większy. Dodatkowym atutem jest fakt, że na obszarze Turowa, w ramach Klastra Zgorzeleckiego, jest już wybudowanych blisko 100 MW OZE.

Na terenie powiatu zgorzeleckiego, powstała największa i najnowocześniejsza inwestycja fotowoltaiczna w Polsce,

● Moc już zainstalowanych OZE, nieopodal elektrowni Turów, wynosi 79 MW

● Aktualne inwestycje w liczbach: 200 ha powierzchni, 250 tys paneli PV setki kilometrów kabli

● W ciągu najbliższych lat spółki zrzeszone w ZKlastrze zbudują 500 MW mocy z OZE

● Równolegle, dla zespołów elektrowni PV, powstał inteligentny system sieci dystrybucyjnej

Zasięg oddziaływania projektów energetycznych z obszaru Turowa obejmuje znaczną część Województwa Dolnośląskiego W prąd z tego źródła zaopatrzonych jest około 300 tys gospodarstw domowych Co daje około 1 mln osób

Analiza wykazała, że w celu pokrycia produkcji energii elektrycznej obecnej pracy elektrowni Turów należy przyjąć odpowiedni miks OZE

● 1,14 GW farmy wiatrowe● 2,1 GW farmy fotowoltaiczne

● 0,06 GW elektrownia na biomasę

● 2,3 GW elektrownia szczytowo pompowa

Proponowany miks dobrany został pod kątem pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną oraz potencjału terenu w Turowie.

Najważniejsze jest to, że podjęta już teraz decyzja o stopniowym wygaszaniu elektrowni i kopalni Turów, pozwoli PGE równolegle wydobywać węgiel brunatny i przygotowywać grunt pod nową inwestycję, elektrownię szczytowo-pompową.

Atutami regionu będą stopniowo uwalniana wykwalifikowana siła robocza oraz duża ilość zielonej energii, która przedsiębiorstwom energochłonnym, w znaczącym stopniu, ograniczy np. ślad węglowy.

Zachęcamy do dyskusji, jeśli ktoś będzie zainteresowany pełną analizą to z chęcią podeślemy poniżej. :)

#ciekawostki #gornictwo #ekonomia #elektryka #oze #odnawialnezrodlaenergii #slask #ekologia #inwestycje #technologia #polska #gospodarka
Pobierz Zklaster - Turów mógłby być wodnym magazynem. Zalewamy? ( ͡º ͜ʖ͡º)

tl;dr
SPOILER
...
źródło: comment_1602079434fXVz05oXFrLCD0r26k6WyZ.jpg
  • 5