Wpis z mikrobloga

@gorzki99 te przekaźniki najczęściej są do rozłączania, dostają sygnały z grzybków, kurtyn czy krańcówek i rozpinają obwody bezpieczne napędów/maszyn/robotów
@ktryb: no to tutaj jest tak:

Cewka przekaznika jest sterowana przez karte FDQ z ET200
24V idzie przez styki NO tego przekaznika "na zewnatrz" (+ i -)
Jednoczesnie prez styk NC tego przekaznika jest podawany sygnal na karte DI :)
@gorzki99 Czyli standardowo wyjścia z et200 sterują przekaźnikami, a z każdego przekaźnika safety musi wyjść informacja zwrotna o jego zadziałaniu (EDM). Nie widzę tam sterownika więc to wygląda jak szafa zbierająca sygnały i sterującą jednym z obszarów.
Nie widzę tam sterownika więc to wygląda jak szafa zbierająca sygnały i sterującą jednym z obszarów.


@Marval: No i tak to jest

Ja nie SPSowiec tylko elektryk wiec nie znam sie na tych normach. O ile rozumiem ze e-stopa podpinam pod FDI to dziwi mnie troche sterowanie przekaznikiem ktory jest safety poprzez karte safety (no ale jak chca tak beda mieli podpiete-a w zasadzie juz maja)
Czyli to jest tak ze
@gorzki99 układ safety ma taką kategorie bezpieczeństwa jak jego najsłabszy element. Jeżeli używałbyś zwykłych wyjść zamiast bezpiecznych to jedno uszkodzenie wyjścia odebrało by funkcje bezpieczeństwa całego układu. Moduły F-DI i F-DO zawsze mają podwójne elementy w razie jakby jeden zawinił. Sterownik PLC safety ma nawet dwa procesory robiące ten sam program w razie gdyby jeden coś zamulił.
@Marval: ok spoko zrozumialem. Ale czasem chyba ktos przegina. E-stop to normalnie 2 styki NC podlaczone do FDI (4 przewody). Tymczasem tutaj w skrzynkach uzywamy 2 podwojnych stykow na estopie (pic rel) Czy taki podwojny styk spelnia safety? (w koncu z jakiegos powodu jest zolty-ma zolty ten element co no maja zielony a nc czerwony). Imho dawanie 2 podwojnych na jednego estopa to troche przerost formy nad trescia
gorzki99 - @Marval: ok spoko zrozumialem. Ale czasem chyba ktos przegina. E-stop to n...

źródło: comment_1602177247ZPZfBT3DvQhQp7Q0zRrlk7.jpg

Pobierz
@gorzki99 tu jest kwestia tego czy to jest jeden styk z dwoma wyjściami NC czy dwa styki i każdy po jednym wyjściu NC. Ale skoro to jest element oznaczony żółtym kolorem wtedy uważałbym ze jeden wystarczy.
Jedynie spotkałem się z dokładaniem drugiego styku NO na E-stopa w celu wysłania zwykłego sygnału diagnostycznego o tym który grzyb został wciśnięty (wyższe kategorie bezpieczeństwa wymagają też dokładnej diagnostyki układu). Ale przy sterowniku PLC safety nie
elegancko, opisy na profinet nie zapomnij :


@rrobot: Z mojej strony tam beda 2 max 3 profinety (nie pamietam) reszta na linii. My nie drukujemy na profinet bo dopiero dzisiaj przyszla drukarka z printoluxa co drukuje na blaszkach. Opisy na profinet sa ogarniane przez centrale (jakos 20 mamy szkolenie z printoluxa i potem juz bedziemy sami ogarniac :) )

A wlasnie przez opisy musialem wsio rozwalic bo jak mialem poszyte to
@gorzki99 według rysunku tam jest jeden styk NO a drugi NC, więc pewnie dlatego montujecie po dwa. Dokumentacja na stronie Siemensa pokazuje to samo.
Co nie zmienia faktu że taniej by było kupić po prostu 2 proste styki NC.
Co nie zmienia faktu że taniej by było kupić po prostu 2 proste styki NC.


@Marval: no to napewno. To raz a dwa Co to za dziwne rozwiazanie? 1NO + 1NC szeregowo. Po co to komu? :P

2NC tez by zadzialaly w ten sposob (i bylyby jakos tak bardziej intuicyjne). Nie ogarniam :)
no właśnie sam kminie teraz co ma robić ten styk NO


@Marval: mialo by jakistam sens jakby ten NO lecial "osobno" No to wtedy przy nacisnieciu NC rozlaczasz jeden kanal FDI a NO podajesz sygnal na drugi kanal FDI. A tak jak podpinasz 2 zyly to jakies takie to dziwne :P