Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#medycyna #lekarzpoz #lekarz #koronawirus #covid19 #kiciochpyta

Pytanie może głupie, może mądre, ale doniesienia o braku miejsc w szpitalach dają mi do myślenia i zastanawiam się poważnie nad taką kwestią jak:

zakup koncentratora tlenu

I teraz pytanie do fachowców: czy to ma w ogóle sens? Czy w przypadku niewydolności oddechowej, związanej z covid, takie urządzenie w warunkach domowych będzie pomocne?

Jakie parametry powinien mieć taki sprzęt (litrów na minutę, maksymalne stężenie tlenu)?

---

Pytanie bonusowe (skoro już wołam tyle tagów): czy nebulizacja roztworem NaCl pomaga w przypadku problemów z oddychaniem spowodowanym takimi zachorowaniami jak Covid?

Z góry dzięki za pomoc
staryhaliny - #medycyna #lekarzpoz #lekarz #koronawirus #covid19 #kiciochpyta 

Pytan...

źródło: comment_1602975159V8dj2Y7ib0Jb70rZdwUXqy.jpg

Pobierz
  • 11
@staryhaliny: koncentrator będzie pomocny ale musisz pamiętać, że parametry terapii powinien ustawić lekarz, bo dla części osób zbyt duże stężenie tlenu może być niebezpieczne; tlen dawkowany bezpośrednio przez tzw. wąsy pomaga tylko we wczesnej fazie COVID-19, później trzeba go połączyć z terapią typu PAP lub respiratorem, bo zapadają się pęcherzyki płucne

kupując koncentrator zwróć uwagę na stężenie (czym bliżej 100% tym lepiej, minimum 90%) i przepływ (minimum 5/min). Uwaga na chińskie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lekarz0poz: przecież ludzie stosują tlenoterapię w domu,.np. przy POChP. Mierze pulsoksymetrem saturację, podaje wynik lekarzowi w ramach e-porady, ten mi dobiera stężenie tlenu, ustawiam przepływ i stężenie, leżę i wdycham ¯\_(ツ)_/¯
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lekarz0poz: technicznie rzecz biorąc nie jest to jakieś skomplikowane urządzenie. A skoro potrafią go obsłużyć ludzie w podeszłym wieku po krótkim szkoleniu, to nie widzę problemu żeby po przeczytaniu instrukcji i porad lekarza nie umieć go używać.

Swoją drogą widzę, że używanie koncentratorów jest zalecane nawet przy leczeniu depresji, więc ciężko zrobić sobie krzywdę chyba tym tlenem ¯\(ツ)_/¯

A jak działały swojego czasu bary tlenowe? Przecież lekarzy tam nie zatrudniali
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lekarz0poz: dzięki za odpowiedzi.
Ale tak generalnie tlen pomoże czy nie pomoże? Jak miałbym z tego wyjść bez respiratora to tlen nie będzie niezbędny? A jak dotrę do etapu, że respirator potrzebny to i tak mi tlen nie pomoze...
@staryhaliny: generalnie tlen z domowego źródła jest mocno przed respiratorem. Myśle ze jeszcze na ten moment rozsądniejsze jest zaufać ochronie zdrowia. Edukować wokół ludzi, samemu się pilnować. Zainwestować w dobre maski, rękawiczki i płyny do dezynfekcji oraz witaminę d3, a czas na takie decyzje miejmy nadzieje ze nie nadejdzie.