Wpis z mikrobloga

@secret_passenger: ale pewnie cały budzet nfz się zwiększył to kwestia przerzucania z worka do worka. jak ktoś się zajmuje rakiem to będzie mówił że ma za mało, kardiolog że on ma za mało itd. Pomijając już genialność radzenia sobie z problemami poprzez zasypywanie je pieniędzmi, co jak pokazują kolejne lata w Polsce nie działa, nakłady zwiększamy i się średnio poprawia.
@stan-tookie-1: widzisz, problem jest taki, że ta onkologia u nas i tak jest w kiepskim stanie. nasi specjaliści mówią od lat, że mogliby ratować więcej osób, ale finanse na to nie pozwalają. szacunki mówią, że moglibyśmy mieć 30% a nawet do 40% MNIEJ zgonów z powodów nowotworów. wątpię zatem by obcięcie funduszy miało ten stan polepszyć.

ale fakt - CAŁY NFZ ma mało kasy. składka poniżej 6% to mało. a 6%
@secret_passenger: a co mówią że nie jest w kiepskim stanie? o kardiologi, psychiatrii, ortopedii itd mówią dokładnie to samo.
Co do składki % bym się aktualnie nie upierał bo się może okazać że zwiększenie % będzie skutkowało faktycznie mniejszym finansowaniem.
Tak czy inaczej jeżeli pomysłem polityka ma być dosypanie kasy to moim zdaniem należy mu podziękować za taką twórczość i nie dopuszczać do decydowania. Tutaj musi być szersze spojrzenie, bo jesteśmy
@stan-tookie-1:

ja nie upieram się że samo zwiększenie finansowania automatycznie załatwi wszelkie problemy ze służbą zdrowia jakie teraz widzimy. ale to jest warunek konieczny. reforma? jak najbardziej. ale z głową - nie może to być kolejna "reforma Zalewskiej" - to zbyt poważny temat (choć edukacja tak samo) by go puścić na żywioł

w jednym z państw nordyckich (nie pamiętam już którym) funkcjonuje umowa polityczna, że w sprawach edukacji i zdrowia prowadzi
@secret_passenger: Ten tweet to lekka manipulacja bo faktycznie na pewne sektory finansowanie się zmniejszyło (co jest mega słabe tym bardziej ze z tego co kojarzę mniej pieniędzy popłynie tez do psychiatrii która już teraz kuleje) natomiast z tego co wygooglowalem to sumarycznie rok do roku zwiększony został budżet o 5mld na NFZ. Tak wiec nie twierdze ze tweet jest kłamstwem ale uważam ze jest półprawdą która warto sprostować (i nie nie
w jednym z państw nordyckich (nie pamiętam już którym) funkcjonuje umowa polityczna, że w sprawach edukacji i zdrowia prowadzi się politykę długoterminową, która jest de facto wspólnie wypracowana przez większość (czy nawet wszystkie) siły w parlamencie. ale u nas to nie jest możliwe.


@secret_passenger: u nas na złość drugiej stronie politycy są gotowi przywracać radzieckie nazwy ulic czy wywracać militarne umowy z dnia na dzień. także to u nas odpada i
@PanObserwator: nie. to nie jest manipulacja. budżet NFZ wynosił ok. 100 mld złotych. inflacja jaka jest liczona aktualnie przez GUS rok do roku przekracza 4%. z szybkiego rachunku wynika zatem, że nieco ponad 4 miliardy to jest pokrycie jedynie kwestii związanej z mniejszą siłą nabywczą pieniądza.

@pawel_je: kto ma 50k zmarłych, bo nie zrozumiałem? Niemcy? na co zmarłych? na covid19? napisz proszę jaśniej, bo nie wiem jak się mam do
@secret_passenger no nie no wrogość jest 2 strona. To nie jest tak że platforma chce współpracować z pisem. Wręcz od 5 lat opowiadają że nigdy i nic z pisem. O tyle racja że teraz Końcowa decyzja jest pisu Ale niechęć jest ewidentnie 2 stronns