Wpis z mikrobloga

Kto ma pierwszeństwo? Bo się ze mną kierowca z samochodu A kłoci że chciałem wymusić na nim pierwszeństwo - staliśmy tak jak na obrazku i zacząłem powoli ruszać - koniec końców go przepuściłem bo widziałem że wali jak w dym - jego zdaniem w momencie kiedy już wyjechał na drogę to już znak pierwszeństwa nie obowiązuje i powinienem go przepuścić z uwagi na zasadę prawej ręki.

#polskiedrogi #samochody #motoryzacja
mirekmirkowski - Kto ma pierwszeństwo? Bo się ze mną kierowca z samochodu A kłoci że ...

źródło: comment_1603718544dwOh40R99YzIYIXOboB77w.jpg

Pobierz
  • 84
@mirekmirkowski: Jeśli chodzi o przepisy, to w Polsce pierwszeństwo ustalane jest w czasie "zbliżania się do skrzyżowania" i bierze się z tego skąd kto nadjeżdża.
Formalnie to co robi potem na skrzyżowaniu jest już bez znaczenia i tu zawracający ma pierwszeństwo.

Chociaż np. Dworak uważa że jest zupełnie inaczej i w swoim programie twierdzi że w połowie zawracania "przeskoczyłeś" na drogę podporządkowaną i od tamtego momentu musisz ustąpić pierwszeństwa.
Tyle że
Niebieski ma pierwszeństwo, a żółty nie. Czego nie rozumiesz xD


@maad: Świetny przykład bezsensowności pierwszeństwa zawracającego, wyobraźmy sobie, że niebieski i żółty przyjeżdżają sobie, jeden zawraca, drugi skręca w lewo. Stoją jeden za drugim w miejscu samochodu B, każdy z włączonym lewym kierunkowskazem i ustępują jadącym drogą z pierwszeństwem. Wtedy przyjeżdżam ja samochodem A. Niektórzy tutaj twierdzą, że mam zgadywać chyba za pomocą jasnowidzenia kto skąd przyjechał i na tej podstawie
pojazd B ma bezwzględne pierwszeństwo po upewnieniu się że ma z prawej wolne a pojazd A ma stać i czekać aż pojazd B sygnalizujący manewr manewr zakończy i dopiero pojazd A po upewnieniu się że nic go z lewej nie jebnie może włączyć się do ruchu.


@FulTun: dziękuję, można się rozejść.
pomijając te "absolutnie pewne" odpowiedzi innych(pojazd A ma pierwszeństwo xD), miałem identyczną sytuację.
chyba nawet filmik wrzuciłem, bo mnie babsko