Wpis z mikrobloga

@aHmuX o panie to zbyt ogólne pytanie- to tak jakbyś zapytał jakieś są wady inwestowania w ogóle. Generalnie trzeba przyjąć, że fakt wypłacania dywidendy przez spółkę to dodatkowa zaletą i rzecz porządna. Reszta raczej pozostaje bez zmian i działa jak w przypadku wszystkich spółek- podatność na wąchania kursu w przypadku bessy/hossy i dobrych lub złych informacji ze spółki/ w raportach.

No może jeszcze jednym minusem może być fakt gdy np spółka co
@aHmuX: Z inwestowaniem w dywidendówki jest jak ze wszystkim - jak wiesz co robisz to w zasadzie nie ma wad ( acz ofc są pewne ryzyka). po wybraniu odpowiedniej spółki (spółek) w zasadzie jedyne co trzeba zrobić to wykazać się cierpliwością. Do tego jak @KochanekAdmina pisze - słowo klucz to procent składany. Dzięki niemu 10+10=21. Popatrz zresztą na najbogatszych inwestorów na świecie - Warren Buffet na przykład od lat inwestuje w
@Suplement_Diety @Gippo86 @KochanekAdmina @lsh wadą dywidendy jest fakt, że trzeba od niej płacić podatek w roku jej uzyskania.

Jeżeli naszą strategią inwestycyjną będzie czysto hipotetycznie all-in w S&P500, to lepiej wyjdziemy na ETF akumulującym dywidendy, niż gdybyśmy dywidendy dostawali i reinwestowali kapitał.

W przypadku spółek, możemy też założyć, że wypłata dywidendy ogranicza możliwości rozwoju firmy, bo ma mniej gotówki do zagospodarowania.
@Silvervend: dywidendy wypłacają w sporej większości spółki typu value.... które zwykle mocno siedzą w swojej branży i mają na tyle dużo zysku, że i starcza im na rozwój i na utrzymanie pozycji lidera... a i na podzielenie się z akcjonariuszami... nie mają dużego ciśnienia na inwestycje za wszelką cenę, bo ogarniają swoją działkę z zapasem
@Silvervend: No fakt zapomniałem, że w PL złodzieje jeszcze podatki od dywidend doliczają :)
Ale to w biednych krajach rządy rżną jak tylko mogą, w UK ISA redukuje podatek z dywidend brytyjskich w zasadzie do 0 ( przy założeniu wrzucania co rok 20k funtów) + dochodzi 2000 allowance z normalnego konta shares & stocks ( a potem płaci się 7,5% a nie 19% jak w PL. ISA i SIPP w uk,
@lsh każdy podatek zmniejsza efekt procentu składanego. Kiedy zasymulujesz 30 letni okres inwestycyjny to różnica może być całkiem spora. Tym bardziej, jeżeli dywidendy to znaczny % zwrotu.

Drugą kwestię podałem głównie do rozmyślań, a nie solidny indykator.