Wpis z mikrobloga

Zbudowałem mini oczyszczacz powietrza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasada działania jest taka sama jak w większości oczyszczaczy dostępnych na rynku, jak widać wzorowałem się na oczyszczaczu Xiaomi. Testuję kilka dni i widać, że na filtrze osadza się kurz, więc spełnia swoje zadanie.

Czego użyłem:
- filtr HEPA od odkurzacza,
- wentylator Silentium PC Mistral 120mm - oczyszczacz ma być postawiony w pokoju w okolicach biurka, więc zależało mi żeby był cichy. Miałem obawy czy filtr nie będzie stawiał zbyt dużego oporu, ale wentylator spokojnie daje radę,
- zasilacz 12V i druk 3D do całej obudowy.

Co mam w planach:
- filtr węglowy, myślałem o czymś takim,
- filtr wstępny do zbierania kurzu, żeby HEPA tak szybko się nie zapychał,
- regulacja PWM, wentylator jednak jest zbyt głośny żeby zostawić go na noc,
- modyfikację obudowy, będzie składana na magnesy żeby łatwiej było kontrolować zanieczyszczenie filtra.

Całość kosztowała ok. 150 zł + kilka godzin projektowania.
Wymiary: 126x126x210 mm

Macie jakieś pomysły na dodanie lub zmianę czegoś?

Jeśli ktoś chce plik stl/ipt, albo nawet gotowy oczyszczacz to piszcie.

#druk3d #diy #smog #oczyszczaczpowietrza #majsterkowanie
sirjohny - Zbudowałem mini oczyszczacz powietrza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasada działania jest...

źródło: comment_1605440994ZZ9TdLqE4fBSJZ7XYczLw6.jpg

Pobierz
  • 31
@sirjohny: ładnie wygląda, natomiast bardzo mnie ciekawi wydajność jaką udało ci się uzyskać. Z tymi wentylatorami zawsze był problem, bo taki komputerowy to po prostu nie ma siły ciągnąć/zasysać i kręci się, oczywiście, ale przepływ powietrza przez filtr to praktycznie jedno wielkie 0. Masz jakieś wyliczenia chociaż ogólne jaką ma wydajność ten sprzęt w m3/h?
@ocelote: Mam wydajność tylko dla samego wentylatora. Czuć rękami, że powietrze jest zasysane przez filtr i nie czuję dużej różnicy w dmuchaniu wentylatora z filtrem i bez. Przed zakupem myślałem, że filtr stawia większy opór i po podłączeniu byłem pozytywnie zaskoczony jak wyczuwalny jest ciąg przy filtrze.
@sirjohny: Podchodziłem kilka razy do tematu oczyszczaczy samoróbek, ale za każdym razem matematyka mnie zniechęcała.
Redukując głośność wentylatora drastycznie zmniejszysz jego moc, a niestety filtr HEPA to jedna wielka blokada. Im bardziej wydajny wentylator tym głośniejszy.
Pamiętaj, że w przypadku filtra HEPA nie tylko przepływ wentylatora się liczy, ale też wartość ciśnienia jakie może wytworzyć. Te do komputerów może i mają niezłe przepływy, ale postawisz coś na drodze przepływu to już
@sirjohny: Dla mnie gitara, choć trochę mały. Jaki jest koszt wydrukowania takiej lub większej obudowy?

ps
Obok mnie leżą wentylatory 120mm:
12V 0,12A
12V 0,20A
12V 0,30A
I nie przypominam sobie by były uciążliwe pod względem hałasu. A chodziły nieobudowane.
@mc_hammer: @sirjohny: nie ma dramatu, bo "komputerowe" są robione w wersjach "flow" oraz "pressure" ;) (inny kształt łopatek itp) więc coś się da dobrać. W ostateczności nie ma też wielkiego problemu wydrukować 3D swój własny śmiglak i dać silnik bezszczotkowy modelarski (czyli w zasadzie tak jak Xaiomi ma to zrobione), jedyny problem to z cichym sterowaniem - tanie proste ESCe taktujące prostokątem dają spore "stukania" silnika na niskich obrotach.
ja bym sugerowal raczej uzycie filtra xiaomi i zrobienie nakladki z wentylatora na gore :)


@sylwek2k: ale filtra xaiomi u nas nie kupisz poniżej 100, u chińczyka jak zejdziesz poniżej 20$ to też jest sukces i przeważnie podróbka.
A tu masz filtry, które na aledrogo po 19-23pln kupujesz (x2 i masz smart przesyłkę free) więc możesz postawić 4 takie oczyszczacze w różnych miejscach, pewnie są słabsze przewiewem - ale zawsze coś
ale filtra xaiomi u nas nie kupisz poniżej 100, u chińczyka jak zejdziesz poniżej 20$ to też jest sukces i przeważnie podróbka.


@hrumque:

ale filtr zamiennik jest na allegro za 68 zeta ze smartem :)

Do tego wiekszy filtr, starczy ci na dluzej :P