Wpis z mikrobloga

Zbudowałem mini oczyszczacz powietrza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasada działania jest taka sama jak w większości oczyszczaczy dostępnych na rynku, jak widać wzorowałem się na oczyszczaczu Xiaomi. Testuję kilka dni i widać, że na filtrze osadza się kurz, więc spełnia swoje zadanie.

Czego użyłem:
- filtr HEPA od odkurzacza,
- wentylator Silentium PC Mistral 120mm - oczyszczacz ma być postawiony w pokoju w okolicach biurka, więc zależało mi żeby był cichy. Miałem obawy czy filtr nie będzie stawiał zbyt dużego oporu, ale wentylator spokojnie daje radę,
- zasilacz 12V i druk 3D do całej obudowy.

Co mam w planach:
- filtr węglowy, myślałem o czymś takim,
- filtr wstępny do zbierania kurzu, żeby HEPA tak szybko się nie zapychał,
- regulacja PWM, wentylator jednak jest zbyt głośny żeby zostawić go na noc,
- modyfikację obudowy, będzie składana na magnesy żeby łatwiej było kontrolować zanieczyszczenie filtra.

Całość kosztowała ok. 150 zł + kilka godzin projektowania.
Wymiary: 126x126x210 mm

Macie jakieś pomysły na dodanie lub zmianę czegoś?

Jeśli ktoś chce plik stl/ipt, albo nawet gotowy oczyszczacz to piszcie.

#druk3d #diy #smog #oczyszczaczpowietrza #majsterkowanie
sirjohny - Zbudowałem mini oczyszczacz powietrza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasada działania jest...

źródło: comment_1605440994ZZ9TdLqE4fBSJZ7XYczLw6.jpg

Pobierz
  • 31
@sylwek2k: a to nie widziałem, to znacznie lepsza opcja. Taki filtr ma sporo metrów^2 powierzchni filtrującej, więc będzie też mniejszy opór przepływu powietrza, niż z małym odkurzaczowym (przy tym samym wentylatorze 12cm PC) - ale to nawet dobrze, bo w praktyce jak nie masz mega smogu, to xaiomi też chodzi na najniższych obrotach, z wydatkiem porównywalnym z tym wentylatorkiem w PC
@sirjohny za ten koszt masz już ten oczyszczacza Xiaomi no ale jak lubisz to spoko. Cała tajemnica jest w filtrze i on też kosztuje 40%+- oczyszczacza niby są #!$%@? ale niby nic nie warte... Z tego co wiem Xiaomi zamawia filtry w japoni bo w Chinach nie da się ich zrobić. Nie zrobisz takie czegoś z filtra z odkurzacza i kawałka filtra weglowego. A jeśli tak to byś musiał zrobić badania co
@fraciu jaki xiaomi za tyle kupię? No chyba że sam filtr, ale to nie wszystko. Jest cichy, mam go właściwie cały czas przy sobie więc aplikacja nie jest mi potrzebna. Oczywiście wszystko robię hobbystycznie, daje to satysfakcję :D
@sirjohny za 350zl kupisz ten stary ja kupiłem za tyle ten 3h na promocji rok temu do tego masz czujnik jakie jest powietrze. Jak hobbistycznie to bardzo fajny projekt ale brakuje jakiegoś badania tego co wpada a tego co wypada, bo samo to że kurz się zbiera jest mało wiarygodne. Spróbuj to jakoś przetestować jestem ciekaw wyniku
@sirjohny: chyba czas zainwestować w większe dysze, bo ja się tu z 0.4mm męczę

BTW
tutaj moje podejście. Mam od cholery tych wkładów do maseczek które okazały się nie trafionym strzałem. Więc uznałem że je wykorzystam do zbudowania filtra, na razie jedna ścianka i już wiem że ją "złamię" w pół pod kątem 90 stopni. Dodrukuję drugą i zamknę od góry i od dołu wentylatorem z kompa. Taka powyginana żeby zwiększyć
mab122 - @sirjohny: chyba czas zainwestować w większe dysze, bo ja się tu z 0.4mm męc...

źródło: comment_1606738176OSpF4ChsErbh9vR2h3AJUo.jpg

Pobierz