Wpis z mikrobloga

Czy znacie jakiś sposób żeby kupując mieszkanie za gotówkę z partnerką, nie będąc małżeństwem, zrobić jakoś tak że jedno drugiemu pożycza trochę kasy na zakup jego części tak aby własność była 50/50 i jednocześnie nie spowodować obowiązku zapłaty jakiegoś podatku?

#nieruchomosci
  • 21
@naprawcie_aplikacje: w praktyce prawa podatkowego to Ty musisz udowadniać a nie urząd skarbowy, więc jak coś jest ciężkie do udowodnienia to tym gorzej dla Ciebie. Jeśli gotówka o której mówisz będzie wpisana w umowę to nie ma znaczenia czy ją wypłacisz czy nie. Jeśli nie będzie wpisana w umowę to łamiesz prawo i tracisz jego ochronę jeśli np. sprzedający Cię oszuka - wiem że są na takie sytuacje sposoby ale chyba
Z tego co udało mi się jakiś czas temu ustalić, najprostszy sposób to:
Wsiadacie w samolot, lecicie do UK. Na miejscu spisujecie umowę pożyczki, przekazujecie pieniądze, wracacie i unikacie podatku.
Czy tak faktycznie jest radzę podpytać kogoś kto się zna na optymalizacji podatkowe lub samemu poszukać potwierdzenia tych informacji
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sunday: a taki myk: dajesz pieniądze w gotówce rodzicom twojej połówki (zakładam że ma i są w dobrych relacjach), rodzice robią darowiznę dla córki która jest nieopodatkowana... Coś pominąłem? Jak macie 57/43 to chyba mówimy tu o pieniądzach rzędu max parędziesiąt tysięcy więc zawsze rodzice mogli tyle odłożyć przez całe życie... :)
@vinmcqueen: ale te paredziesiat tysiecy to ile wedlug Ciebie? 60k? 70? - darowizna tez jest opodatkowana od jakiejs tam kwoty. Zreszta tu znowu widac problem, bo jak w razie "w" rodzice rozowej udowodnia, ze ta gotowka, ktora OP im da jest ich a nie OPa?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@jablkawmasle: to nie ma znaczenia ile - darowizny na linii wstępni/zstępni są zwolnione z podatku od darowizny jeżeli zostanie ona przekazana w formie przelewu i zgłoszona bodaj w ciągu 6 miesięcy do US.

Jeżeli rodzice różowej są osobami pracującymi, osiągają regularne przychody to nie będzie z tym problemu. Jeśli nie, faktycznie będzie gorzej, ale nie wiemy jaka jest sytuacja dopóki OP nie doprecyzuje
@vinmcqueen: @jablkawmasle: myk z rodzicami odpada akurat w mojej sytuacji, bo oni optymalizują podatki dość mocno :D i jakiekolwiek większe wpłaty gotówki z niewiadomego pochodzenia będą dla urzędu skarbowego mocno podejrzane.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sunday: jeżeli mają na rachunku bankowym wolne środki w wysokości kwoty o której mówimy to nie muszą wpłacać tych pieniędzy tylko zrobić darowiznę a za gotówkę po prostu żyć, skonsumuje się prędzej czy później, no ale Ty się orientujesz lepiej w sytuacji. Taką darowiznę może też zrobić rodzeństwo.

Good luck
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol Nie Januszowe rady, tylko doświadczenie życiowe. ja mialem taką sytuację z autem a w rodzinie była sytuacja z mieszkaniem na kredyt. Życzę powodzenia z mieszkaniem jak się związek posypie a druga strona nie wykaże chęci współpracy. Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to lepiej się nie odzywaj.
Poczytaj o współwłasności łącznej i ułamkowej.
@bmj14741: bliżej 50k niż 10k

@naprawcie_aplikacje: @naprawcie_aplikacje: rozmawiałem z prawnikiem, dwa patenty (oprócz tych tutaj już proponowanych nie do końca legalnych ale zapewne skutecznych):
- formalna legalna pożyczka jednej strony dla drugiej, nie musi być notarialna (koszt to podatek od odsetek czyli w moim wypadku góra parę stówek)
- osobne kupno mieszkania a osobne części ruchomych jak meble, AGD. Mieszkanie kupujemy wspólnie, wyposażenie kupuje ta bardziej majętna osoba.