Wpis z mikrobloga

Hej :) Moja firma przystąpiła do PPK... Muszę zdecydować czy chcę do tego przynależeć - no więc pytam się Was - czy warto? Te pieniądze są niby inwestowane, czy może więc dojść do sytuacji (taka skrajność) że całe moje oszczędności by przepadły? Szczególnie jeśli z jakiegoś powodu zdecydowałabym się wypłacić je przed 60 rokiem życia?

#ppk #emerytura #oszczedzanie #zus #ekonomia #finanse
  • 27
@roza_nieduza: Przejrzyj sobie tag ppk, wielokrotnie było wyjaśniane dlaczego warto, znajdziesz też setki postów że nie warto ufać rządowi itp, ale zadaj sobie pytanie, które posty są merytoryczne ;). Generalnie warto nawet jeśli miałabyś zamiar wypłacać co rok, czy co miesiąc, co moim zdaniem jest oczywiście bez sensu. W teorii jest możliwe, że całe twoje środki przepadną,jest to mało prawdopodobne ze względu na dywersyfikację portfela i lokowanie części kapitału w obligacjach,
@Pelen_watpliwosci: No właśnie jakby się wczytać w to co ustami serwisu mojeppk.pl pisze Polski Fundusz Rozwoju, to można się zastanawiać czy na pewno nic nie przepadnie ;) "Należy jednak zawsze pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a środki zgromadzone w PPK nie są gwarantowane" - sama widzisz jak to brzmi :)

@dekonfitura: tak, a dlaczego pytasz? :)

@DeoLawson: przejrzę, dzięki :) rzadko tu zaglądam i nie pomyślałam, że
@roza_nieduza: Co do tej formuły " należy jednak zawsze pamiętać..." to musi ona istnieć, te pieniądze są inwestowane są m.in. w akcje, obligacje, które nie zawsze rosną historia jednak pokazuje, że w dłuższym okresie czasu przeważnie były to dobre inwestycje.
Co do drugiego pytania to pamiętaj że pracodawca do tego dopłaca więc nawet jeśli zdarzyłoby się że stracisz to może sie okazać że i tak zyskałaś wobec wariantu w którym się
@roza_nieduza: A, bym zapomniał, jeśli bardzo boisz się strat, zawsze możesz przekierować swoje środki do subfunduszu przeznaczonego dla starszych osób i tym samym większość twoich środków będzie inwestowana w obligacje, szansa na wysoki zysk będzie znikoma, ale na straty także.
@DeoLawson: Bardzo dziękuję za merytoryczne uzasadnienie. Poukładałeś w mojej głowie w ten chaos informacyjny. A czy jeśli w kolejnej pracy pracodawca nie będzie tego programu oferował, albo np. dokonam samozatrudnienia - to czy mogę kontynuować gromadzenie tych oszczędności?
@roza_nieduza: W momencie kiedy nowy pracodawca nie będzie oferował ppk, nie będziesz już mogła dokonywać wpłat, natomiast te środki które wpłaciłaś w poprzedniej pracy dalej będą tam leżeć. Uprzedzając kolejne pytanie które może się pojawić, jeśli nowy pracodawca jednak będzie oferował ppk, ale będzie miał inne TFI to będziesz mogła albo mieć dwa, jedno stare na które nie będzie już wpłat, i drugie nowe, natomiast na twoje żądanie będziesz mogła przenieść
@roza_nieduza: będą ci zabierac pewną część z wypłaty za ktorą potem będziesz musiała zapłacić podatek, a jak wypłacisz przed którymś tam rokiem życia to dostaniesz jakąś tam część tylko, a w ogole jak już dozyjesz 60 lat to po pierwsze mozliwe ze tych pieniędzy nie zobaczysz, a po drugie będziesz mogła wypłacić to w 300 czy tam ilus ratach miesięcznych xd
Bezsens totalny. Każdy z moich znajomych w korpo z tego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jeżeli samemu nie inwestujesz, to zostaw, nic ci nie przepadnie, ale osobiście każdemu polecam ike/ikze i spółki dywidendowe

@roza_nieduza wiele osób wychwala ike/ikze, jakie benefity to daje? Słyszałem jedynie o tym, że jak wypłacimy oszczędności powyzej 60 rz to są one bez podatku belki. Są one też inwestowane w tym czasie?