Wpis z mikrobloga

Pany, od 4 lat pracuje jako programista embedded, w języku C. Kolejny naturalny krok to c++ albo Java. Ale mam pytanie, mam wykształcenie z polibudy, wydział mechaniczny i programowania tam nie było, wszystko sam się nauczyłem. Jest sens te 4 lata po studiach robić jakieś zaoczne/podyplomowe itp żeby mieć papier i znaleźć lepsza #pracbaza? Nauczę się czegoś sensownego? Chciałem usystematyzować wiedzę teoretyczną i mieć podkład dla przyszłego pracodawcy.
#programowanie #programista15k
  • 14
@mikesh_w: ucz się programowania algorytmów ,,machine learning" to jest przyszłościowe do programowania robotów by roboty uczyły sie samodzielnie

Dla mnie za późno lvl33 a kiedyś chciałem być programistą tak jest mieć #!$%@? zacofanych starych i technikum to #!$%@? bydło a nie przyszłość
Wiem, że mogę się douczyć wielu rzeczy sam, ale bardziej chodzi o to czy większe firmy i na wyższe stanowiska niż szeregowy klepacz kodu patrzą na papiery? 1,5 roku jakichś magisterskich studiów to w sumie krótko.
@mikesh_w: bardzo zależy od studiów. Fajnie by było poznać podstawy struktur danych, algorytmiki i zagadnienie złożoności obliczeniowej, bo to pomaga zrozumieć co właściwie się dzieje "pod spodem" kiedy Twój kod jest wykonywany. Natomiast jeśli masz zapał i samozaparcie, to samemu również jesteś w stanie się tego nauczyć i powoli szlifować coraz bardziej. Także studia mogą nadać kierunek w którym zechcesz pogłębiać wiedzę, ale nauczyć, to Cię raczej nic nie nauczą, chyba
Wiem, że mogę się douczyć wielu rzeczy sam, ale bardziej chodzi o to czy większe firmy i na wyższe stanowiska niż szeregowy klepacz kodu patrzą na papiery? 1,5 roku jakichś magisterskich studiów to w sumie krótko.


@mikesh_w: Niektóre patrzą czy masz wyższe albo czy masz magistra, ale to głównie na managerskie stanowiska. Nawet tam gdzie patrzą jeżeli masz mgr inż. to 2 99% nikogo już dalej nie interesuje z czego. Z
@mikesh_w: powtarzam to jak mantrę: nie chcesz pracować w firmie IT, która decyzję podejmuje na podstawie papierów. Magisterka to w ogóle jakiś żart, prędzej idź na inżynierkę z informatyki i wybierz sobie programowanie na specjalizacji. Ale moim zdaniem jeżeli ten sam czas będziesz poświęcał w domu na samorozwój, co byś tracił na uczelniane przedmioty a'la ekonomia czy podstawy prawa, to zostań w domu i się ucz :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mikesh_w: jestem po mechanice z polibudy i zrobiłem informatykę na polubudzie w tym samym czasie, ale bez dyplomów( mi się nie przydały, ale wiedzą już bardziej)

Jak masz mniej niż 25 lat i dużo czasu to może warto, ale ja bym szukał kursu który porusza:
- algorytmy i struktury danych
- sieci
- webdev z historią technologii
- systemy operacyjne
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. W takim razie odpuszczam temat studiów i biorę się za samodzielną naukę.
Czy ktoś w temacie embedded jest w stanie wskazać, czym powinienem się zainteresować w pierwszej kolejności? Obecnie pracuję głównie w środowisku Microchipa i języku C. Myślałem o ARM od STM. Liźnięciu c++ i pythona.
Co oprócz języka warto poznać? Z bardziej uniwersalnych rzeczy, jak architektura sprzętu, protokoły?