Wpis z mikrobloga

`16
#nothingbutdreampopdecember #godelpoleca #muzyka #dreampop

Aseul (아슬) - Sandcastles (모래성)

playlista - nothing but dream pop december - edycja 2020

no w końcu. rozsiadłem się dzisiaj jak król na kanapie, chwilę pogrzebałem w youtubowych lajkach sprzed lat (nie wiem jakim cudem znalazła się tam czołówka z PSIEGO PATROLU, ale się domyślam) i mam dla nas coś mniej znanego, ale równie dobrego i "mojego" co wszystkie poprzednie pozycje.

jak mnie mój sprytny kompas kulturowy nie zwodzi, to na teledysku mamy pięknie nakreśloną pocztówkę z Japonii.
a pochodząca z Korei Aseul, potulnie zawodząca w refrenach "wherever you'll go", niejako usprawiedliwia wybór lokacji, która posłużyła jej za tło do tych niezobowiązujących przechadzek.
swoją drogą, nie muszę chyba mówić, że Tokyo to światowa stolica dream popu? zwłaszcza nocą, zwłaszcza ciepłym latem, zwłaszcza gdy wcielamy się w rolę tymczasowego turysty. i zwłaszcza gdy wasza noc kończy się o 4:00 nad ranem, podczas śpiewania kawałków Roxy Music na karaoke, u boku 30 lat młodszej laski w różowej peruce...

sam kawałek - czy to k-pop, czy j-pop czy c-pop - nie ma znaczenia w jakim z języku przemawiają artyści - cechą charakterystyczną tych wszystkich regionów jest niezwykła melodyjność języków, które sprawiają wrażenie "wybranych", "domyślnych" pod tego typu eteryczne granie. stąd ten numer tak sobie dryfuje w jednym kierunku, bez zatorów, niczym pokaz slajdów z teledysku napędzany jednostajnym basem i słodko-gorzkim klawiszem.

a wracając do języka - przecież jakby się zastanowić, to Elizabeth Fraser przemawiała we wszystkich kawałkach Cocteau Twins dialektem pradawnych elfów. a dla mnie, prostego chłopaka z łodzi, to równie egzotyczna i enigmatyczna sprawa co koreańsko wydychane szlaczki, szukające bratniej duszy w blasku neonowego miasta.
KurtGodel - `16
#nothingbutdreampopdecember #godelpoleca #muzyka #dreampop

Aseul ...
  • 3
  • Odpowiedz
@KurtGodel: O to jest wspaniała rzecz, nie znałem wcześniej, brzmi jak połączenie japońskiego shoegaze'u z chilloutowym dream popem, nie spodziewałem się takiej kombinacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz