Wpis z mikrobloga

Jeżeli jestem na pograniczu rozmiarów M/L to dla rekreacyjnej jazdy lepiej jest wziąć większy czy mniejszy rozmiar? Mam 180cm i niby rozmiarówka pokazuje rozmiar M, ale rozmiarówka swoje a życie swoje. Siedziałem na obu i jakoś większej różnicy w komforcie nie czułem. Triban 520.

I co na przypadłość drętwiejacych palców rąk przy dłuższej jeździe? Zła pozycja, kiepskie siodełko?

#szosa
#wykoptribanclub
#rower
  • 19
@klepacz: jestem podobnego wzrostu i biorę L (albo nawet M/L w niektórych przypadkach), zdarza mi się mostek skrócić ;) Kwestia upodobań, indywidualnej budowy ciała i innych takich.
@ProjektGdansk: zapytaj się ludzi którzy jeżdżą coś na szosach, których znasz to każdy ci powie mniejszy. W Lce będziesz skracał mostek a Mka będzie pewnie idealna.

Jak jeździsz mało i krótkie jazdy to w sumie bez różnicy bo po 30 minutach jeszcze nic cie nie zacznie boleć.
@ProjektGdansk: powinieneś zmierzyć przekrok, pomnożyć go x0,885. Wynik da Ci wysokość siodełka od środka osi suportu. Siąść na rower, ustawić pedały poziomo i sprawdzić czy linia puszczona pionowo od rzepki, przecina oś pedała ;) minimalne przesunięcie w przód/tył siodełka powinno skorygować linię. Natomiast jeżeli kolana są przed osią, to idziesz w większy rozmiar ramy. Jeżeli za, to bierzesz mniejszy rozmiar. To tak w skrócie :)
@ProjektGdansk:
Słuchaj co @DejwiD: pisze. Ja mam 176 i mam zawsze ogromy problem nawet ze zwykłymi ciuchami bo mam przekrok 83cm i totalnie wpadam między L/M zawsze. Ostatni kupiłem w promocji jakieś wypasione kurtki które normalnie kosztują 1000zł a były za niecałe 400 i dupa, M za mała (rękawy za krótkie) L za duża (rękawy akurat, ale wisi na mnie jak worek) (°°
Wynik da Ci wysokość siodełka od środka osi suportu. Siąść na rower, ustawić pedały poziomo i sprawdzić czy linia puszczona pionowo od rzepki, przecina oś pedała ;) minimalne przesunięcie w przód/tył siodełka powinno skorygować linię. Natomiast jeżeli kolana są przed osią, to idziesz w większy rozmiar ramy. Jeżeli za, to bierzesz mniejszy rozmiar.


@DejwiD: Na Boga, weź to usuń, bo jeszcze ktoś w to uwierzy.
Czyli rozumiem, że jeżeli producent daje
@kubraczek: znasz jakieś szosy, do których producent dodaje sztyce z offsetem 0?
Dlaczego Rose rozmiar rowerów na swojej stronie podaje pod przekrok? Może dlatego, ze górę łatwiej skorygować odwracając mostek, albo wymieniając go na krótszy, albo nawet biorąc baranka z riserem. A co zrobisz jak kolana będą Cię boleć na źle dobranej ramie? Ile cm skorygujesz offsetem? Nie mówię, żeby brać większą ramę, tylko, żeby dobierać rozmiar roweru pod budowę ciała
@ProjektGdansk: Może ktoś już wspomniał, może nie. NIe czytałem. Mam za sobą 2 bike fittingi.
Lepiej rower wziąć mniejszy niż większy. Łatwiej go wydłużyć niż skrócić. Pójdzie może kiedyś na bike fitting to sie zdziwisz :).
Immo przy 180cm weź M.
@DejwiD: Możesz jeszcze napisać w jaki sposób zmieni się pozioma odległość suportu od siodła mając taki sam kąt rury podsiodłowej oraz taką samą odległość od siodełka do suportu w linii prostej? Bo według mnie nie będzie różnicy i rozmiar ramy nie będzie miał tu żadnego znaczenia.

A co zrobisz jak kolana będą Cię boleć na źle dobranej ramie?

Idąc Twoim tokiem rozumowania to założę korbę z krótszymi ramionami :)

A pozycję
Możesz jeszcze napisać w jaki sposób zmieni się pozioma odległość suportu od siodła mając taki sam kąt rury podsiodłowej oraz taką samą odległość od siodełka do suportu w linii prostej? Bo według mnie nie będzie różnicy i rozmiar ramy nie będzie miał tu żadnego znaczenia.


@kubraczek: między rozmiarami występuje różnica w kącie w zakresie 0,25-0,5 stopnia plus różnica w rozmiarze korby.

Idąc Twoim tokiem rozumowania to założę korbę z krótszymi ramionami
między rozmiarami występuje różnica w kącie w zakresie 0,25-0,5


@DejwiD: Nie w każdym rowerze, akurat we spomnianym Tribanie między M a L nie ma akurat żadnej różnicy.
Na przykład u Canyona (rzuciłem okiem na Aeroda i Endurance) różnica w kącie podsiodłowej nie występuje w ogóle.

Jest to jakiś plan, szkoda, że najdroższy.


@DejwiD: Najdroższy, ale przynajmniej nie wpływa na prowadzenie roweru w takim stopniu ( ͡° ͜ʖ ͡
@kubraczek: jeżeli nie różni się kątem, to producent koryguje wartość offsetem i korbą.

Najdroższy, ale przynajmniej nie wpływa na prowadzenie roweru w takim stopniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kubraczek: dla amatorów skrócenie mostka o 1-2 cm to niezauważalna różnica w jeździe na szosie i nie wpływa w takim stopniu na grubość portfela.

Aż sobie zobaczyłem jak ten "test" rozmiaru ramy wypada u mnie, no i niestety
Nieco, czyli pewnie jakieś 0,5 cm ;) ten test to prawidłowa wyjściowa pozycja. Każdy jest inny, fitter pewnie inaczej Cię nie mógł dopasować :)


@DejwiD: No widzisz, w przypadku wspomnianego Canyona te 0,5cm to różnica w długości korb pomiędzy rozmiarem XS a 2XL, kąt rurki i offset sztycy pozostaje ten sam.

Każdy jest inny, fitter pewnie inaczej Cię nie mógł dopasować :)

Być może, aczkolwiek mimo sztyc bez offsetu w 2