Wpis z mikrobloga

Czy byłoby zainteresowanie w prowadzeniu publicznego portfela giełdowego?
W tym roku chce zrealizować mój nowy pomysł i kolejną "nogę" zabezpieczenia finansowego.
Planuje zakup ETF na SP500 kwotowanych w USD na giełdzie nowojorskiej (w kolejnych latach także ekspozycja na inne rynki). Czy jest ktoś zainteresowany tym, dlaczego i jak to zrobić? Planuje pod tagiem #pasywnyinwestor wrzucać tylko raporty wyników (coś jak dziennik tradera). Jak byłoby zainteresowanie mógłbym opisać bardziej szczegółowo motywy oraz jak zrobić to samemu.
Wstępne zasady:
1) Zakładam IKZE i wpłacam limit roczny zawsze raz do roku.
2) Przewalutowuje na USD/EUR
3) kupuje ETFy raz do roku (przełom listopada i grudnia) lub dwa razy do roku (drugim terminem czerwiec/lipiec).
4) Co miesiąc lub kwartał publikuje wyniki
5) Sugerowany czas trwania inwestowania to 20 lat, ale pierwsza weryfikacja zasadności po 2-3 latach i podjęcie decyzji o ewentualnym zaniechaniu / kontynowaniu projektu.

#pociagdozyskow #gielda #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #ike #ikze
  • 28
@szcz33pan: ciekawy projekt. Napisz proszę gdzie to konto jest bo dostęp do zagranicznych ETF to tylko parę BM oferuje. W ramach IKZE można inwestować poza GPW? Chyba, że to IKZE nie z rachunkiem maklerskim tylko inny produkt.
@Akman: w szczegółach opisze to wieczorem dziś lub jutro, bo widzę zainteresowanie jest. Generalnie od roku jest kilka DM, w których jest opcja otwarcia konta maklerskiego z opcją na rynki zagraniczne. Są też DM, które pozwalają na zakładanie kont maklerskich z opcją IKE / IKZE.
Ja mam taki DM, który pozwala robić obie te rzeczy i jest też profil konta w którym kupuje za pomocą IKZE na rynkach zagranicznych.
szcz33pan - @Akman: w szczegółach opisze to wieczorem dziś lub jutro, bo widzę zainte...

źródło: comment_1608546045txlBwrHezmM8YEmmEpdQoC.jpg

Pobierz
3) kupuje ETFy raz do roku (przełom listopada i grudnia) lub dwa razy do roku (drugim terminem czerwiec/lipiec).


@szcz33pan: jaki sens ma kupowanie w sztywno określonej porze? Nie lepiej czekać przynajmniej na lokalne korekty, takie po 10%?
@szcz33pan: czyli BOSSA :-)
takie opisanie projektu powinno dać dodatkową motywację do trzymania się strategii.
Chętnie zapoznam się ze szczegółami. Z góry dziękuję za czas jaki nam poświęcisz.
to prawda, ale unika prowizji za każdym kupnem


@Leniwiec1: A prowizja nie jest przypadkiem procentowa od kwoty zakupu?
I tyle samo jej zapłacisz, gdy kupisz raz za 4x i gdy kupisz 4 razy po 1x?
Mozemy zrobić kolabo z #poteznyinwestor xD


@Czachaaa: spoko pisz jak byś to widział.

długoterminowy etf na amerykańską giełdę? widzę że sonsiad lubi stabilny zysk (ʘʘ) U mnie etf na NASDAQ prowadzi paroma procentami nad SP500


@Ilirian: Po otrzaskaniu na GPW teraz pora na przyjemniejsze miejsca :)

2) Przewalutowuje na USD/EUR

Jak? (mówimyu o IKZE oczywiście).


@Xianth2: wpłacasz PLN na konto IKZE - taki wymóg wynikający
szcz33pan - > Mozemy zrobić kolabo z #poteznyinwestor xD

@Czachaaa: spoko pisz jak...

źródło: comment_1608585479oDmVySYUqn8eazkTM86hgr.jpg

Pobierz
@szcz33pan to jeszcze jedno. Byłem dziś w DM BOŚ, Pan mi powiedział że zagranica jest dostępna pod IKE. A pod IKZE tylko Polska giełda, czyli np. Mogę sobie kupić etf na s&p500 ale te notowane na GPW.
Dobrze zrozumiałem, czy masz inne informacje?
Skąd wiadomo, że 10% to koniec korekty? Co jak w danym roku nie nastąpi spadek o 10%? Sprawdź sobie co się działo w ameryce np. w 2017 roku.


@szcz33pan: Rozumiem, że mądrzej kupić na samej górce, bo akurat wybiła ustalona na sztywno pora na kupno? Historia pokazuje, że potężne korekty po 40% zdarzają się rzadko, takie po 10-15% już częściej, więc częściej jest okazja kupić.
Zawsze to jakaś maksymalizacja zysku, jeśli