Wpis z mikrobloga

Widzę, że znalezisko dotyczące wykazu 100+ stron pomocnych w poszukiwaniach przodków zyskało sporą popularność (link).

Od wielu lat zajmuje się badaniami genealogicznymi, od kilku - zawodowo. Czy bylibyście zainteresowani AMA w tym temacie? Jedno już było 4-5 lat temu, ale prawdę mówiąc w dostępie do wielu źródeł mnóstwo się zmieniło, więc jest teraz łatwiej niż wtedy. A może święta i COVID będzie sprzyjał temu tematowi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ama #genealogia #hisoria #liganauki #kiciochpyta #ciekawostkihistoryczne #liganauki
  • 15
@alan-jakman: heh, na początku olałem Twój post, potem wróciłem żeby kliknąć w znalezisko bo mnie jednak zaintrygowało, a teraz po 10 minutach przeglądania szukałem tego postu, żeby napisać, że w sumie to bardzo ciekawy temat, i jeżeli da się w AMA zawrzeć informacje, które ciężko znaleźć w sieci to rób ;)
@alan-jakman: Z ciekawości ile kosztuje stworzenie drzewa genealogicznego, powiedzmy od początku XIX w. do czasów obecnych. Pytam ponieważ ja osobiście sam sobie robię, ale kiedyś ktoś mnie zapytał ile coś takiego może kosztować i nie potrafiłem odpowiedzieć.
@Enricco: To zależy od wielu czynników, jak dostępność materiałów archiwalnych, stan ich zachowania, miejsce przechowywania i czy szukamy przodków oraz ich krewnych (czyli budujemy drzewo genealogiczne) czy tylko antenatów (wywód przodków). Wystarczy, że będzie trzeba jechać na Ukrainę i koszty mogą znacznie wzrosnąć. Albo że w parafii odnotowywano kilka tysięcy aktów rocznie, a nie ma do niej żadnych skorowidzów.

Generalnie koszty zależą od liczby godzin spędzonych nad projektem + ew. inne
Generalnie koszty zależą od liczby godzin spędzonych nad projektem


@alan-jakman: masz ustaloną stawkę godzinową? Zawsze zastanawiało mnie wycenianie poszukiwań genealogicznych, kiedy tak naprawdę nie da się wprost stwierdzić ile będą trwały i na ile będą głębokie
@Darek08: mam stawkę godzinowa + tłumaczenia. Trudno też porównać te stawki. Jeden w ramach godziny ma wliczone, oprócz samych poszukiwań, np. raport, wpisanie danych do drzewa, dalsza analiza pod kątem możliwości dalszych poszukiwań, wyłapanie danych z metryk, odszukanie inf. o miejscowościach w słownikach i wiele innych, a drugi same poszukiwania, a za każdy inny element osobno kasuje, np. 5 zł za wpisanie jednej osoby do drzewa. Sposobów jest wiele, więc nie
@alan-jakman: dobra to pytanie wprost ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest jakakolwiek szansa na dostęp online do ksiąg parafialnych takich parafii jak Wilczyska, Stróże, Biała Niżna i Wyżna oraz Grybów? Wszystko to miejscowości na wschód od Nowego Sącza. W wyszukiwarkach, które wskazałeś coś się czasem z Grybowa pojawia, ale że aż tak wszystko niedostępne? Przecież to zabór austriacki był a tutaj lipa ( ͡° ͜ʖ ͡
@Tosca303: Jeśli chodzi o te miejscowości, to wszystko dostępne na miejscu w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie, część z tego w Centrach Historii Rodziny (mormoni) i najpewniej księgi od 1890 roku w poszczególnych Urzędach Stanu Cywilnego. Także online nie będzie niczego. Tylko na miejscu.

Jeśli chodzi o zabór austriacki, to spora część jest niestety tylko na miejscu w parafiach/archiwach diecezjalnych, vide: Archidiecezja Krakowska i Przemyska oraz diecezje: bielsko-żywiecka, tarnowska, sandomierska, rzeszowska... Już