Wpis z mikrobloga

@stekelenburg: Mam akt notarialny. Jest w nim zapis, że właściciel nie może zbyć mieszkania w ciągu pięciu lat od przepisania mieszkania. Zapis ten nie dotyczy jednak zbycia na rzecz osoby bliskiej. I teraz pytanie: jaka jest definicja osoby bliskiej? Pierwsza linia pokrewieństwa? I dalej, czy ja, jako bratanek właścicielki, kwalifikuję się dla niej jako osoba bliska?

Więc w sumie sprawa prosta, ale nieprecyzyjna. W necie odpowiedzi nie znalazłem :/

Dzięki za
@Hand_Solo: jedyna definicja prawna jaką kojarzę to ta z kodeksu karnego:

§11.Osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Z tym, że tu jest mowa o osobie najbliższej, co oznacza, że osoba bliska jest szerszym pojęciem. W Kodeksie Cywilny definicji osoby bliskiej nie ma.

Jednoznacznie na pytanie, czy Ty jesteś
@Hand_Solo:

Jednoznacznej definicji "osoby bliskiej" w kodeksie cywilnym nie ma.

Wydaje się, że można by się tutaj posiłkować np. przepisami Ustawy o gospodarce nieruchomościami (która wprawdzie reguluje raczej stosunki własnościowe dotyczące nieruchomości Skarbu Państwa/samorządu terytorialnego). I tak, art. 4 p. 13) ustawy mówi, że przez "osobę bliską" rozumieć należy:

zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu


"Dzieci