Wpis z mikrobloga

Kolejny rok. Kolejne podsumowanie.
Rok temu wpisałem tak:
https://www.wykop.pl/wpis/46428627/zrobilem-sobie-podsumowanie-tego-roku-na-mintos-ro/

W tym roku wyszło tak:
#mintos - XIRR 13,69% / łączny zysk 21,66%
Mogło być lepiej, ale spadki walut surowcowych (rubla, peso) zmniejszyły zysk za ostatni rok. Dokupiłem na spadkach tenge / ruble a z peso wyszedłem gdyż za mała była dywersyfikacja po firmach.

Z powodu #koronawirus było też sporo niewiadomych z pożyczkodawcami i część kapitału mam w pendingu (nie jest to dużo, ale jakby nic nie spłacili zauważalnie zjada mi to wypracowany zysk). Najgorsze według mnie już za nami.

#gielda - XIRR 14,22% / 45,08 łączny zysk (wycena portfela z posiadanymi akcjami)
Rok z dużą zmiennością i wielkimi okazjami. Kilka super wejść, kilka gorszych wyjść przez co rok jest po prostu ok zamiast rewelacyjny (shorty z lutego za późno zamknięte, kilka razy macane CDR za wcześnie w shorty, nieudany eksperyment z shortem raifaisena na pallad skończył się np. stratą -80% zamiast zyskiem 200% na pozycji).
Do zapłacenia mam 0 PLN podatku bo gram na koncie #ike

W tym roku wszedłem też w #ikze
Wyniki będą umieszczane pod tagiem #pasywnyinwestor w cyklu miesięcznym (w pierwszy poniedziałek miesiąca). W tej chwili nie dorzucam do porównania bo inwestycja ma niecałe 10 dni i nie ma to większego sensu.

dla porównania:
#wig20 za ostatnie 12 miesięcy: -7,33%
#sp500 za ostatnie 12 miesięcy: +16,26%
#dax za ostatnie 12 miesięcy: +3,55%
#btc za ostatnie 12 miesięcy: +299.13%

https://www.wykop.pl/wpis/54292065/tabelki-edycja-ostateczna-ostatni-wpis-https-www-w/
Wychodzi na to, że pasywne inwestowanie wyszłoby mi lepiej niż aktywne (,)

#inwestowanie #pociagdozyskow #pieniadze #oszczednosci #sociallending #bitcoin
  • 14
@maras_sc2: mintos w dalszym ciagu będę cyklicznie dokładał EUR/KZT/RUB
giełda -> IKE nie wiem czy coś dopłacę czy nie. W planach mam portfel za jakiś czas wypłacić i grać samym zyskiem tu jeszcze nie wiem czy będą jakieś ruchy. Gram to co potrafię czyli gejmdev i okazyjnie kupować na panice.
IKZE -> będę limit na IKZE wymieniać. Zmienię na USD lub EUR i kupie ETF. Tam tylko pasywne inwestowanie przez 20
Pasywne inwestowanie w wartościowe spółki jest zawsze lepsze, niż aktywne ( w sensie spekulowanie) ;)


@Delus: to jest mój cel na tagu #pasywnyinwestor udowodnić tę tezę lub ją obalić. Tak jak WarrenBuffet zawarł zakład, że pasywny portfel będzie lepszy od aktywnego zarządzania.
Tu będę sędzią we własnej sprawie. Na IKE gram aktywnie a na IKZE pasywnie. Czas zakładu 20 lat. Porównywać się będę na XIRR, więc nie ma znaczenia sytuacja, że
@szcz33pan: zapominasz o tym że za 20 lat IKZE i IKE może być obciążone takim podatkiem że hej (patrz OFE). Nie mówiąc już o tym że dostęp do instrumentów jest mocno ograniczony. Dodatkowo tracisz na operacjach przewalutowania jeśli rachunki maklerskie są w walucie innej niż rozliczeniowa. W skali 20 lat to ma duże znaczenie.

Powodzenia!
zapominasz o tym że za 20 lat IKZE i IKE może być obciążone takim podatkiem że hej (patrz OFE).


@bartekjip: wiem o tym.
Tak samo jak mogą zrobić podatek od zgromadzonych środków na koncie, podatek katastralny itp.
Akurat w OFE nie uczestniczyłem, ale wiem, że była opcja na transfer środków do ZUS i wówczas nie było żadnego podatku. Poza tym OFE to nie IKE. Pieniędzmi z OFE nie mogłeś dysponować.
Tu
szcz33pan - > zapominasz o tym że za 20 lat IKZE i IKE może być obciążone takim podat...
@szcz33pan: Trochę mieszasz z OFE. Ostatnie zmiany zapowiedzieli na 2020, ale COVID. Założe się że zmienią wcześniej omawianą ustawę i zamiast 15%, bo tyle ta opłata miała wynosić zapłacisz więcej za wyciągniecie pieniędzy z systemu które SĄ TWOJE. W przyszłości mogą utrudnić w ten bądź inny sposób wypłatę tego co tam zgromadzisz, mogą opodatkować jak sam pisałeś co tylko chcą. Łatwiej jest jednak opodatkować tych złych ludzi którzy zgromadzili tyle środków