Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czolgistka93:
~Również 1973:

Energia atomowa jest SUPER. PANIE TO JESZCZE NIGDY NIE JEBŁO BO NIE MA JAK. SZYBKO SZYBKO POPROŚMY BRACI ZE WSCHODU O PLANY RBMK-1000 BO TO PODOBNO DOBRE REAKTORY!!!
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tom3k86: no właśnie nie xD Te reaktory były niestabilne przy niskich mocach, a ponadto miały dodatnią reaktywność pary, czyli jak wygotowałeś wodę to reaktor się nie hamował, a jeszcze rozkręcał.
Za wiki:

Ogromną wadą rdzenia był wzrost reaktywności przy zwiększeniu ilości pary (zmniejszenie ilości wody ciekłej) w rdzeniu. W reaktorach typu BWR po odparowaniu części wody dochodzi do zmniejszenia reaktywności reaktora, ale w RBMK głównym moderatorem jest grafit, który jest lepszym
@tellet: A to nie było tak, że awaria nastąpiła dlatego, że oszczędzano na materiałach? Gdyby były faktycznie tak niebezpieczne to nie byłoby tylko jednej tak poważnej awarii. To, że jakieś rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż inne nie oznacza od razu, że to inne jest jakoś skrajnie niebezpieczne.
@Thome: To fakt, ale z tego co pamiętam to po awarii w elektrowniach tego typu nastąpiły jakieś modernizacje bo wszędzie oszczędzano na jakimś materiale. Nie pamietam dokładnie na czym. Sam projekt, zbudowana i użytkowana zgodnie z nim elektrownia była i jest bezpieczna.
tego typu nastąpiły jakieś modernizacje bo wszędzie oszczędzano na jakimś materiale.


@tom3k86: pewnie masz na myśli grafit w końcówkach prętów paliwowych który notabene był w oryginalnym projekcie.

Serio, wystarczy otworzyć stronę na wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Czarnobylskiej_Elektrowni_J%C4%85drowej

Przyczynami technicznymi katastrofy były błędy konstrukcyjne reaktora polegające na wzroście jego reaktywności w wyniku wrzenia wody w reaktorze oraz w trakcie wprowadzania prętów kontrolnych do reaktora, wywołanym ich błędną konstrukcją.
@tom3k86: tak się zapytam delikatnie: masz może wykształcenie techniczne? Pytam się, bo podchodzisz strasznie binarnie do zagadnień technicznych. Dobrze/źle. Nie zawsze tak jest, że coś jest jednoznacznie dobre albo złe. Możesz mieć do czynienia z projektem formalnie dobrym, ale z różnych powodów trudnym w eksploatacji (i przez to niebezpiecznym). Może być tak, że projekt ma niski potencjał stosowania zamienników i każda zmiana składu jest trudna (problem w instalacjach w których używane