Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 582
Dajcie no plusa na pocieszenie, bo juz jestem w stanie niemal agonalnym :(

Od lipca zeszlego roku cale swoje życie podporzadkowalam jednemu - nauce na egzamin wstępny do Kssip (dla niezorientowanych - krajowa szkola sadownictwa i prokuratury), marzac o tym, by w przyszłości wykonywać zawód sedziego sadu powszechnego.

Egzamin mial odbyć się w listopadzie, ze względu na koronawirusa został przesuniety na 20 stycznia.
Pracujac na niemal cały etat, przez 6.5 miesiaca uczylam sie po ok. 5-6-7h dziennie. Mialam jedna przerwe 7 dni na urlop we wrzesniu, poza tym nie było przebacz. Nauka w swieta (na stole barszcz z torebki i pierogi z paczki bo nie bylo czasu na przygotowania), w sylwestra, w weekendy, po pracy. Nie przeczytalam w tym czasie zadnej ksiazki, nie obejrzalam zadnego filmu, serial 8 odcinkow po 50minut męczyłam niemal miesiąc.

Jestem naprawdę wykonczona. Siedze nad tymi papierami na 2 dni przed egzaminem mam wrazenie, ze to wszystko na nic bo testy probne ida srednio, nastawienie do dupy i ogolnie zycie nie ma sensu. Niby moge startowac do 35rz, ale nie wiem czy chce kolejny raz przeżywać ten koszmar.

Materiał to 32 akty prawne, po wydrukowaniu ok. 3.5k stron A4, egzamin w formie szczegółowego testu zamknietego na 150 punktów z progiem wejscia w okolicy 130 poprawnych.

#gorzkiezale #nauka #prawo #studia #depresja
  • 230
@gesslerowaa: W sumie tylko z karnego procesowego (tj. kazusy 2 i 3) napisałem beznadziejnie, ale powiedzmy szczerze, że np. kosztów procesowych nie robiłem w ogóle. Dla mnie te koszty były zaskoczeniem już na 1 etapie (bo było pytanie o to), ale tam wybrnąłem i za to pytanie dostałem punkt. Nie spodziewałem się, że mogą kazus z tego zrobić. Liczyłem na jakieś standardy z procesu, tj. jakieś zwykłe sprawy z post. przygotowawczego,
@whtillidie
@xDyzio
@Shyvana

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 kwietnia 2021 r. w sprawie naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2021 r.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2020 r.
poz. 1366 oraz z 2021 r. poz. 21) zarządza się, co następuje:

§ 1. Zarządza się nabór na aplikację sędziowską i na aplikację prokuratorską
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tymcz30: dzięki za pamięć i zawołanie :3
30 miejsc mniej lacznie to nie aż tak zle. Spodziewalam sie ze bedzie mniej, ale myslalam ze sporo mniej tak jak wczesniej z sędziowską w granicach 100.

Not great not terrible xD

Na pewno w tym roku zmieniam trochę strategie dotyczaca systemu nauki i myślę, ze bedzie Oki bo niewiele zabraklo :3
Teraz tylko czekać na liste aktow itd let the hunger games begin
@whtillidie: Moim zdaniem potrzeby kadrowe sądów i prokuratur są takie, że co roku powinno być 300, a i to by było nadal za mało, ale uwzględniam to, że KSSiP nie jest w stanie więcej w swoich ośrodkach przeszkolić. Trzeba czekać na to, aż KSSiP ogarnie sobie ten drugi ośrodek w Warszawie.

Akty prawne pewnie podadzą w lipcu. I jakiejś dużej zmiany bym się nie spodziewał w stosunku do tego, co w
@Shyvana: Nie ma za co. Jak jeszcze coś wyszperam, to też dam znać w tym temacie lub na priv :D.

Moim zdaniem nie ma co aż tak się fiksować na punkcie tej liczby miejsc, jeżeli ta liczba jest w granicach 180-300 miejsc, więc tyle, żeby do zakwalifikowania się wystarczyło 160 punktów. Tyle jest w stanie ogarnięty absolwent zrobić, jeżeli mu siądzie test i kazusy będzie w stanie napisać przynajmniej średnio.

W
@Shyvana: @whtillidie

I mamy datę.

Nabór na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską odbędzie się w drodze
konkursu składającego się z dwóch etapów:
1) w dniu 20 października 2021 r. – testu sprawdzającego wiedzę z poszczególnych
dziedzin prawa;
2) w dniu 17 listopada 2021 r. – pracy pisemnej sprawdzającej umiejętności
dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej
oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresów właściwych norm
prawnych.
@Tymcz30

Data jak najbardziej do zaakceptowania, niby dobrze że jest miesiąc czasu na kazusów, ale mi się już ostatnio te dwa tygodnie strasznie dłużyły i miałem dosyć.

Teraz tylko trzymam kciuki żeby nie dodali ordynacji podatkowej i wszystko gra xD
@whtillidie: Mnie się też to dłużyło, ale wydaje mi się, że to bardziej kwestia tego, że my w ogóle na ten egzamin tyle czekaliśmy. Ponad 2 miesiące obsuwy...

Ja już tym całym egzaminem byłem zmęczony. Tak regularnie zacząłem na niego się uczyć od marca 2020 r., codziennie, szczyt aktywności miałem w okresie czerwca, lipca i sierpnia, potem już było coraz słabiej, bo już nie miałem siły się uczyć tego ciągle. Już
@Shyvana @xDyzio @whtillidie

Zacząłem się dzisiaj wstępnie uczyć. Jako że tych aktów prawnych na egzamin wstępny aplikację korporacyjną i na KSSiP jest dużo (około 60 ich pewnie będzie łącznie, zobaczymy, co tam na KSSiP dadzą, a co się z tego nie pokryje z egz. wstępnym na adwokacką/radcowską), to nierzadko nie wiadomo, od czego zacząć.

Postanowiłem zacząć od kpa, bo taka w miarę cienka i już jako tako ogarnięta przeze mnie ustawa.

I