Wpis z mikrobloga

Trochę sobie ponarzekam ale strasznie #!$%@? mnie ego niektórych programistów, szczególnie tych początkujących którzy znają jeden czy dwa języki programowania.

Zdaje sobie sprawę, że nie robię robię w IT niczego wyjątkowego. Kiedyś byłem fullstackiem w PHP/JS i zawsze zadawałem sobie sprawę, że jest to gówniana robota nie wymagająca dużych umiejętności. Jak ktoś mi mówił albo gdzieś w necie czytałem, że PHP to gówno a nie język to mogłem się co najwyżej zgodzić. Z czasem zacząłem robić fajniejsze rzeczy i dziś pracuje w C++ pisząc systemy w których ważna jest wydajność. Kiedyś przez rok pracowałem w Google więc coś tam ogarniam. Mimo to, dalej sobie zdaje sprawę, że to co robię to nie jest nic zajebistego. Ot szczebelek czy dwa wyżej od tego co robiłem wcześniej w PHP/JS. W porównaniu do ludzi którzy tworzą Linuksa, jądro Windowsa, systemy real time, oprogramowanie łazika marsjańskiego czy machine learning jestem leszczem i debilem. I jak spotkałbym takiego programistę który kodował łazika Perseverance i powiedziałby mi, że to co robię w C++ to dziecinna zabawa a nie programowanie to co najwyżej przyznałbym mu rację.

Zawsze wydawało mi się, że podobne podejście ma większość programistów. I chyba wszyscy tak mają z wyjątkiem... programistów JS albo PHP. Serio. Czasami mam wrażenie, że programowanie w którymś z tych dwóch języków jest równoważne do przystąpienia do sekty. Jak ktokolwiek skrytykuje ich język to zachowują się niczym obrażone dzieci. Dzisiaj napisałem niewinny komentarz w którym napisałem, że JS na froncie ma niski próg wejścia. Ot niewinny komentarz który w zasadzie jest truizmem. Rekcja? Dowiedziałem się, że jestem #!$%@? programistą a w JS to każdy programista piszę codziennie webworkery, skomplikowane algorytmy oraz buduje rozbudowane domeny wymagające użycia setek wzorców projektowych. Chyba każdy kto zna realia pracy przeciętnego frontenda to może się co najwyżej zaśmiać słysząc te teksty.

Do czego zmierzam? Przestańcie traktować jedyny język programowania którego się nauczyliście osobiście. A tak się niestety składa, że większość osób które zna tylko jeden czy dwa języki programowania to akurat zna PHP czy JS (bo najłatwiej w nich dostać pracę i można się ich łątwo nauczyć). Fakt jest taki, że PHP i JS to raczej #!$%@? języki z niskim progiem wejścia. I teraz większość osób które programują TYLKO w tych językach odbiera krytykę jak personalny atak na ich osobę. Tymczasem jak zaczynacie nabierać trochę doświadczenia i przestajecie patrzeć na siebie jako "programistę PHP" czy "programistę JS" a zaczynacie traktować języki programowania jak narzędzia w waszym warsztacie to nagle zaczyna wam się poszerzać perspektywa. Jak ktoś krytykuje język programowania to potraficie to obiektywnie ocenić bez obrażania się i wyzywania innych osób. Macie to w dupie bo wiecie, że możecie napisać wasz projekt w czymkolwiek innym. Macie też szerszą perspektywę i potraficie zrozumieć krytykę bez traktowania jej osobiście.

W sumie nie mam żadnego specjalnego zakończenia dla tego posta. Po prostu #!$%@? mnie to przerośnięte ego początkujących programistów #php i #js którzy każdą krytykę ich języka programowania zmieniają w gównoburzę. Jeszcze raz: przestańcie traktować to osobiście.

#programowanie
  • 21
@Saly: Tylko właśnie przez to, że baaaaardzo wielu ludzi wybiera PHP/JS jako pierwszy jedyny język programowania to ciężko im zmienić to podejście. Spróbuj skrytykować je na Wykopie to Cię zjedzą. No i języki programowania nie są sobie równe. Są #!$%@? i mniej #!$%@?.
@Maruczak: tylko to nie chodzi o samą krytykę, tylko o to jak wygląda ten świat technologiczny. Każdy język ma swoje subiektywne wady i zalety. Rozwiązywanie skomplikowanych matematycznych problem w tych wymienionych przez Ciebie językach występuje dość rzadko, dopiero najnowsza wersja PHP 8, przynosi nam jakieś usprawnienia związane np. z szybkością działania obliczeń. Z reguły wszelkie aplikacje webowe napisane w PHP najczęściej sprowadzają się do CRUDów, czasami wykorzystując jakieś bardziej zaawansowane aspekty.
@Maruczak: A jak w twoim odczuciu wyglada podział na narodowość?
Bo w moim to raczej problem polski czy Europy wschodniej, gdzie każdy kto napisał linijkę kodu czuje się geniuszem i za cel życia stawia udowodnienie innym ze on jedyny się zna.
@Maruczak: Znając życie, to łazik marsjański ma pełno kodu napisanego w Pythonie. Pythona używają nawet w Cernie. Każdy język programowania to jest narzędzie jak młotek. Można nim albo wbijać gwoździe albo walić się we własną głowę xd. Znam przypadki gdzie poważne eksperymenty naukowe w ciężkich środowiskach arktycznych używały Arduino, bo sama płytka w stanie uśpienia je mikroskopijne ilości energii.

Sam trochę programuje w JS, czy BASHu oczywiście niekomercyjnie i własne doświadczenia
@naprawtagi

Jeśli nie widzisz swojej toksyczności w tych komentarzach to już nie jestem Ci w stanie pomóc. A Twój najnowszy wpis z komentarzami typu:


Serio? Wyciągnąłeś komentarze z połowy dyskusji w której już ludzie zaczęli po mnie jeździć i przedstawiasz to jako dowód mojej "toksyczności" bo na wyzwiska na mój temat odpowiedziałem komuś "dzbanie"?

Jesteś jedną z osób w tamtej dyskusji. Napisałem tam o tym, że w JS można robić fajne poważne
@Maruczak: Zajebisty komentarz,

ogólnie sam programuje większość czasu w php, kiedyś trochę js (teraz wcale)
Poznałem podstawy pythona i C#. Czuje się natomiast "phpowcem" .

Wkurzam się gdy ktoś nie programuje w php, nie zna języka faktycznie, ewentualnie kiedyś coś widział i ciśnie na ten język. Aby się wypowiedzieć na dany temat, warto było by mieć o nim jakieś pojęcie. Nie wątpię że Ty Maruczak jesteś zajebistym programistą ale wiedz, że
@Govr:

Nie wątpię że Ty Maruczak jesteś zajebistym programistą ale wiedz, że php zrobił ogromny skok w rozwoju. Złą sławę php zawdzięcza


Jestem na bierząco w PHP i ostatnim razem duży projekt robiłem w nim za czasów PHP 7.3 czyli dość niedawno. Widziałem też PHP8. Ale nie, ten język zawdzięca złą sławę z wielu innych powodów.

Niestety Maruczak, większość osób (tak twierdzę) pisze komentarze "php to gówno" i tego typu podobne,
Z wieloma argumentami nie mam co dyskutować, nie jestem tak mocno zagłębiony w inne języki aby mieć tak mocne porównanie, z innymi ciężko jest mi się nie zgodzić.
@Maruczak: ja widze to tak, ludzie nie rozumieja , ze jezyk programowania dostowany jest do zastosowan i temu glupio mysla, ze jest jeden najlepszy jezyk do wszystkiego

js>java/c#/c++/assembler
jak javowiec zobaczy js to sie smieje i mowi, ze to nie jezyk
jak c++'owiem zobaczy jave to sie smieje i mowi, ze to ociezale gowno
jak ktos kto pisze assemblerem zobaczy c++'owca do mowi, ze to jezyk dla c..p

problem polega na