Wpis z mikrobloga

Pracownicze Plany Kapitałowe - co z tym zrobić, zostać czy się wypisać? Robię w budżetówce. Jestem koło 30tski. Połowa osób w pracy mówi, że to super opcja, a druga połowa się wypisuje, ale nie potrafi przedstawić argumentów czemu, jedynie jakieś gadki, że w ich wieku to "podobno" nie warto, że pisowcom nie dadzą trzymać swoich pieniędzy, itp.
#pracbaza #praca #podatki #ppk #pracowniczeplanykapitalowe #prawo #prawopracy #zus #emerytura #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 57
@Vadzior: Podstawowym argumentem przeciwko jest historia z OFE, która udowadnia, że żadne ustalenia dotyczące emerytur między państwem a tobą nie są ze strony państwa wiążące i jak będzie trzeba to politycy po prostu wprowadzą prawo które znacjonalizuje PPK. Tak wiem, obrońcy PPK naiwnie wierzą i zaklinają rzeczywistość mówiąc że sytuacja jest zupełnie inna niż z OFE i że tego politycy nie mogą ruszyć.... bla bla bla...

PPK względem OFE ma jednak
@TyczkaRoman: nie do końca lokaty, one są wrzucane na giełdę, w obligacje itd. tam pod spodem jest trochę ustawowo wskazane co mogą zrobić z Twoją kasą - fundusz, jaki prowadzi PPK może wrzucić w spółki jakieś itp, przy czym jest dość ograniczony, żeby nie wrzucić połowy kasy w mało płynną spółkę z NewConnect. Stąd z jednej strony masz ekspozycję przez PPK na giełdę, ale w większości w WIG20, chociaż fundusz może
@oldspiceedit: bo pracodawca jest tez zobligowany do wpłacania, więc jest to parę zł więcej ni z gdybyś sam to odkładał i inwestował.

Nazwę szurem każdego kto mówi że 2+2 nie równa się 4


@DeoLawson: są zakamarki matematyki gdzie to nie jest oczywiste. Np. w przestrzeni modulo 3 to będzie 1 (jeśli bredzę to proszę o poprawienie mnie)
to jaka różnica między wplacaniem do PPK a nie wplacaniem wgl...?


@oldspiceedit: jak nie wpłacasz w ogóle to masz swoje 200 PLN. Jak wpłacasz, ale wypłacasz co miesiąc czy kwartał to masz dodatkową kasę od pracodawcy (+/- podwyżka o 1%). Jak wpłacasz i nie wypłacasz do emerytury to masz jeszcze dodatki co rok z podatków.