Wpis z mikrobloga

Czy tylko ja czuję zażenowanie patrząc na tę argumentację doktora teologii, wykładowcy teologii dogmatycznej? Serio, nędzna apologetyka ma przekonać kogokolwiek do wiary w Boga?

Patrząc na poziom intelektualny kadr katolickiego kleru nie mam żadnych obaw co do tempa postępującej laicyzacji Polaków, wszystko będzie szło w prawidłowym kierunku

#bekazkatoli #ateizm #naukowcywiary #neuropa
PreczzGlowna - Czy tylko ja czuję zażenowanie patrząc na tę argumentację doktora teol...

źródło: comment_1614849217ckGQh5HNC4gpRthzW5xJnX.jpg

Pobierz
  • 91
  • Odpowiedz
@iAmTS: Dlatego co mądrzejsi religianci przekonują, że Bóg działa przez ewolucję, a nie że ona nie istnieje, bo prawdziwa jest tylko kreacja. Tyle, że to jest taka pogoń za króliczkiem, czyli nauką, wiecznie będą ją gonić, ale nigdy nie dogonią. A że coraz głupiej przy tym wygląda ich Pismo Święte? Cóż, i tak go nie czytają.
  • Odpowiedz
@PreczzGlowna: czemu niektórzy ludzie uważają stworzenie świata przez jakiś wszechpotężny byt za bardziej prawdopodobne niż chociażby wielki wybuch? Przecież obie rzeczy są nielogiczne, wiec czemu faworyzują jedna nad druga?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@PreczzGlowna: "Darwinizm został dawno obalony." xDDD

@Howard_Roark: najlepsze, że obie strony są siebie warte. Prawacy "obalają" darwinizm bo to pambu stworzył świat.
Lewacy "obalają" darwinizm, no bo płeć to konstrukt społeczny, a psychologia ewolucyjna to faszyzm xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PreczzGlowna: czemu niektórzy ludzie uważają stworzenie świata przez jakiś wszechpotężny byt za bardziej prawdopodobne niż chociażby wielki wybuch? Przecież obie rzeczy są nielogiczne, wiec czemu faworyzują jedna nad druga?

@C8H18: najlepiej, że to jest bezcelowy spór, bo żadna z tych opcji nie odpowiada na fundamentalne pytanie.
Jeśli to Bóg stworzył świat, to kto stworzył Boga?
Jeśli świat powstał w wielkim wybuchu, to co go spowodowało/co było wcześniej?
( ͡°
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
"Darwinizm został dawno obalony." xDDD


@Thexil: @Howard_Roark: tzn to na swój sposób prawda. Obecnie mamy po prostu o wiele lepsze modele, które z darwinizmu się wywodzą xD


Darwin zwyczajnie nie miał pojęcia o genach i nie miał prawa nic o nich wiedzieć, więc obecnie darwinizm jest trochę nieaktualny. Co oczwyiście nie oznacza z miejsca, że jakieś wyrsrywy religijne albo inny kreacjonizm ma rację xD

@Kryspin013: nie tyle obalony co
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PreczzGlowna: coś #!$%@? temu bogu szło inteligentnie planowana ewolucja, że 90% gatunków nie dotrwało do dziś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@#!$%@?: niezbadane są ścieżki Pana ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Skąd wiadomo, że celem stwórcy było aby wszystkie gatunki przetrwały na zawsze?
  • Odpowiedz
najlepiej, że to jest bezcelowy spór, bo żadna z tych opcji nie odpowiada na fundamentalne pytanie.

Jeśli to Bóg stworzył świat, to kto stworzył Boga?

Jeśli świat powstał w wielkim wybuchu, to co go spowodowało/co było wcześniej?


@szpongiel: pytanie jest bardzo zasadne, z tymże wiara odpowiada na to pytanie. Mianowicie Bóg jest Istotą wieczną, nie ma początku, ani nie będzie miał końca. I albo to akceptujesz, albo nie.
Tylko jeśli tego
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Majku_: takie postawienie sprawy to dogmat, który jedyne co powoduje to brak potrzeby dalszych dociekań. Oczywiście zaskoczenia brak, religia polega na wierze w dogmaty.

Co by nie mówić, te sprawy są poza zasięgiem naszego rozumowania i obecnego stanu wiedzy.

Zapewne masz rację ale ostrożnie. Jak w to mocno uwierzymy to nigdy nie znajdziemy odpowiedzi ;)
  • Odpowiedz
takie postawienie sprawy to dogmat, który jedyne co powoduje to brak potrzeby dalszych dociekań.


@szpongiel: Mały umysł przyjmie to jako dogmat i będzie zadowolony. Wielki będzie szukał, co jest dalej, co jest obok, będzie drążył. Wielki, pokorny umysł, będzie szukał i drążył ze świadomością (i jej akceptacją), że być może jest jak jest i więcej się nie dowie. Wielki, butny umysł z kolei będzie drążył, szukał i nigdy nie zaakceptuje, że
  • Odpowiedz
"Darwinizm został dawno obalony." xDDD


@Howard_Roark:
Jak ktoś się uprze, to w pewnym sensie jest to prawda. Teoria Darwina została niejako obalona i zastąpiona nową, powstałą na jej fundamentach. ¯\_(ツ)_/¯ Kreacjoniści lubią sobie pominąć, przemilczeć pewne fragmenty rozwoju nauki xD.
  • Odpowiedz
nie tyle obalony co rozszerzony i doprecyzowany.


@szpongiel: nom tak, źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że niektóre założenia darwinizmu były błędne więc zostały po prostu obalone a sam darwinim został rozszerzony do teorii ewolucji jeśli tak to mogę nazwać. To był dosyć mocny skrót myślowy, w każdym razie chodziło mi o to, że obecnie nikt nie wierzy w darwinizm w czystej postaci i nie mówimy o teorii Darwina a
  • Odpowiedz
Tylko jeśli tego nie akceptujesz i twierdzisz, że świat powstał w wielkim wybuchu, to co było przed wielkim wybuchem? Gdzie jest punkt "0"?


@Majku_: w obliczu braku definitywnej odpowiedzi na te pytanie masz, jako człowiek, do wyboru:
- zaakceptować niewiedzę i poszukiwać odpowiedzi,
- skapitulować stwierdzając, że ludzkość przez swoje ograniczenia poznawcze nigdy nie rozwiąże tego problemu.

Przyjmując wariant 1. dajesz ludzkości szansę, że być może kiedyś rozwiążę tę zagadkę. Wariant
  • Odpowiedz