Wpis z mikrobloga

Cześć, planuję założyć monitoring zewnętrzny w domu. Starałem się lekko zorientować w temacie i na początek będę potrzebował kamerek i do tego switcha, być może w późniejszym okresie jeszcze jakiś rejestrator z zapisywaniem na dysk. I tutaj mam kilka pytań w związku z tym.
1. Jakie kamerki polecalibyście (nie za miliony monet)? Kamerki mają być na zewnątrz (w ilości 3-4), zależy mi na tym żeby w razie czego były w stanie zarejestrować kogoś kogo nie powinno tu być (najlepiej jakby dało się też rozpoznać tą osobę) z odległości powiedzmy do 5-10 metrów. Nie wiem jak np kwestia tablicy rejestracyjnej w autach (czy dałoby się odczytać), ale to wówczas z odległości około 15 metrów. Zakładam, że kamerki z POE, nie wiem co tam jeszcze byłoby przydatne
2. Jaki switch POE do tego byście polecali?
3. Jak wygląda sprawa z przesyłaniem danych na chińskie serwery? Jakbym chciał uniknąć korzystania z takiego rozwiązania (gdzie udostępnienie idzie przez chińskie serwery) to wówczas jakie mam możliwości? Czy wystarczy że kamerka ma ONVIF i przykładowo korzystałbym z innego narzędzia/aplikacji (jakie?) do obsługi jej? Czy wówczas musiałbym się dodatkowo bawić w tworzenie sieci, zewnętrzne IP, itp? Mówię oczywiście o sytuacji jakbym chciał z sieci zewnętrznej podejrzeć obraz z kamerek. Jak wówczas wygląda np sytuacja wysyłania powiadomień w przypadku wykrycia ruchu, itp?

Z góry dzięki za pomoc
#kamery #monitoring #cctv
  • 10
Jako kamerki zewnętrzne zawsze polecam jeśli dahua to ze starlightem/starvisem, odpowiednik dla hikvision to darkfighter. Switche Poe w dobrej cenie ma firma pulsar np. S64. Jeśli nie chcesz korzystać z serwisu p2p producenta można wyłączyć taka opcję w rejestratorze/kamerze ale wtedy będziesz musiał mieć stały publiczny adres ip i przekierowanie porty do podglądu zdalnego. Bez p2p zapomnij o powiadomieniach o zdarzeniach na apke, możesz się jedynie ratować powiadomieniami email. Kamery bez opcji
@K_A_C: OK, czyli zostanę przy tym co oferuje producent. Co do nagrywania to na początek myślałem o kartach pamięci i nagrywanie tylko przy wykryciu ruchu (nie wiem czy to rozsądne). Chyba, że przy niewiele większym nakładzie pieniędzy da się rozwiązać to bardziej przyjaźnie.
Jeszcze co do kamerek to wiesz może gdzie ewentualnie szukać tych modeli w rozsądnych pieniądzach? Widziałem, że aliexpress było jedną z polecanych opcji przy zastrzeżeniu, że mogą trafiać
Kamera 2mpx z nagrywaniem ciaglym h265 i karta 256gb starcza na ok tydzień. Możesz ustawić nagrywanie na detekcja ruchu ale to sprawa dyskusyjna. Detekcja nie działa idealnie i nawet na najwyższej czułości potrafi nie łapać małych elementów co może być ważne jak np okradna sąsiada i miejsce zdarzenia będzie bardzo małe w kadrze. Lepiej jest ustawić nagrywanie ciągle i zmniejszyć liczbę klatek do np. 7. Oprócz tego można włączyć detekcje na interesujący
@K_A_C: przed chwilą sprawdziłem kamerki ze wspomnianymi systemami i powiem szczerze, że lekko się przeraziłem. Myślałem, że cenowo wyjdzie powiedzmy do 300-400 za sztukę, a tutaj ceny się zaczynają od 600 w górę.
@trawel tyle mniej więcej kosztują takie kamerki w detalu. Firmy instalacyjne mają od tych cen rabaty więc może uda Ci się z kimś zagadać żeby dostać taniej. I zawsze możesz iść w analogi. Np hdcvi od dachuły mają rozdzialke do 4k i są wersje że starlightem. A cenowo wychodzi dużo taniej