Wpis z mikrobloga

Po ostatnim wpisie napisała do mnie pewna Mirabelka. Nie odpisywałem, więc mnie wystalkowala i zadzwoniła.
U nas w domu coś kradnie prąd - usłyszałem. Trochę pogadalim i dzisiaj ruszyłem w drogę. Pomyśleć, że nawet w Inowrocławiu nie ma elektryka i ciągną mnie aż z Elbląga xd.
Poznałem całą rodzinę, mirabela z kontem na wykopie ale nie mogę zdradzić jakim.

Przyjechałem na miejsce, zabezpieczenia selektywne się opuszczają co chwila a miesiąc temu przyszedł rachunek większy o 900zł większy niż zwykle. Standardowo w takich przypadkach pomiar ipz na BM, wynik 0.31, pomiar za selektywnym 3.80, 3.44, 0.31. Ok, selektywne do wymiany, ale trzeba znaleźć przyczynę. Szwagier robił instalację na jesień, to elektryk od 20 lat więc czego chcieć więcej?
Podobno szwagier przyprowadził nawet kolegę z większym stażem no ale nic nie znaleźli, pewnie coś więcej używają i stąd wyższe rachunki a instalacja jest ok - usłyszałem od szwagra.

Kilku z Was Prosiło abym zdradził, jakimi narzędziami operuję.

Podczas wywiadu telefonicznego wiedziałem co jest na rzeczy. Przedlicznikowe nie wyskakuje w nocy, bo mu się tak podoba a jak szwagier przepiął rozdzielnie na jedną fazę to wszystko działa.
Na początek trzeba znaleźć kabel ziemny, do tego przydaje się LKZ 1000. Mniej więcej też pokazuje głębokość na jakiej jest zakopany.
Jak już mam ścieżkę kabla to mirabela o imieniu Asia zapytała: ile ty anon za to weźmiesz?
Odpowiedziałem -DOGADAMY SIĘ HEHE
Mniejsza o to, kontynuacja za chwilę.

Mając TDR od sonela można ustalić uszkodzenie przewodu, na jakiej odległości jest uszkodzony.

Aby mieć pewność co do miernika, mam termometr własnego przerobienia, na przewody podaję 1000V o natężeniu 1A i czekam chwile. Temperatura w ziemi z 4 stopni rośnie po godzinie do 6 stopni. Czyli mam 100% pewności, że kabel jest jebnięty.

Ojciec naszej wykopowej Joanny zadzwonił do szwagra, ten od godziny próbował kopać dół, jutro ma dokończyć robotę i teraz co najlepsze.

Nikt dawno mnie tak nie ugościł. Padła propozycja, czy zwyczajnie zostanę na noc i jutro dokończę pracę, chcą, abym to ja złączył przewód w ziemi bo do szwagra nie mają już zaufania.

Chwilę pomyślałem i mówię, nie ma problemu.
Mama Joanny zrobiła szwedzki stół na kolację a jej ojciec otworzył barek i mówi: losuj.

Dom parterowy, salon i dwa pokoje. Gdzie mam spać? Po za tym zmokłem. Mama Joanny wzięła moje ciuchy do prania, przez noc mają wyschnąć.
Joanna postanowiła, że będę spał na jej łóżku z kolei ona sama wyśpi się na dmuchanym materacu obok. Czuję, że sie faktycznie dogadamy.
Po prostu jestem w szoku, że ktoś może być tak miły.

Także jutro jak szwagier wykopie kabla to zobaczymy co tam się zwęgliło, wrzucę kilka fotek.

Tymczasem zabieramy się za picie kolacji.

#detektywzarzutka #elektryka
Zarzutkkake - Po ostatnim wpisie napisała do mnie pewna Mirabelka. Nie odpisywałem, w...

źródło: comment_1615489860y8m7V6aJx0SSvtzw1oMXVn.jpg

Pobierz
  • 100
@Zarzutkkake: Wrzuć zdjęcie uszkodzenia kabla, ciekawe jak się uszkodził. Może nie ułożyli kabla wężykiem i nie było podsypki piaskowej, ruchy ziemi i jakiś kamień zrobił swoje. Ale ciekawe uszkodzenie, że tyle prądu uciekało że przedlicznikowe wywalało, ciężko uwierzyć że tak dobrze uziemiało albo międzyfazowe zwarcie się robiło cholera wie.
Przewód kładziesz na całości w arocie czy arot tylko na wejściach do ZK i do RG?

Fajnie że jest selektywne na przedlicznikowym,