Wpis z mikrobloga

Kolejny przykład katolickiej przemocy ideologicznej, i to na człowieku, który już nie mógł się przed nią sam bronić - z prostego powodu: już nie żył.

Chodzi o pogrzeb niezwykłego człowieka i podróżnika Aleksandra Doby. Był osobą niewierzącą, ale bardzo skromną i nie lubił o tym mówić, bo to niepotrzebnie by mogło przesłaniać ideę, którą tak wspaniale realizował w swoim życiu. Sam tak o tym mówił:

Jest pan człowiekiem wierzącym?

Staram się unikać odpowiedzi na to pytanie, bo chyba nie to jest istotą rzeczy.

Mówi się, że jak trwoga, to do Boga. Pana też mogłoby to dotyczyć.

Podobne pytanie zadał mi kiedyś brat prezydenta Szczecina, który jest księdzem. Odpowiedziałem mu wtedy, że dar wiary nie został mi udzielony.

Ale w coś chyba trzeba wierzyć, choćby to było szczęście.

Ja jestem realistą. Wierzę w to, że się dobrze przygotowałem i że dopłynę do końca.

https://kulturaliberalna.pl/2015/03/20/aleksander-doba-wywiad-adrian-bak/

Pewnie wielu stwierdziłoby, że skoro jest się samemu w kajaku na środku oceanu i idzie wielki sztorm, można się już tylko modlić. Ale pan podobno nie szuka wsparcia u góry?

Proszę sobie zadać pytanie: czy to Bóg stworzył człowieka, czy człowiek Boga? Ja wierzę w ten drugi wariant. Bóg istnieje w umysłach ludzi, którzy go potrzebują. Nie kwestionuję tego. Jestem jednak wkurzony, gdy ktoś próbuje mi narzucać swoje poglądy na ten temat. Kiedy uzna się, że to człowiek stworzył Boga, wszystkie tajemnice się wyjaśniają.

https://sport.onet.pl/nie-zyje-aleksander-doba-mial-74-lata/vynjmpd

Czy jego przekonania zostały uszanowane? Nie, urządzono mu pogrzeb w kościele świętego Kazimierza w Policach, z mszą, w obecności wielu księży i biskupa...

Czy to nie jest ideologiczna, światopoglądowa przemoc ze strony kościoła katolickiego?

Nawet po śmierci nie mogą dać człowiekowi spokoju...

#polska #szczecin #kosciol #smierc #bekazkatoli #bekazprawakow #bekazpisu #neuropa #4konserwy
  • 74
via Wykop Mobilny (Android)
  • 15
On nie dokonał żadnego wyboru


@lilitch123: no skoro mówił, że nie wierzy w żadnego boga to raczej ten wybór podjął, skąd pomysł, że nie?

bo nie dokonał apostazji


Apostazja to tylko kolejne bezwartościowe religijne mambo dżambo i nic ponad to, nie ma obowiązku dokonywania religijnych obrządków w celu podkreślenia braku przynależności do tej wiary (lol).
Poza tym to nie wiem czy wiesz, ale za życie w niewierze są takie same "konsekwencje"
Jeśli nie widzisz różnicy w tym, że ktoś po śmierci będzie gwałcił Twoje martwe ciało, a tym, ze zostaniesz złożony w ubraniu w trumnie i zakopany piachem to coś jest nie tak.


@lilitch123: w którym miejscu napisał on, że nie widzi różnicy?
To jest bardzo dobre porównanie, istota rzeczy jest ta sama. Z naszym ciałem dzieje się oo śmierci coś, czego byśmy nie chcieli.
A czy lepiej.byc ruchanym czy pochowanym nie
Czy to nie jest ideologiczna, światopoglądowa przemoc ze strony kościoła katolickiego?

Nawet po śmierci nie mogą dać człowiekowi spokoju...


@Takiseprzecietniak: Nie jest.

Po pierwsze ciężko mówić o przemocy w przypadku zmarłego.
Po drugie jest to postępek moralnie wątpliwy, ale przypisywać go można rodzinie zmarłego, a nie KK.

Na głównej w wątku o apostazji też pojawił się temat pochówku, w sumie sam go tam podnosiłem, dlatego pozwolę sobie przekleić komentarz.

https://palestra.pl/pl/czasopismo/wydanie/9-10-2012/artykul/skutecznosc-woli-zmarlego-co-do-jego-pochowku-i-sprawowania-kultu-jego-pamieci

Zasadnicze
Apostazja to tylko kolejne bezwartościowe religijne mambo dżambo i nic ponad to, nie ma obowiązku dokonywania religijnych obrządków w celu podkreślenia braku przynależności do tej wiary (lol).


@poprostuzyj: Zasadniczo zgoda, choć na głównej w wątku o apostazji jakiś typ twierdzi, że trzeba być katolskim pożytecznym idiotą, albo mieć wyprany mózg by tak pisać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jednakowoż kwestia pogrzebu to chyba akurat jedyna wymierna konsekwencja apostazji,
Jako człowiek masz prawo do pochowania zgodnie ze swoją wolą i stylem życia. Inaczej jest to barbarzyństwo.


@Ordo_Publius: Pełna zgoda, że postępowanie wbrew woli zmarłego jest, delikatnie mówiąc, moralnie wątpliwe, nie jest jednak usankcjonowane prawnie i pochówek jest domeną bliskim. Wkleiłem wyżej dość pokaźne opracowanie na ten temat.

Ponadto nie wiemy czy zmarły miał coś przeciwko pogrzebowi katolickiemu. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że ze względu na rodzinę, mogło mu być
Rozumiem, że nie masz nic przeciwko jeśli rodzina sobie tego zażyczy?


@jan_zwyklak: Kolejny z tym samym argumentem.

Tak, jak moja rodzina stanie się jakimś cudem muzułmańska, to niech mnie chowają po muzułmańsku, będzie mi absolutnie wszystko jedno.

W przypadku Doby nie wiemy, czy pomimo swojej niewiary miał coś przeciwko katolickiemu pochówkowi, choćby ze względu na rodzinę, więc to zwykłe, i do tego nieuprawnione, żerowanie na jego śmierci.
W moich oczach się całkowicie zdyskwalifikowałeś, i jako dyskutant, i jako człowiek.


@Takiseprzecietniak: Bo nazwałem Cię hieną? Skoro zachowujesz się jak hiena, żerując na śmierci Doby, to tak Cię nazywam. Do reszty wypowiedzi już się zapewne nie odniesiesz. Trudno.

Ale przecież wam wolno


@Takiseprzecietniak: Wam, czyli komu? Tobie się wydaje, że ja tu cokolwiek z katolickich pozycji pisałem? Wyborne.

Jak ja się cieszę, że obca jest mi wasza faryzejska moralność...
Pewnie wielu stwierdziłoby, że skoro jest się samemu w kajaku na środku oceanu i idzie wielki sztorm, można się już tylko modlić. Ale pan podobno nie szuka wsparcia u góry?


@Takiseprzecietniak: idiotyczne pytanie.
Zakładając, że to wszystko w co wierzą katolicy jest "prawdą", to kto w końcu zesłał ten sztorm? Kto ma plan na nas wszystkich?
W Piśmie Świętym jest sporo tekstów, które wprost mówią, że nic nie dzieje się w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Takiseprzecietniak:

Czy jego przekonania zostały uszanowane? Nie, urządzono mu pogrzeb w kościele świętego Kazimierza w Policach, z mszą, w obecności wielu księży i biskupa...

Ale że co, mieli jego truchło na kompost rzucić? xD
W sumie to nie wiem ale jest w ogóle w Polsce jakaś inna forma pogrzebu niż kościelny?
Rodzina nie uszanowała jego przekonań.


A skąd wiesz? Może tak właśnie chciał? Bezpodstawne i dziecinne insynuacje.

Ciebie pochowamy w obrządku muzułmańskim albo żydowskim. Rozumiem, że nie masz nic przeciwko jeśli rodzina sobie tego zażyczy?


@jan_zwyklak: mam wyrąbane. Będę wtedy tylko kupą kości.
@Takiseprzecietniak Dlatego nie można się kryć ze swoimi przekonaniami, także na temat religii. Jak ktoś całe życie unika jakichkolwiek odpowiedzi na takie tematy to po jego śmierci każda ideologia może się pod niego podpiąć i żerować na jego sukcesach i popularności. Takiemu Richardowi Dawkinsowi na pewno utożsamianie z Kościołem nie grozi.