Wpis z mikrobloga

#allegro #elektryka #kompresor Mireczki kupiłem do kompresora kondensator rozruchowy 300uf. Kondensator po 2 miesiącach się zepsuł. Kupiłem za 50zł na allegro z opcją smart, dostawa do paczkomatu. Napisałem do sprzedającego, że kondensator się zepsuł, a on prowadzi ze mną wywiad. W jakiej maszynie pracował, mam zmierzyć napięcie podczas rozruchu, sprawdzić stycznik. Myślałem, że chodzi o stycznik który ogólnie włącza cały silnik a on mówi o styczniku który wyłącza kondensator rozruchowy (to jest wyłącznik odśrodkowy a nie stycznik). Ogólnie jak dla mnie to chce wymigać się od gwarancji sugerując, że to moje urządzenie jest zepsute. Mam mu sprowadzić urządzenia pomiarowe do prędkości żeby sprawdzić kiedy stycznik rozłącza kondensator. To jest kompresor który "mam" http://stokexpres.pl/shop/sprezarki/kompresor-sprezarka-100l-499lmin-230v-mocna-rzecz/. A tutaj wklejam naszą rozmowę. Napisałem, że stycznik rozłącza się przy 2800obr/min bo myślałem, że pyta o stycznik który włącza i wyłącza silnik.
JA: Witam Serdecznie. Dnia 16.12.2020 roku zakupiłem u państwa kondensator rozruchowy 300uF. NIestety kondensator przestał spełniać swoją funkcję i silnik nie może wykonać ponownego rozruchu.
Sklep: W jakiej maszynie pracował ?
JA: W kompresorze do powietrza.
Sklep: kondensator rozruchowy uszkadza się gdy są spadki napięcia w instalacji. Proszę podać wartość napięcia w gniazdku podczas rozruchu kompresora. Proszę również podać firmę oraz model kompresora oraz proszę sprawdzić czy prawidłowo działa stycznik w silniku.
JA: Napięcie w gnieździe 218V przy rozruchu. KOmpresor firmy JAGER GERMAN dostępny na stronie: http://stokexpres.pl/shop/sprezarki/kompresor-sprezarka-100l-499lmin-230v-mocna-rzecz/
Stycznik działa prawidłowo
Sklep: Przy jakich obrotach stycznik się rozłącza ?
JA: Przy 2800obr/min
Sklep: Wartość ta odbiega od prawidłowej, jest to przyczyna usterki. Pod pełnym obciążeniem silnik nie osiąga obrotów znamionowych, tylko są one nieco niższe ok 2600 2700. Kondensator chodził cały czas załączony i sie przegrzał.
Stycznik powinien się rozłączać przy 1000 obrotów na minute.
JA: Proszę Pana, stycznik nie odpowiada za prędkość silnika i nie wyłącza go w zależności od obrotów. Kondensator rozruchowy działa tylko przy starcie silnika. Podczas jego pracy działa kondensator pracy.
Sklep: Prawidłowo działający stycznik musi rozłączyć kondensator startowy powyżej 1000 obr/min w celu uniknięcia przegrzania kondensatora. Stycznik jest sterowany za pomocą siły odśrodkowej której wartość jest zależna tylko i wyłącznie od prędkości obrotowej silnika.Według dokumentacji technicznej jeżeli stycznik rozłącza kondensator dopiero powyżej 1500 obr/min to jest wadliwy i należy go wymieć.
Co robić z taką sytuacją? Niby to jest tylko 50zł, ale koleś mnie #!$%@?ł. Normalnie powinienem mu na początku napisać, że nie będę wzywał elektryka bo jemu się zachciało wiedzieć jakie jest napięcie w gnieździe...
  • 5
@ksiak: nie chcę podawać linku prosto do sprzedawcy, wpisz kondensator rozruchowy 300uF, szara obudowa i napis na dole "JinYing Capacitor". Teraz zamontowałem 3x100uF to ten zestaw jest 5 razy większy objętościowo co te oszukane 300uF niby... A ten jego koondensator to wiadomo, że chińczyk jakiś, w środku coś grzechocze.
@cyqor: jeżeli automatyka sprężarki (czy tam wbudowany odłącznik odśrodkowy) nie odłączą rozruchowego kondensatora, to się przepali i tyle. Jak wiesz co robisz to sprawdź czy na pewno dobrze to odłączanie działa na obwodze rozruchowego. Sklep ma rację, jeżeli faktycznie dopiero przy 2800 obrotach stycznik zaczyna działać.
@cyqor: zabierasz się za naprawę więc powinieneś mieć podstawowe narzędzia do zdiagnozowania urządzenia. Dlaczego sprzedawca ma być w plecy 50zł skoro nie masz pewności, że kompresor jest sprawny? Jaka była przyczyna uszkodzenia pierwszego kondensatora?