Wpis z mikrobloga

Oj, jest zbyt dużo "to zależy". Inaczej wygląda sytuacja dla różnych zawodów, jeszcze inaczej dla działalności itd. itp. Może zadaj konkretne pytania na temat co konkretnie cię interesuje.
@Lethorn: Radziłbym pamiętać ze od 2021 nasz kochany rząd zmienił zasady podwójnego opodatkowania dla Austrii.
Niemców dalej to nie dotyczy, wiec jeśli jesteś rezydentem podatkowym polskim to uważaj.
@Lethorn: Brak dochodu w Polsce,
Brak centrum życia w Polsce (dom, mieszkanie, żona, dzieci)
Więcej niż połowa dni w roku spędzona za granica.
Nie musisz się wymeldowywać, ja byłem zameldowany pracując w Niemczech i nie rozliczałem się w Polsce
@Darknes17: kolega pisał o "emigracji", więc by go to raczej nie dotyczyło (ewentualnie w pierwszym roku, jakby podjął pracę w Austrii migrując w drugiej połowie).

@Lethorn: W uproszczeniu jeśli mieszkasz przez większość roku w danym kraju to jesteś tamtejszym rezydentem podatkowym. Może być to w niektórych przypadkach kwestionowane (np. jak miałbyś rodzinę z dziećmi mieszkające w Polsce), ale generalna zasada jest taka.

Choć to w Polsce w dużej mierze martwy
@Darknes17: tak, interesować się mogą, ale w przypadku realnego stałego pobytu za granicą, nie oznacza to absolutnie uznania za polskiego rezydenta podatkowanego. Wymeldowanie z Polski przydaje się jednak w wielu kwestiach, choćby jego brak może być problemem w uzyskaniu niektórych świadczeń w Austrii. No i oczywiście znika się z oficjalnej ewidencji osób mieszkających w Polsce. Oczywiście w razie czego wszystko można przed urzędami wyjaśniać i udowadniać, tylko po co. Biurokracja w