Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 31 marca - Jesteś produktem swojego wychowania

„Dążyć do czegoś, co niewykonalne, to szaleństwo. Jednak nikczemni ludzie nie potrafią robić nic innego”.— Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.17

Pies, któremu właściciel pozwala gonić za samochodami, będzie to robił. Dziecko, któremu nie są stawiane żadne granice, będzie zepsute. Inwestor bez dyscypliny nie jest inwestorem,tylko hazardzistą. Umysł, który się nie kontroluje i nie rozumie, że posiada siłę pozwalającą na zarządzanie nim samym, będzie miotał się szarpany zewnętrznymi wydarzeniami i niepoddawanymi refleksji impulsami. Na pewno nie chcesz, aby Twój jutrzejszy dzień tak wyglądał.Dlatego musisz o tym pamiętać. Musisz zacząć ćwiczenia i wyrobić nawyki, aby wyeliminować ignorancję i brak dyscypliny. Dopiero wtedy będziesz mógł zmienić swoje zachowania i czyny. Dopiero wtedy przestaniesz gonić za niemożliwymi, krótkowzrocznymi i niepotrzebnymi celami.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 26
Dlatego musisz o tym pamiętać. Musisz zacząć ćwiczenia i wyrobić nawyki, aby wyeliminować ignorancję i brak dyscypliny.


@lukaszmarynczak: hmm, tylko jak? To jest i będzie moje odwieczne pytanie, jak spowodować w moim umyśle zmianę, która odrzuci nierealne marzenia i zacznie kontrolować moje emocje.
Przydałby się chip w mózgu, którym można by to aktywowac( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie mam wrażenie że gdybym na 100% został stoikiem to prawdopodobnie
@Heroina340: Wydaje mi się że to trochę jak np. z bieganiem. Prowadząc na co dzień siedzący tryb życia, ciężko ci będzie przebiec od razu 10 km, ale trenując codziennie (czy chociaż raz w tygodniu) twoja kondycja się poprawi. Wiadomo, że nie przełożysz tego dosłownie, ale gdy zaczniesz chociaż raz na jakiś czas zwracać uwagę na to co kieruje twoim zachowaniem, pomyślisz nad zaletami stoicyzmu, to powoli ci to wejdzie w nawyk
@Heroina340 wg stoików powinieneś to zaakceptować jako normalna kolei rzeczy :) śmierć jest często opisywana w stoicyzmie - jest pewna, i i tak cię prędzej czy później dosięgnie - nie ma się co jej przesadnie bać. Twój strach i tak niczego nie zmieni.
Natomiast warto myśleć o śmierci, żeby zdawać sobie sprawę z upływającego czasu- czas jest nam niejako dany, nigdy nie wiemy ile nam go pozostało. Nie warto się przejmować tym
@Heroina340 generalnie wydaje mi się, że właśnie to wdrażanie stoicyzmu w życie powinieneś zacząć od rzeczy, które najbardziej ci przeszkadzają. U mnie to było rozmyślanie o przyszłości i zbytni niepokój (z tym niepokojem to też ciekawa kwestia, bardzo dobrze o co chodzi oddaje przykład starszego człowieka robiącego zakupy w dużym markecie - bardzo się stresuje, zastanawia się co i jak zrobić, kiedy tak naprawdę nic strasznego się nie dzieje). Próbując rozpatrywać te