Wpis z mikrobloga

Dramat pod Niskiem. Sąd: matka bezprawnie zatrzymała dzieci w Polsce.

Analiza sprawy pod kątem prawnym, a nie emocjonalnym (przerzucanie winy z matki na ojca oraz z ojca na matkę)

Do dramatu doszło, jak informowaliśmy, w jednym z domów w przysiółku Chałupki. Do domu Magdaleny V. we wtorek przed południem w asyście policjantów przyjechali kurator sądowy i psycholog. Mieli odebrać matce dwójkę dzieci: 4-letniego chłopca i 6-letnią dziewczynkę. Dzieci miały trafić do ojca – obywatela Niemiec, który czekał przed domem.

Jak mówili prokuratorzy, decyzję o przekazaniu dzieci ojcu 19 października 2020 r. podjął Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Ojciec miał z nimi wrócić do Niemiec. Matka, twierdzą śledczy, po pretekstem przygotowania dzieci do podróży, poszła z nimi do łazienki, tam zadała im nożem śmiertelne ciosy w klatkę piersiową, a potem sama popełniła samobójstwo.

Głos w sprawie wtorkowej tragedii zabrał Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Z jego wyjaśnień wynika, że matka uprowadziła dzieci do Polski. Rodzice byli w trakcie rozwodu, przez wiele lat mieszkali w Niemczech. Kobieta do Polski z dziećmi przyjechała w marcu 2020 roku. Po dwóch miesiącach mieli wracać do Niemiec. Magdalena V. postanowiła, że zostaje w Polsce.

Kobieta od września ub. r. posłała córkę do polskiej szkoły. Ojciec postanowił walczyć o prawo do opieki nad dziećmi. Została uruchomiona procedura Konwencji Haskiej, czyli bezprawnego uprowadzenia lub zatrzymania dzieci w kraju, w którym one na stałe nie mieszkają. Wniosek o wszczęcie tej procedury złożył ojciec dzieci.

W całym postępowaniu przed rzeszowskim Sądem Okręgowym brał udział prokurator z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie i Rzecznik Praw Dziecka. W trakcie postępowania sąd stwierdził, że matka “bezprawnie” zatrzymała dzieci na terenie Polski. 19 października sąd nakazał powrót dzieci do ich stałego miejsca pobytu – w Niemczech.

Magdalena V. zaskarżyła to postanowienie, ale jej apelację 16 lutego br. oddalił Sąd Apelacyjny w Warszawie, a dziewięć dni później – 25 lutego – ten sam sąd oddalił wniosek kobiety o wstrzymanie prawomocnego już orzeczenia, nakazującego powrót dzieci do Niemiec.

Oprócz stwierdzenia “bezprawnego” zatrzymania dzieci przez matkę na terenie Polski, rzeszowski sąd, opierając się na opiniach psychologicznych, ustalił że dzieci “otwarcie i naturalnie deklarują chęć powrotu do Niemiec”. Tęskniły za przebywającym tam ojcem i innymi “ważnymi dla nich osób”.

– Biegli wskazali, że deklaracje te są autonomiczne, poparte autentycznymi emocjami – twierdzi Sąd Okręgowy w Rzeszowie, który podkreśla, że na każdym etapie wniosek ojca popierał przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka. – W trakcie postępowania nie ujawniono informacji, które wskazywałyby na problemy zdrowotne matki dzieci – twierdzi sąd.

Podkreśla też, że postępowanie nie rozstrzyga kwestii władzy rodzicielskiej, w tym również który z rodziców ma przyznaną nad nimi opiekę. Postępowanie rozstrzyga jedynie, czy doszło do bezprawnego zatrzymania dzieci w kraju, który nie jest ich miejscem ich stałego pobytu i czy należy nakazać powrót dzieci do ich miejsca zamieszkania.


#neuropa #prawo
  • 10
@Reepo: zważywszy na gównoburzę jaka wystąpiła po tym wydarzeniu, a właściwie po komentarzach dotyczących tego wydarzenia (duży udział wykopowego blackpill o którym zresztą w kontekście tej zbrodni pisał Koroluk) to uważam, że jak najbardziej adekwatne znalezisko do listy.

Poza tym określenie "być może zainteresuje Was znalezisko" nie przesądza, żeby je wykopywać - każdy podejmie indywidualną decyzję. Pod kątem prawnym jest to dobre skrótowe wyjaśnienie o co chodziło w tym postępowaniu oraz