Wpis z mikrobloga

#filozofia
Cześć wykopki, Od kogo najlepiej zacząć zgłębiać filozofię? Przeczytałem już tako rzecze Zaratustra, ogólnie nawet dobrze ją strawiłem. Słyszałem, że warto zacząć od Kanta, prawda to? Chciałbym skupić się nad czymś związanym z moralnością, wolnością czy temu podobnych.
  • 9
@plaskibezuh: Jeżeli przeczytałeś samą Zaratustrę, bez czytania innych prac Nieckiego to pewnie niewiele zrozumienia tam było.

A prawda jest taka, że ciężko będzie się wbić do filozofii bez podstaw. Kant jest ciężki, więc jak sobie tak go przeczytasz, no to pewnie niewiele z tego wyciągniesz, i się bardzo będziesz męczył, a wiele wniosków będzie conajmniej wątpliwej jakości.

Jeżeli chcesz zrozumieć podstawy, to najlepiej Historia Filozofii Tatarkiewicza tom 2, strony około 200
@plaskibezuh: kolego zacznij od "Historia filozofii starożytnej" Realego, a jak coś chcesz z etyką to kup sobie "Krótka historia etyki" MacIntyre i "Dziedzictwo cnoty" tego samego autora, dalej jeśli chcesz zgłębić coś z epistemologii to przeczytaj najpierw sobie bez beki "Czarny łabędź" takiego autora Taleba, to jest ciekawostka ale ta osobliwa trochę książka zawiera połowę kursu epistemologii z UW.
dalej już coś znajdziesz dla siebie, tylko nie czytaj za dużo o
tylko nie czytaj za dużo o heglu marksie itd

Jasne, bo najlepszą formą nauki myślenia jest... unikanie krytycznego myślenia. Bo jeszcze sąsiad zobaczy, ksiądz się dowie. Ponoć pierwsze efekty pojawiają się już od patrzenia w okładkę.

Ech, te wykopowe mądrości.