Wpis z mikrobloga

Dla tych co wczoraj przegapili (późno wrzuciłem posta):
Pełna obsługa #etoro i przez "przypadek" kryptowaluty już jest pod https://kalkulatorgieldowy.pl!
Obecnie obsługiwane formaty to: #etoro #degiro #trading212 (również CFD) #exante #revolut

Zmiany:
- Import wyłącznie możliwy z raportu XLSX w języku angielskim. Polska wersja zawiera duplikaty nazw. Instrukcja w oknie importu
- Import może trwać nawet do 10 sekund (w zależności od liczby transakcji) - w tym czasie przeglądarka może nie odpowiadać
- Wczytywane są wszystkie transakcje z zakładki 'Closed Transactions' (podsumowanie bierze pod uwagę tylko te z wybranego roku)
- Zakładka 'Akcje' zmieniła nazwę na 'INWESTYCJE FIFO'
- Zakładka 'CFD' zmieniła nazwę na 'INWESTYCJE' i obejmuje kryptowaluty, CFD oraz akcje/fundusze, które otwierane i zamykane są w ramach jednej pozycji (tak jak w eToro)
- Zakładka 'INWESTYCJE' posiada ukryte kolumny m.in. z kursami średnimi NBP
- Dodano przycisk "Masowej Edycji" na zakładce "INWESTYCJE", można za jego pomocą zmienić Giełdę oraz Kraj PIT/ZG
- Dywidendy w raportach eToro nie zawierają informacji o pobranym podatku. Z tego co znajduje się na stronie eToro widzę, że zawsze jest to 30%. W związku z tym aplikacja domyślnie traktuje wszystkie otrzymane dywidendy jako 70% kwoty brutto dywidendy i przelicza ją by ostatecznie wyświetlić kwotę brutto i 30% podatku.

Kryptowaluty(szczegóły w dalszej części posta):
- Kryptowaluty są automatycznie wykrywane na podstawie nazwy
- Kryptowaluty są tymczasowo wyłącznie dostępne w sekcji 'INWESTYCJE'
- Giełda/Kraj PIT/ZG nie ma znaczenia w przypadku Kryptowalut
- Na podsumowaniu znajduje się osobna sekcja dla Kryptowalut
- Jeśli w roku 2020 otwarte zakupione zostały kryptowaluty i nie ma ich w wykazie transakcji zamkniętych - należy wprowadzić taki zakup jako transakcję ze statusem pozycji "Otwarta".
W późniejszym terminie doszlifujemy import kryptowalut ale stały się one niejako "nieplanowanym bonusem" podczas pracy nad eToro.

Wybrakowane raporty:
Niestety eToro czasami nie załącza informacji o walucie w jakiej została przeprowadzona transakcja i należy ją uzupełnić manualnie dla danego 'Position ID' w zakładce 'Transactions Report'. Komunikat błędu informuje o jaką transakcję chodzi i jaki ma 'Position ID'. Wystarczy uzupełnić taką parę w formacie XXX/YYY gdzie YYY to skrót waluty np. EUR - część XXX nie ma znaczenia i można tam wstawić 'X'. Przykład to 'X/EUR' lub 'X/USD'.

Rozliczanie kryptowalut różni się znacznie od rozliczania tradycyjnych instrumentów finansowych.
W uproszczeniu:
Koszty powstają od razu w roku nabycia kryptowaluty za walutę tradycyjną.
Przychód powstaje w momencie wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną.
Zmiana kryptowaluty na kryptowalutę nie ma znaczenia.

Podatki kryptowalutowe to dla mnie nowość ale podczas testów nie znalazłem błędów wyliczeniowych.

Niech już będzie 1 maja i będziemy mogli odpocząć []

Ps. Mamy już 9 patronów ale nadal jest miejsce!

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
pur3pwnage - Dla tych co wczoraj przegapili (późno wrzuciłem posta):
Pełna obsługa #...

źródło: comment_1619417979fCdRU432WbZ7gZBbsEYKkM.jpg

Pobierz
  • 58
@Rofox:
Cena zakupu = kwota otwarcia w USD / liczba jednostek
Cena sprzedaży = (kwota otwarcia w USD + wynik)/liczba jednostek

Tak będzie przeliczać aplikacja. Daty kursów NBP zależą od tego czy transakcja jest CFD/Krypto (D-1 od daty transakcji) czy też zwykła (D-1 od daty przeniesienia własności D+2 na giełdzie). Jutro jeszcze spojrzę na to ze świeżą głową :)

@wojcielec ten popup dziwne się zachowuje jeśli np. pojawia się na zwiniętym
@pur3pwnage: jeszcze mam do mireczków ostatnie pytanie. Czy od tej daty zaksięgowania którą wylicza program, musimy odejmować jeszcze jeden dzień, żeby poprawnie wyliczyć cenę według kursu NBP, czy zostajemy poprostu przy tej dacie którą program wyliczył?
Bo w kliknięci w ikonkę "i" dostaję takie info: "Data zaksięgowania transakcji. Data, od której odejmowany jest 1 dzień roboczy przy przeliczaniu po kursie NBP. Wyliczenie daty zaksięgowania działa domyśłnie zgodnie z zasadą D+2 stosowaną
wojcielec - @pur3pwnage: jeszcze mam do mireczków ostatnie pytanie. Czy od tej daty z...

źródło: comment_1619482197Qb3vtVYW4spVhq12iYlJ0q.jpg

Pobierz
@wojcielec: NYSE jest pod NASDAQ ;)

Program sam pobiera odpowiedni kurs NBP po wybraniu (lub jej wyliczeniu) daty zaksięgowania.
Jeśli zmienisz giełdę to warto przeliczyć datę zaksięgowania choć będą to sporadyczne przypadki gdy się ona zmieni :)
@Rofox: Dla transakcji, które nie są w walucie konta korzystam z amount. Dla tych, które są w w walucie konta z Open i Close ale chyba będę musiał przejść zawsze na amount przy czym wtedy profit z takiej transakcji prawie zawsze różni się od tego wykazanego w kolumnie profit - ciężko ustalić cenę akcji idealnie spinającą się korzystając z maksymalnie 10 miejsc po przecinku.
@pur3pwnage: Zwykłe dzielenie, które napisałeś wczoraj powinno dać radę. 10 miejsc po przecinku to całkiem sporo.
Z przykładu wyżej:
Units: 20,552147
Cena otwarcia: 10,72USD / 20,552147 = 0,521600000
Cena zamknięcia: 11,92USD / 20,552147 = 0,579988066
Koszt: 0,521600000 * 20,552147 * 3,663 = 39,267 PLN
Sprzedaż: 0,579988066 * 20,552147 * 3,6334 = 43,310 PLN
Dochód: 4,04zł

Swoją drogą, używasz do obliczeń jakiegoś decimal.js? Czy jedziesz na float?
@Rofox: już testowałem wersję gdzie jest taka obsługa przy walucie konta i są mikro różnice, wrzucę zaraz na betę to sobie zobaczysz.

Mam własną klasę do precyzyjnych wyliczeń tak by zachować precyzję. Dodatkowo do wyliczeń FIFO gdy mamy np. 1PLN prowizji rozbity na 3 osobne zamknięcia mam obsługę reszty. Nie korzystam z frameworków jeśli de facto potrzebuję 3-4 funkcji :)
@pur3pwnage: Dzięki, pobawiłem się mocno i przychody mi się spinają właściwie co do grosza w porównaniu z moimi obliczeniami.
Mam lekką różnicę w kosztach. Czy w przypadku stocka kupionego na początku grudnia a sprzedanego 31.12 wliczasz zakup w koszty? Albo stock kupiony w 2020 ale w ogóle nie sprzedany.
Wydaje mi się, że powinno się to wliczać.

P.S poprawiłbym to zdanie po imporcie:
"eToro zaznacza, że wszystkie dywidendy przez nich wypłacane
@pur3pwnage: no nie wiem, jak właściwie liczony jest koszt uzyskania przychodu? Z moich obliczeń wynika że mam około 80k, kalkulator podaje około 20k a wcześniej to w ogóle podawał 700k. Na ile te wyliczenia mają szanse być prawidłowymi? Nie mam pojęcia czym się tu podeprzeć. Koszt uzyskania przychodu to sumaryczny koszt zakupu aktywów+fees. Mylę się?
@pur3pwnage: a to trochę inaczej jak myślałem bo zawsze grałem na cfd. W tym roku zacząłem akcje na trading 212 i dostałem te 2 akcje jedna National Grid z WB a druga Progress Software z USA + miałem trochę innych akcji kupionych i dla każdej z nich mam w ZG wpisać jej kraj?bo teraz mam narazie wpisaną Wielką Brytanie dla wszystkich zysków z trading212
@Zgtrx: była na chwilę wersja gdzie CFD miało nieprawidłowo pokazywane koszty uzyskania przychodu oraz przychody. Ostateczny rozrachunek się zgadzał.

Natomiast dla akcji jest tak jak napisałeś, koszt zakupu i opłaty + koszy np. dostępu do giełdy. Pamiętaj, że koszt staje się kosztem w momencie zbycia akcji. Jeśli kupisz akcje za 1000PLN w roku 2020 i nie zrobisz niczego innego to nie masz kosztu. Sprzedając te akcje za np. 1200PLN w 2021
@pur3pwnage: nadal, sumując koszty z każdej pozycji wychodzi mi 80k (dodałem po prostu koszty zakupu i fees[25pln] po wcześniejszym przeliczeniu ich po kursie z dnia poprzedzajacego dzien otwarcia), w kalkulatorze około 20k. Dochód wychodzi zbliżony, ale nadal nie mam pojęcia skąd wynika ta różnica i czym mam się kierować przy wypełnianiu pit-38..