Wpis z mikrobloga

Dla tych co wczoraj przegapili (późno wrzuciłem posta):
Pełna obsługa #etoro i przez "przypadek" kryptowaluty już jest pod https://kalkulatorgieldowy.pl!
Obecnie obsługiwane formaty to: #etoro #degiro #trading212 (również CFD) #exante #revolut

Zmiany:
- Import wyłącznie możliwy z raportu XLSX w języku angielskim. Polska wersja zawiera duplikaty nazw. Instrukcja w oknie importu
- Import może trwać nawet do 10 sekund (w zależności od liczby transakcji) - w tym czasie przeglądarka może nie odpowiadać
- Wczytywane są wszystkie transakcje z zakładki 'Closed Transactions' (podsumowanie bierze pod uwagę tylko te z wybranego roku)
- Zakładka 'Akcje' zmieniła nazwę na 'INWESTYCJE FIFO'
- Zakładka 'CFD' zmieniła nazwę na 'INWESTYCJE' i obejmuje kryptowaluty, CFD oraz akcje/fundusze, które otwierane i zamykane są w ramach jednej pozycji (tak jak w eToro)
- Zakładka 'INWESTYCJE' posiada ukryte kolumny m.in. z kursami średnimi NBP
- Dodano przycisk "Masowej Edycji" na zakładce "INWESTYCJE", można za jego pomocą zmienić Giełdę oraz Kraj PIT/ZG
- Dywidendy w raportach eToro nie zawierają informacji o pobranym podatku. Z tego co znajduje się na stronie eToro widzę, że zawsze jest to 30%. W związku z tym aplikacja domyślnie traktuje wszystkie otrzymane dywidendy jako 70% kwoty brutto dywidendy i przelicza ją by ostatecznie wyświetlić kwotę brutto i 30% podatku.

Kryptowaluty(szczegóły w dalszej części posta):
- Kryptowaluty są automatycznie wykrywane na podstawie nazwy
- Kryptowaluty są tymczasowo wyłącznie dostępne w sekcji 'INWESTYCJE'
- Giełda/Kraj PIT/ZG nie ma znaczenia w przypadku Kryptowalut
- Na podsumowaniu znajduje się osobna sekcja dla Kryptowalut
- Jeśli w roku 2020 otwarte zakupione zostały kryptowaluty i nie ma ich w wykazie transakcji zamkniętych - należy wprowadzić taki zakup jako transakcję ze statusem pozycji "Otwarta".
W późniejszym terminie doszlifujemy import kryptowalut ale stały się one niejako "nieplanowanym bonusem" podczas pracy nad eToro.

Wybrakowane raporty:
Niestety eToro czasami nie załącza informacji o walucie w jakiej została przeprowadzona transakcja i należy ją uzupełnić manualnie dla danego 'Position ID' w zakładce 'Transactions Report'. Komunikat błędu informuje o jaką transakcję chodzi i jaki ma 'Position ID'. Wystarczy uzupełnić taką parę w formacie XXX/YYY gdzie YYY to skrót waluty np. EUR - część XXX nie ma znaczenia i można tam wstawić 'X'. Przykład to 'X/EUR' lub 'X/USD'.

Rozliczanie kryptowalut różni się znacznie od rozliczania tradycyjnych instrumentów finansowych.
W uproszczeniu:
Koszty powstają od razu w roku nabycia kryptowaluty za walutę tradycyjną.
Przychód powstaje w momencie wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną.
Zmiana kryptowaluty na kryptowalutę nie ma znaczenia.

Podatki kryptowalutowe to dla mnie nowość ale podczas testów nie znalazłem błędów wyliczeniowych.

Niech już będzie 1 maja i będziemy mogli odpocząć []

Ps. Mamy już 9 patronów ale nadal jest miejsce!

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
pur3pwnage - Dla tych co wczoraj przegapili (późno wrzuciłem posta):
Pełna obsługa #...

źródło: comment_1619417979fCdRU432WbZ7gZBbsEYKkM.jpg

Pobierz
  • 58
Na czym polega różnica w wyliczaniu? Skoro mam 10 betów po 100 usd, no to logicznym jest że koszt wynosi 1000 usd? (pomijam przeliczenie na pln w tym momencie zeby prosciej zrozumiec o co chodzi).Powiedzmy że mam 10 betów otwartych i zamkniętych w 2020 roku. W każdym inwestycja wynosi 100 usd, więc koszt to 1000 usd. (pomijam kwestie przeliczenia na pln bo nie w tym rzecz) Tak też zrobiłem. Skąd więc ta
@Zgtrx: W przypadku CFD kosztem jest negatywny wynik netto natomiast przychodem dodatni wynik netto.

Otwierając pozycję na 100USD z lewarem x1 i zamykając na 120USD mamy wynik +20USD przeliczone na PLN po kursie średnim NBP z D-1 daty zamknięcia i 0 kosztów. Jeśli były jakieś rolloever itp. to zaliczane są one do kosztów.

W przypadku straty strata przeliczona na PLN + np. rollover idzie do kosztów a przychód to 0.
Opis
Więc to dodatkowe 60k wzięło się z błędnego przeliczenia CFD. Jestem zdziwiony, że dla nich stosuje się odrębny tok obliczeniowy... W każdym razie czytam zawartość linku i jeżeli pozostaną jeszcze jakieś pytania to je ewentualnie zadam, dzięki bardzo za rozjaśnienie czegoś, czego przez dzień bym się nie doszukał.
@Zgtrx: czytając interpretacje pamiętaj, że pierwsza część to tylko stanowisko pytającego. Pod koniec interpretacji są odpowiedzi US.

Na jednej swojej transakcji z lewarem wg standardowego przeliczania poniosłem 2k starty pomimo wyniku +10USD. Takie były różnice kursowe na EUR w ciągu 1 dnia (gdzieś około chyba 20 marca 2020). Za to np. dla krypto koszt powstaje w momencie nabycia. Sprzedaż jest przychodem niezależnym od zakupu.
@AshtarPL: dla eToro - tak są przeliczane po kursie średnim NBP D-1 i dołączane do prowizji zamknięcia. Wcześniej były w "kosztach" co ostatecznie było prawidłowe bo w podsumowaniu dawało to to samo ale dla spójności i "podpięcia" do pozycji dodałem tam. W przypadku gdyby był rollover dla pozycji zamkniętej dopiero w roku 2021 to taki koszt nie powinien być uwzględniony niezależnie od tego, że powstał w roku 2020.
@pur3pwnage: Zdecydowałem się skorzystać z kalkulatora. Importowałem json z trading212, gdzie zamknąłem w 2020 roku profitową transakcję (niewielka wartość) na XRPUSD. W podsumowaniu nie wykazuje tej transakcji. Przychód, koszt uzyskania przychodu są 0. Czy powinienem to zignorować i się nie przejmować?
@Zgtrx porównaj proszę liczbę transakcji w historii do tych zaimportowanych. Ich api czasami płata figle i nie udostepnia wszystkiego. Każda transakcja zyskowna lub stratna powinna być widoczna jako koszt lub przychód. Wyjątkiem są pozycje na 0.
@pur3pwnage: Co zrobić z Withdraw Fee w eToro? w Details mam "-" i aplikacja krzyczy "

Błąd w wierszu 39 zakładki 'Transactions Report' podczas importu kosztu.

Nieznana waluta dywidendy na akcję. Wartość:


To nie dywidenda tylko opłaty eToro.

Wpisałem w Position ID "USD" ale nie pomogło