Wpis z mikrobloga

#motoryzacja Hej, pomożecie? Sprzedałem auto jako osoba prywatna drugiej osobie prywatnej, auto gorzej pracowało na lpg czuć było delikatne szarpania itp. Wady tej nie ukrywałem, podczas jazdy próbnej przed zakupem razem z kupującym zgodziliśmy się ze jest to odczuwalne, zostało to ustalone ustnie, nie było żadnej próby zatajenia tego faktu z mojej strony. Kupujący mimo tego zdecydował się na zakup auta po cenie zdecydowanie niższej niż rynkowa ze względu na wymienioną wadę, po 5 dniach kupujący dzwoni do mnie i mówi ze wymienił pare elementów instalacji gazowej i dalej jest problem, proponuje mi dwie opcje: zwrot auta (mówi ze ma na to 14 dni bez podania przyczyny i dodatkowo ja jestem zobowiązany do odbioru auta z miasta oddalonego o 250km) lub dzielimy się kosztami naprawy instalacji (mówi tu o kwocie 500zl)
Czy to nie jest zwykła próba wyłudzenia z jego strony? Czy prawo nie mówi o rekojmi z powodu wady ukrytej? Jak się przed tym obronić? Jeśli ktoś mi jest w stanie podpowiedzieć jak postępować w tej sytuacji będę wdzięczny
  • 123
@ab13a4k: te dwie rzeczy się nie wykluczają. Na podanej stronie jest mowa o odstąpieniu od umowy/zwrocie (bez warunków), a w tym wpisie mowa jest o powołaniu się na wadę (i odstąpieniu lub rekompensacie na podstawie wady ukrytej).
Jeżeli ktoś ci sprzedał cokolwiek z wadą ukrytą to masz prawo skorzystać z rękojmi. Przed 2021 właśnie firmy nie mogły z tego korzystać bo nie były "konsumentami" w rozumieniu prawa o ochronie konsumentów.

Nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ab13a4k: jechałem na placu i nic nie wyczułem, później z typem, ja jako pasażer, po mieście i nic nie było słychać. W drodze powrotnej 45 km też było git. Dopiero po kilku dniach zaczęło popiskiwac i słabo odbijało. Tarcz była zajechania a to "łożysko" rozsprzeglika było zatarte.
@kochamtechno: Ale czego nie wpisaliście? Postanowień o rękojmi?
Po pierwsze to nie trzeba tego wpisywać. Po drugie - jakie nagranie, podczas której jazdy?
Po trzecie, jak on sam nawet deklaruje że zna stan techniczny, to nic nie może zrobić. Olej człowieka.
@kochamtechno: Olać to. W sensie, totalnie, bez emocji, odpisz mu najwyżej jednym zdaniem w SMS: "Zapoznał się pan ze stanem technicznym pojazdu, a samochód nie posiadał wad ukrytych. Dokonał pan ulepszeń pojazdu we własnym zakresie".
Jak będzie chciał wytoczyć proces o zapłatę, to niech sobie wytoczy, tylko to on będzie musiał wykazać że pojazd miał wady ukryte, że zawiadomił o istnieniu wad oraz złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, a także wykazać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BajerOp: Widząc twoje wypowiedzi zauważyłem, że masz problemy z czytaniem i rozumieniem tego co czytasz. Rozumienie logiczne też chyba kuleje. Idź robić dalej zdjęcia samochodów przyczajony w krzakach.