Wpis z mikrobloga

UWAGAAA BADOOOSKKii
Warto podsumować ostatnie sukcesy CD PROJEKTU i ich opus magnum cyberpunk dwa tysiące siedemdziesiąt siedem. Jeśli ktoś miał wątpliwości czy ta gra jest sukcesem to zaraz je rozwiejemy.

Po pierwsze, analitycy i inwestorzy przewidywał około 30 milionów kopii sprzedanych w pierwszym roku po premierze. Minęło 5 miesięcy i z oficjalnych danych CD PROJEKTU wiemy już, że gra sprzedała się w 13 milionach, przy 95 procentowym spadku sprzedaży po premierze i wyrąbaniu z ps store xD Czyli można przewidywać, że ledwo się doczołga do 15 mln do grudnia 2021. Zaraz odezwą się głosy, ze 13 mln to wciąż świetny wynik i w ogóle japa hejterzy. Owszem ale trzeba spojrzeć tutaj szerzej, żeby dostrzec jaką porażką sprzedażową okazał się cyberpunk dla redów. Redzi sami przyznali, że marketing kosztował sporo więcej niż produkcja samej gry. Wpompowali okolice 700 mln zł w sam jeb#any marketing pompując najbardziej hypowaną grę generacji. W jakiś sposób im się opłaciło na pierwszy rzut oka, bo gra pobiła spore rekordy preorderów i zaczęli wychodzić na plus ze sprzedaży. ale..

Ale to nie wszystko. Spadek sprzedaży po premierowej sięgnął dna czyli jakichś 95% spadków co jest wynikiem tragicznym, biorąc pod uwagę przede wszystkim fakt, że cd projekt to studio, które od czasów wieśka 3 chce oprzeć swoje przychody na dużych grach, których produkcja trwa wiele lat ale po premierze wciąż utrzymują świetną sprzedaż i są źródłem stałego dochodu czyli taki gta junior bo z wieśkiem 3 udało się to osiągnąć. W tym jednym, najważniejszym aspekcie finansowym cyberpunk już poległ sromotnie. Czego efektem jest jest między innymi:

Świetny wynik na gieł.. wait, spadek akcji firmy z 425 zł za akcje 3 dni przed premierą cybera do 174 zł na dzień obecny xD Nie muszę chyba mówić, że cały zarząd ma akcje wpompowane we własne studio, wiec taki masakryczny spadek wartości i utrata zaufania inwestorów (nie bez powodu jak widać) oznacza wiele mln prywatnych pieniędzy w plecy. Ale spokojnie. Co się robi, kiedy twoja gra okazała się rozczarowaniem i chcesz pokazać inwestorom i graczom że posypałeś głowę popiołem i zaczniesz pracę nad poprawieniem PR i kondycji studia?:

No to chyba oczywiste, że wypłacasz sobie kilkadziesiąt mln premii i nagród za porażkę komercyjną (stałość dochodu w planie wieloletnim będzie prawdopodobnie śmieszna w porównaniu z wieskiem 3), i porażkę artystyczną ( nawet nie top 20 najlepszych gier na PC według metacritic a niestety dla wydawcy i branży, średnia na metacritic od recenzentów jest najważniejszym po sprzedaży prognostykiem sukcesu). Biorąc pod uwagę że od paru lat redzi mają ujowy pr związany z małymi premiami dla szeregowych pracowników itd. to dobrze widać jak już położyli sobie lachę na pozytywny pr bo znowu są zjadani żywcem w mediach i na forach za decyzje o premiach, czego musieli być świadomi , że znowu odbije się to negatywnie pod względem wizerunku. Inwestorzy znowu zobaczyli, że mają do czynienia z typowym januszexem i grubasami a dużo fanów zrozumiało, że to nie jest już to samo studio które stworzyło wieśka 3. Co oczywiście znowu sie odbije fatalnie na akcjach w przyszłym tygodniu.

I w końcu, spadek ceny do 85 zł, najdroższej gry w historii pod względem budżetu, parę miesięcy po premierze przemilczę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Koniec bo sram i nie chce mi się już ryja strzępić. Nie oceniam samej gry w sobie, pewnie jest spoko ale nie ulega wątpliwościom, że nie wytrzymała zderzenia z rzeczywistością i oczekiwaniami inwestorów a cd projekt nie wytrzymał zderzenia z samym sobą i gasi pożar benzyną.


#cyberpunk2077 #gielda #gry #konsole #pcmasterrace
stefan8800 - UWAGAAA BADOOOSKKii
Warto podsumować ostatnie sukcesy CD PROJEKTU i ich...

źródło: comment_1619855988rp5UAYjpcvlgE2BwIQdzeI.jpg

Pobierz
  • 73
  • Odpowiedz
@SamotnyFapino: no ciężko mi osobiście stwierdzić żeby to był crap, mam 80h i 100% wbite więc mogę się trochę wypowiedzieć. Jeśli chodzi o konsole to #!$%@? im w dupę za to co odwalili ale na PC nie do końca rozumiem hejt, bugów które mi przeszkadzały w ukończeniu jakiejkolwiek misji nie mailem, wizualne bugi to na samym początku prześwitujące drzewa ale to się okazało że sterowniki neo były aktualne (taki doom przez
  • Odpowiedz
@suditwo: Ja oceniam grę z strony konsolowej. Gdzie podobnie jak Ty na PC, CP zwróciłem bo była nie grywalna. Kiedy po 6h rozgrywki zresetowało mi konsole która musiałem wracać do ustawień fabrycznych dałem spokoj i oddałem. Misje poboczne w CP to przecież jakiś żart, idź tam zabij/hakuj wróć. Żadnej rewolucji czy zachwytu w CP nie uświadczyłem.
  • Odpowiedz
Jak zwykle polaczki się zachłysnęły sukcesem i mają #!$%@?. Włączył się Janusz mode i typowe korpo #!$%@?, czyli udajemy, że wszystko jest zajebiscie, a w firmie burdel i #!$%@? zwykłych pracowników.
  • Odpowiedz
Co za tym idzie, nie rozumiesz potencjału z poziomu gracza.


@Anderson_: jako ktoś kto przeszedł Cybera, Wieśka i ogółem gra w gierki tak z 20 lat - ile mam słuchać o tym "potencjale"? Wali mnie potencjał, chcę zobaczyć produkt, a tego nie dowieziono.
  • Odpowiedz
@Cernold: No i to że Cyberpunk ma mniejszą regrywalność i zatrzymywanie graczy w grze od innych gier co wpływa na jego długofalową sprzedaż, dlatego nie osiągnie zakładanych 30 mln kopii. Więcej masz w filmiku który zalinkowałem.
  • Odpowiedz
@stefan8800: jako akcjonariusz mam pytanie, skąd masz te wyniki? Z instututu danych z dupy? Wynik sprzedażowy 13 mln jest do końca zeszłego roku, wiec „5 miesięcy po premierze” i szastanie tym numerem to jak kula w płot, bo wyników za 4 z tych 5 miesięcy nie znamy. Przecudownie manipulujesz.
  • Odpowiedz
@Antoni_Kosiba: zobacz jak wyglądały analizy dla zysków Apple czy Facebooka które były kilka dni temu. Pomylono sie o kilkadziesiąt procent.

Dodatkowo obecny target price dla CDP to 230zl z tego co pamietam.

Prawda jest taka, ze kupowanie akcji przed premiera za 400+zł to była głupota ale teraz jest do tego bardzo dobry moment. IMO 300 zł jest spokojnie w zasięgu, wystarczy spin off wiedźmina, oraz wersje CP na konsole nowej generacji
  • Odpowiedz
@Gluptaki: Ja to wszystko wiem. Oni szacują na podstawie ogólnego zainteresowania. To że w tamtym czy owamtym przypadku się pomylili wcale nie oznacza że w tym również. Przestali podawać aktualne wyniki sprzedaży, to też o czymś świadczy
  • Odpowiedz