Wpis z mikrobloga

@booty: na matematyka.pl jest od człowieka małpy sposób na zapamiętanie (tj wyprowadzenie) ich, nei chce mi się szukać. i tak większość tego zapisu to delta, równanie kwadratowe by też lekko straszniej wyglądało jakby sqrt(delta) zastąpić sqrt(b^2 - 4ac)
@booty: Jestem matematycznym debilem, zatrzymałem się na prostych pochodnych, całkach, macierzach i liczbach zespolonych. Powie mi ktoś skąd tam jednostka urojona? Czy jest to związane z tym, że nie każde równanie sześcienne ma 3 pierwiastki?

Z drugiej strony z kwadratową jest podobnie, ale zakładam że tam prościej to wyliczyć z prostych wzorów znanych z LO?
@booty: pamiętam dzień gdy pierwszy raz brałem lodówkę do czokoszoków na raty, taką wiecie turystyczną. Pani z działu finansowego sklepu z AGD zdecydowanie nie miała matury, bo nie umiała obliczyć odsetek dla rat za lodówkę. Wówczas pierwszy raz miałem okazję zastosować wzory Cardamon. Co prawda pomyliłem się przy trzecim miejscu zerowym funkcji ratalnej ale co zaoszczędzone to moje hehe