Wpis z mikrobloga

IPP są znane i stosowane od ponad 30 lat. To najskuteczniejsze leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Wykorzystywanie ich w lecznictwie drastycznie wzrosło w ciągu kilkunastu ostatnich lat i obecnie są jednymi z najczęściej przepisywanych leków na całym świecie, a co za tym idzie - również jednymi z najbardziej nadużywanych leków.

Na grafikach w komentarzach znajdziecie kilka faktów i mitów dotyczących IPP. A poniżej krótkie wyjaśnienie:

1. Wchłanianie wielu substancji jest zależne od panującego pH. Jego zmiana może nasilać lub osłabiać przyswajanie składników odżywczych. Warto rozważyć wykonanie oznaczenia ich poziomu i rozpocząć suplementację w przypadku niedoborów. Ponadto zmiany pH mogą mieć również wpływ na absorpcję leków.

2. Wskazania do stosowania IPP to leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, eradykacja Helicobacter pylori (w połączeniu z innymi lekami), choroba refluksowa przełyku, zespół Zollingera-Ellisona oraz zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym długotrwałym stosowaniem leków potencjalnie uszkadzających błonę śluzową żołądka i dwunastnicy (np. NLPZ, GKS). Gastroprotekcję stosuje się również u pacjentów zażywających leki antyagregacyjne, gdy występują dodatkowe czynniki ryzyka. Samo przyjmowanie kilku leków na raz (np. na nadciśnienie, cukrzycę, cholesterol) nie jest wskazaniem do stosowania IPP.

3. Kapsułki i tabletki określone jako dojelitowe zawsze należy połykać w całości popijając wodą. Dotyczy to również innych leków niż IPP. Kapsułkę można otworzyć w wyjątkowych sytuacjach – o takiej możliwości będzie napisane w ulotce.

4. IPP to nie jest cudowny lek na obżarstwo i późniejsze pieczenie w przełyku po nim. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji z innymi lekami lub działań niepożądanych spowodowanych długotrwałym stosowaniem, samoleczenie powinno być prowadzone rozważnie. O skutkach nadużywania IPP będzie osobny post, bo jest tego mnóstwo.

5. Leki te są najbardziej skuteczne, gdy zażyje się je ok. pół godziny przed śniadaniem. Wtedy jego stężenie będzie wysokie akurat po posiłku. Poza tym, pokarm zmniejsza jego biodostępność. Jeśli sytuacja wymaga przyjmowania IPP 2 razy dziennie, to drugą dawkę stosuje się pół godziny przed kolacją. Preparat z dekslanzoprazolem charakteryzuje się podwójnym uwalnianiem, dzięki czemu może być przyjmowany niezależnie od posiłku.


Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#leki #ciekawostki #medycyna #zdrowie #farmacja #gruparatowaniapoziomu #lekarz #nauka #apteka
dwa_fartuchy - IPP są znane i stosowane od ponad 30 lat. To najskuteczniejsze leki zm...

źródło: comment_1620586433FnMoQW5yRzDJmt0h3LmILO.jpg

Pobierz
  • 7