Wpis z mikrobloga

@KorwinizacjaPrzelyku: moim zdaniem blednie liczysz skladke nfz dla ryczałtu. W przypadku ryczaltu nie ma pojecia dochodu (a skladka ma byc od dochodu) więc wg tego co obecnie wiadomo, wiadomo że nic nie wiadomo ;) Na pewno nie moze byc analogicznie do liniowego jak w Twoim przykladzie, gdyż w liniowym możesz miec koszty ktore zmniejszaja dochod. W ryczalcie nie masz pojecia kosztow i dochodu i liczenie nfz tylko od przychodu minus zus
  • Odpowiedz
@MiLAP: Ale taka jest właśnie idea ryczałtu - płacisz podatki od przychodu, ale w zamian mniejsze niż na liniowym. Obecnie taka zasada panuje dla podatku dochodowego i nie uznaje się jej za niesprawiedliwą. Przecież w miesiącach gdzie masz małe koszty zapłacisz więcej podatku na liniówce niż na ryczałcie. Coś za coś. Dlaczego miałoby być inaczej dla składki zdrowotnej?
  • Odpowiedz
Tylko ryczałt co do zasady zaklada pewne zryczałtowane koszty. W zwiazku z tym nowa skladka tez powinna je co do zasady uwzgledniac. Po 2gie trzeba się skupic na definicji dochodu. W przypadku ryczałtu takie zjawisko formalnie nie istnieje gdyz nie prowadzi się ewidencji kosztow. Mowisz o przykladzie programisty na 15% ktory ma realnie niskie koszty. Co z ludzmi ktorzy maja stawke ryczaltu 2% lub 3% (gastronomia)? Oni pracuja na niskiej marży w
  • Odpowiedz
Ps. Dla baru powienienem przyjac 3%, a nie 2% do wyliczeń, ale widac idee.

Na 2% jest "przychód uzyskany ze sprzedaży wyrobów przetworzonych w inny sposób niż przemysłowy produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z własnej uprawy i hodowli lub chowu."

Tak bogiem, a prawda to dla ryczaltu powinni tez utrzymac odliczenie nfz jeżeli nie chca udusic tych na duzej marzy (np. totalnie pokiereszowanego obecnie gastro). W innych formach proponuja kwote wolna 30kpln,
  • Odpowiedz
Ps2.
Sorry blad. Odliczenia nfz jest ok 320pln to taksiaz nie placi nic podatku (wychodzi wartosc ujemna wiec 0), a bedzie...

A tak krzyczeli na uberowcow ze oni oszusci i nie placa podatków...
  • Odpowiedz
@MiLAP: No OK, rozumiem o co Ci chodzi. Moje obliczenia to faktycznie wariant pesymistyczny. Niemniej jednak obawiam się, że tak może być, dlatego policzyłem ile mogę stracić w takim wariancie. Trzeba czekać na konkrety, Morawiecki coś wspominał, że jeszcze będą robić "konsultacje społeczne". Zobaczymy jak już będzie gotowy projekt ustawy.
  • Odpowiedz