Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (234)

Ukraina
„Po pierwsze, nie widzimy wycofania wojsk rosyjskich, które byłoby adekwatne do liczby sił zgromadzonych wzdłuż granic Ukrainy i terenów okupowanych. Tego, co się dzieje, nie można nazwać wycofaniem wojsk” - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. "To, co naprawdę się zmieniło, to rozmieszczenie jednostek wojskowych. To prawda, ale zagrożenie nigdzie nie zniknęło. W Związku Radzieckim były procesy pokazowe, procesy bez jakiejkolwiek sprawiedliwości. A to, co widzimy dzisiaj, to wycofywanie wojsk bez wycofywania wojsk. Musimy więc zachować czujność w tym względzie ”- podsumował Kuleba.
Źródło

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że od 24 sierpnia Ukraińcy będą mogli korzystać z usług publicznych drogą elektroniczną. Zełenski powiedział również, że Ukraina stała się pierwszym krajem na świecie, w którym paszporty elektroniczne mają taką samą moc prawną jak paszporty papierowe. Jednocześnie minister transformacji cyfrowej Michajło Fiodorow zaznaczył, że jeśli dana osoba czuje się komfortowo przy korzystaniu z dokumentów papierowych do korzystania z usług, będzie mogła nadal z tego korzystać.
Źródło

Pogrążony w wojnie Donbas stoi na krawędzi katastrofy ekologicznej, ponieważ opuszczone kopalnie są wypełnione toksycznymi wodami gruntowymi. Woda wypełniona metalami ciężkimi i innymi substancjami toksycznymi grozi skażeniem wody pitnej z rzek i studni. Sprawia również, że otaczająca gleba jest nieodpowiednia dla rolnictwa. Według szefa administracji wojskowo-cywilnej w Torecku Wasyla Czyżyka tylko 2 z 7 kopalni położonych koło miasta nadal działają. Obecnie władze lokalne zmuszone są do pompowania wody z kopalni, aby zapobiec katastrofie. Poza ogólną depresją gospodarczą regionu, wojna wpływa również na sytuację środowiskową. Obecnie 88 ze 121 kopalni w Donbasie znajduje się pod kontrolą separatystów. Eksperci twierdzą, że najgorszych konsekwencji dla środowiska należy spodziewać się nie wcześniej niż za 5 do 10 lat. Jednak pierwsze oznaki katastrofy ujawniły się już w postaci spontanicznych zalewów niektórych kopalni w 2018 roku oraz serii eksplozji gazu wypartego przez wody kopalniane w 2020 roku.
Źródło

Białoruś
Alaksandr Łukaszenka ponownie spotka się z Władimirem Putinem - informuje rosyjski dziennik Kommiersant, powołując się na własne źródła w Moskwie i Mińsku. Kolejne spotkanie obu przywódców ma odbyć się pod koniec maja w Rosji, ale jego miejsce nie zostało jeszcze ujawnione. Ich pierwsze spotkanie w 2021 roku odbyło się 22 lutego w Soczi, a drugie - 22 kwietnia w Moskwie. W obu przypadkach negocjacje odbywały się za zamkniętymi drzwiami; raporty o ich wynikach nie były ani długie, ani szczegółowe.
Źródło

Międzynarodowy Związek Biathlonistów postanowił nie organizować etapu mistrzostw świata w biathlonie IBU w Mińsku w 2022 roku. „Decyzja o przełożeniu imprezy została podjęta przez Komitet Wykonawczy w świetle obecnej sytuacji na Białorusi i po to, aby komitety organizacyjne, federacje narodowe i ich zespoły mogły opracować swoje plany” - czytamy w oświadczeniu. Wcześniej białoruska część mistrzostw świata w hokeju na lodzie zostały odwołane, a także Drużynowe Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym. W lutym tego roku ministrowie UE odpowiedzialni za sport zwrócili się do Komisji Europejskiej z propozycją, aby nie organizować międzynarodowych zawodów w krajach, w których łamane są prawa człowieka.
Źródło

Litwa
Myśliwce NATO pełniące misję policji powietrznej w państwach bałtyckich z bazy w Szawlach, startowały trzy razy w zeszłym tygodniu w celu identyfikacji i eskrtowania rosyjskich samolotów wojskowych lecących bez włączonych transponderów nad Morzem Bałtyckim w przestrzeni międzynarodowej - poinformowało litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Loty te odbywają się także bez zgłoszonego planu lotu, co powoduje możliwość wypadku w ruchu lotniczym.
Źródło

Łotwa
Państwowy Urząd Kontroli (SAO) rozpoczął pierwszy proces dotyczący odszkodowania za straty spowodowane przez decyzje urzędników za nieracjonalnie wypłacone odszkodowania na Uniwersytecie Łotewskim, powiedział audytor generalny Rolands Irklis. Od jesieni 2019 r. obowiązują zmiany w ustawie o Państwowym Urzędzie Kontroli, które przewidują prawo Urzędu do odwołania się od nieprawidłowych decyzji podjętych przez urzędników i odzyskania strat poniesionych w wyniku naruszenia popełnionego przez urzędnika państwowego.
Źródło

Estonia
Minister obrony Kalle Laanet, polecił wszystkim szefom agencji Ministerstwa Obrony zaoszczędzić pieniądze w swoich agencjach w związku z koniecznością cięcia wydatków budżetu państwa i przedłożyć odpowiednie plany najpóźniej do 4 czerwca. W związku z tym generał broni Martin Herem, dowódca sił zbrojnych, zdecydował o rozwiązaniu Orkiestry Sił Obronnych, na którą wydaje się ok. 1,4 mln euro rocznie z budżetu Sił Obronnych. Ponadto przestanie istnieć służba kapelana Sił Obronnych w obecnym kształcie. Siły Obronne mają obecnie dziesięciu kapelanów. Decyzje Dowódcy Sił Obronnych wywołały w opinii publicznej wiele pytań i reperkusji. Laanet powiedział w komentarzu: „Mądrzy się nie spieszą. Zobaczmy, jak najlepiej rozwiązać te sprawy z punktu widzenia państwa”. Generał Herem potwierdził, że złoży wniosek do Ministra Obrony o zmniejszenie liczby prawie 5000 pracowników Sił Obronnych o 200 osób.
Źródło

Polecam:
Robert Dalsjö i Michael Jonson, analitycy szwedzkiego think tanku FOI, powiązanego z siłami zbrojnymi, opublikowali w amerykańskim portalu War on the Rocks artykuł poświęcony sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Polska opinia publiczna winna zapoznać się z opiniami szwedzkich ekspertów, tym bardziej, że w zwięzłej i skondensowanej formie przekazują oni wiedzę na temat sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w naszym regionie. Nadal mimo upływu od 2014 roku 7 lat „jest boleśnie jasne, że NATO i wiele armii europejskich do dnia dzisiejszego pozostają źle przygotowani do konfrontacji z państwem o porównywalnej sile w konflikcie o dużej intensywności”.
Szwedzcy analitycy radzą co zrobić, aby nie przegrać wojny z Rosją. "Europa nie jest na straconej pozycji w razie konfliktu"

Nawet gdy Kreml po raz kolejny zgromadził wojska na granicach Ukrainy w zeszłym miesiącu, Europa nadal nie zajęła się rażącymi lukami w zdolnościach ujawnionych przez aneksję Krymu przez Rosję i zastępczą wojnę agresyjną w Donbasie. Omawiany wyżej krótki artykuł FOI.
Przyszłość europejskiej obrooności

Pomimo tego, że wojna we wschodniej Ukrainie trwa od ponad siedmiu lat, nie ma satysfakcjonującej odpowiedzi, co skłoniło Moskwę do inwazji na Donbas. Wyjaśnienia sięgają od materialistycznych do ideowych - jednak żaden nie dociera do sedna sprawy. Brendan Chrzanowski w obszernym artykule dla Texas National Security Review.
Epizod niepewności egzystencjalnej: bezpieczeństwo ontologiczne - początki wojny w Donbasie

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka