Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Ostatnio zaciekawił mnie .NET a szczególnie ASP.NET ale średnio mi po drodze z Windowsem. Czy pisanie backendu .NET pod Linuxem korzystając z VS Code lub JetBrains Rider ma sens, czy może jednak lepiej postawić maszynę wirtualną lub zainstalować Windows na drugim dysku dla Visual Studio? Wiem że WinForms i WPF na Linuxie nie zadziała ale nie zależy mi szczególnie na desktopie.

#programowanie #csharp #dotnet #linux
  • 25
@cppguy: nie wszystkie narzędzia działają tak jak na Windowsie, mam kolesia w zespole, co 10 lat doświadczenia w embeded a 3 dni kartę graficzną instalował na tym swoim linuxie. Drugi, mówię postaw do tego joba workera na Windowsie, patrz masz tutaj obraz i skrypt, działa. A on że nie bo on ma wszystkie na linuksie i przecież da się zrobić bo już robił i wszędzie piszą że na linuksie działa. I
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czesiowcy: Przeglądając sieć natrafiałem często na stwierdzenia że jak programować pod .NET to najlepiej pod Windowsem pomimo tego że obecnie wydawane wersje są multiplatformowe. Dlatego zastanawiam się czy pisząc pod Linuxem tracę coś szczególnego?
@grap32: ja mam info sprzed paru lat, wtedy na androidzie trzeba było instalować bibliotekę xamarina, poza tym działało super ale ten temat z dodatkową instalacją był słaby dla komercyjnej aplikacji. Jak jest teraz nie wiem, musiałbym doczytać, obstawiam że jest dużo lepiej skoro mają targety nawet dla watchos.

Na pewno widziałem coś komercyjnego na xamarin ale nie pamiętam co, mimo wszystko ogólnie nie jest to mainstream. Z drugiej strony jak masz
Visual Studio to najlepsze IDE na świecie


@WielkiElektronig: Nie. Takie stwierdzenia to tylko rozpoczynanie kolejnej nic nie znaczącej wojny.
Każde IDE ma swoje lepsze i gorsze strony. VS jest fajny, rozbudowany i przez lata doczekał się wielu przydatnych funkcji (zwłaszcza dla .NET/C#), nie jest jednak totalnie niezastąpiony.

W zależności od zastosowań inne też się całkiem nieźle sprawdzają. Ostatnio było kilka okazji, żeby robić coś "grupowo". To co ja robiłem w JB
Czy pisanie backendu .NET pod Linuxem korzystając z VS Code lub JetBrains Rider ma sens


@Ur-Shak: Od czasów .NET Core raczej tak. Spróbowanie nic nie kosztuje, a virtualkę zawsze możesz postawić później. Najbardziej problematyczne może być to, że dużo projektów biznesowych siedzi jeszcze na .NET Framework, natomiast doświadczenie jest zazwyczaj wystarczająco kompatybilne.
Nie wiem jak obecnie jest z oficjalnym GUI (chyba będzie dopiero od .NET 6), ale na razie możesz używać
@lubieerror a orientujesz się jak dużego kopa daje ReSharper w najnowszych wersjach? Bo dla mnie visual studio było nieużywalne bez ReSharpera jeszcze do wersji 2015, fakt że z każdą iteracją coraz bardziej wyglądało jak IDE ale jeszcze dużo mu brakowało do intellij. Potem już miałem sporadyczny kontakt więc nie mam porównania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Ur-Shak: sam tak pisze i nie ma problemu. Jedyne z czym może być problem to te platformy wizualne Microsoftu które bym olał i skupił się wyłącznie na MVC lub WebApi. No i nie odpalisz IIS a część dziadów jeszcze nie hostuje aplikacji pod linuksem więc zdarzają się zgrzyty że projekt "jest" multiplatformowy ale zespół upośledzony i boi się hostowania nie na Windows Server (lub jakieś #!$%@? stare protokoły jak NTLM ma
co 10 lat doświadczenia w embeded a 3 dni kartę graficzną instalował na tym swoim linuxie.


@zibizz1: lol. To chyba raczej kandydat do zwolnienia. Sterowniki amd są od razu w kernelu, intel też. Nvidia ich bloby w zasadzie dobrze działają od razu. Od 16 lat używam różnych linuksów i raz miałem problem z nvidią bo karta była bardzo nowa i musiałem tylko odpalić na otwartym sterowniku jakoś linuksa i doinstalować nowy.