Wpis z mikrobloga

Uwaga Mireczki, zawołam tych co plusowali poprzedni wpis o szkoleniach.
Cały stream będzie można obejrzeć na FB (nie trzeba mieć konta na FB), dzisiaj o 19:00:
https://www.facebook.com/events/107366314764530

Dzisiaj będzie wyjątkowo luźny format, bliżej szkła kontaktowego. :'D
Energetyka jądrowa nie może funkcjonować bez akceptacji i zaufania społecznego, dlatego też podczas wykładu pt. „Energetyka jądrowa w komunikacji i mediach” prowadzący - Paweł Gajda oraz Adam Rajewski - opowiedzą m.in. o tym jak przedstawiana jest ona w mediach i dyskursie publicznym oraz jaki to może ma wpływ na postawy społeczne wobec energetyki jądrowej.

#gruparatowaniapoziomu
#ejdlakazdego <- mój tag o EJ
#energetyka #ciekawostki
markedone - Uwaga Mireczki, zawołam tych co plusowali poprzedni wpis o szkoleniach.
...

źródło: comment_1621354547BwoGKTenfmb22PXvCZjauo.jpg

Pobierz
  • 14
A mógłby być jakiś wykład osobny o "zamkniętym obiegu paliwowym". O działaniach, aby kolejne rozpady w specjalnych elektrowniach przekształcały transuranowce w lżejsze metale. Francja ma elektrownię na prędkie neutrony chłodzoną ciekłym metalem. Potrafią schodzić z ilością transuranowców, ale nie potrafią ich przekształcać do końca w lżejsze metale.

Jakie są metody odzysku transuranowców z prętów, gdzie nadal 94% stanowi uran, a tylko parę procent te najgroźniejsze transuranowce?

Ile przekształceń można robić, aby dojść
@DarrDarek:

A jak to wyglądało w RBMK-1000? Ile procent stanowiła produkcja plutonu, a ile w pręcie zostawało uranu? Jak to rozdzielano? Czy stosowano metody chemiczne dla skrajnie toksycznych i radioaktywnych aktynowców?

RBMK nigdy nie produkował plutonu do zastosowań militarnych, to popularny mit, mówię o tym na swoim wykładzie o RBMK.. W ogóle paliwo RBMK nie jest przerabiane obecnie, nawet na paliwo MOX czy REMIX.

O nowoczesnych reaktorach mówił Maciek: Nowoczesne
@markedone: Jest gdzieś playlista, gdzie można sobie zobaczyć wcześniejsze? Plus, jesteś w stanie polecić jakieś warte przeczytania książki na temat EJ? Mogą być nawet specjalistyczne
@Dixers: Jasne, na moim blogu jest spis odcinków:
https://nucleartoday.wordpress.com/akademia-nuclear-pl/

Z poziomu super laika, ale książka o wszystkich elementach EJ od cyklu paliwowego po zastosowania kosmiczne, niektóre awarie, promieniowanie to: Energia jądrowa wczoraj i dziś, Grzegorz Jezierski

Jeżeli chcesz coś bardziej ukierunkowanego na EJ to: Elektrownie jądrowe, Kubowski Jerzy
Książka, która byłaby dobrym wstępem do takich technicznych zagadnień, opisane są tam podstawy fizyki reaktorów, kinetyka reaktorów jądrowych, trucizny reaktorowe, systemy reaktorowe, cykl