Wpis z mikrobloga

Dobra mirki, bo znów mam głupie pytanie, ale to jedno z tych głupich pytań, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi, bo powinno być oczywiste, a dla mnie to nie jest oczywiste i się mega stresuję.

W jaki sposób się umawiam do Notariusza ze sprzedającym mieszkanie? Czy najpierw dzwonię do notariusza, on mi podaje wolny termin, potem dzwonię do właściciela, przekazuje mu termin... A jak mu nie pasuje, to co? Dzwonię jeszcze raz do notariusza? Czy może oboje z właścicielem idziemy na miejscu się umówić? Czy może od razu nas przyjmuje z dupy? Jak to wygląda, bo nie ogarniam takich rzeczy.

Policzyłem, że będę musiał wywalić z 6 tysięcy złotych, tak mi kalkulator wyliczył. Bezpiecznie jest wziąć 7, gdyby się zdarzyło że taksa jednak większa? Można tam kartą płacić czy muszę dymać z 7 kaflami w kopercie ze sobą?

Ogromne dzięki za odpowiedź.

#mieszkanie #hipoteka #kredythipoteczny #kredyt #kiciochpyta #notariusz
  • 8
Notariusz proponuje Ci wolne terminy i dopasowujesz je z kupującym, ale pewnie wcześniej musicie mu razem dostarczyć dokumenty do kancelarii. Co do kosztów zapytaj notariusza ile to ma kosztować, w kalkulatorach zazwyczaj są maksymalne stawki. Taksę możesz zapłacić przelewem (bardzo rzadko są terminale) ale podatek PCC musisz zapłacić gotówką u notariusza.
@tgb: tak wiem, notariusze przyjmują na rachunek bankowy. Ale to do pierwszej kontroli, notariusz jest w tym wypadku tylko płatnikiem. Notariuszem nie jestem, ale rocznie podpisuję ok. 150-200 aktów w różnych kancelariach i informacja jest ze wspomnianych kancelarii. Też bym wolał płacić przelewem :)

Z drugiej strony jest w tym logika, bo czemu notariusz ma generować obrót na rachunku jeżeli nie jest to jego przychód.

Jeżeli masz jakieś inne informacje to
@tgb: nie powiem Ci zbyt wiele, bo nie dotyczyło mnie do bezpośrednio, jestem klientem kanclerarii, a nie notariuszem. Jednak ustalając warunki płatności kosztów notarialnych około roku temu zacząłem spotykać się z informacją że PCC musi być zapłacone gotówką ze względu na wynik kontroli i powstające interpretacje - domyślam się, że chodziło o kontrolę US. Cieżko mi udzielić więcej informacji, po 2-3 takich opiniach biorę zawszę gotówkę i nie zawracam Sobie tym