Wpis z mikrobloga

Z czego teraz korzystacie do ci/cd?
W poprzedniej pracy rozpuścił mnie jenkins przez jego możliwości, teraz bawię się w gitlab ci, aczkolwiek brakuje mi w nim sporo rzeczy. Co jest teraz na topie do użytku?
Chciałbym zautomatyzować cały przebieg od dev, przez testy dla qa po produkcję po kliknięciu.

#programowanie #devops #cicd #gitlab #jenkins #pipeline
  • 12
@Roballo: aktualnie gitlab ci. Był szok kulturowy ale ci co siedzą w firmie dłużej już mają sposoby żeby to fajnie działało. Ja tylko wrzucam templates, ustawiam parametry i chodzi.
@arysto2011 to już się wydaje typowo pod ogromna firmę do zabawy.

A jak sobie radzicie ze środowiskami qa, prod, dev? Bo o to mi najbardziej chodzi. Jak je separujecie w ci/cd?
@Roballo: wrzucam templatkę, ona patrzy jakie pliki z ustawieniami linterów mam w projekcie i na podstawie tego generuje linting step z kolekcji bodajże 100 różnych.
Mamy wystandaryzowany test framework, kolejna patrzy na jego konfigurację i już nic więcej nie muszę. Budowanie i pakowanie w paczki linuxowe - podobnie. Testy end to end całego firmware na sprzęcie - podaję 2 linijki argumentów reszta idzie z templatki.
Ogólnie jest takie podejście że jak
@Roballo: wszystko masz as a code. Nie instalujesz pierdyliarda pluginów, które są potem rozwijane albo nie. Jak potrzebujesz narzędzia to doczepiasz sobie odpowiedni obrazek dockerowy z toolem jakiego potrzebujesz. Wbudowane registry dockerowe, ostatnio też dodali coś ala nexus na paczki. Upgrade'y nie przyprawiają o zawał serca. Prosta dokumentacja w jednym miejscu (możesz w łatwy sposób przełączać się między wersjami).