Wpis z mikrobloga

MirkoInżynierzy, znacie jakiś godny polecenia kurs #catia, który uczyłby i fajnie wyjaśniał od podstaw projektowanie powierzchniowe Generative Shape Design, co by można było tworzyć elementy karoserii, detale plastikowe z wnętrza itd.? Może być nawet płatny, po angielsku (innego się nie spodziewam) np. na #udemy.
Na YT co prawda są filmiki, ale bez tłumaczenia, wyjaśniania co do czego służy itp. Ciężko z takich filmików czerpać kompleksową wiedzę ¯\_(ツ)_/¯

#projektowanie3d #projektowanie #cad
TyskiDaro - MirkoInżynierzy, znacie jakiś godny polecenia kurs #catia, który uczyłby ...

źródło: comment_16226235538OERPNI7ctrrHKca4zyBbe.jpg

Pobierz
  • 7
@TyskiDaro: Wszystko zależy od jakiego etapu zaczynasz. Kursów niestety żadnych nie znam, ale swego czasu znalazłam fajną książkę odnośnie modelowania powierzchniowego w catii:
(https://helion.pl/ksiazki/catia-v5-sztuka-modelowania-powierzchniowego-andrzej-welyczko,catv5m.htm#format/d)

Filmikami z yt się nie sugeruj bo o ile pamiętam to wszelkie modelowania karoserii itd. polegają tam na tworzeniu splajnów i potem wypełnianiu ich opcją Fill. A niestety obu tych opcji powinno się unikać bo nie ma większej kontroli co do ich geometrii.

Inna sprawa że
ale to już jest robione w większości w module bryłowym (i zazwyczaj przez kolegów z Indii :D)


@ZjemCiBuraki: w automotive bardzo dużo się robi w GSD, jeśli mowa o plastikach to myślę, że około 70% w GSD i z 30% w part. Zależy od części ale czasem zrobienie B-Side nie idzie tak gładko, żeby tylko zrobić thickness w part design i zrobione. Nie robią tego tylko hindusi ;) Mam wrażenie, że
@ZjemCiBuraki: @suttree: Dzięki za garść przydatnych informacji. Jak w trakcie nauki będę miał jakieś pytania, pozwolę sobie je zadać tutaj.

Niby można, ale żadna mi znana poważna firma nie wykorzystuje do tego Catii.


@BojackHorseman: To mniej więcej do jakiego poziomu ograniczyć naukę Catii? W wielu ofertach pracy w wymaganiach jest znajomość GSD.
@TyskiDaro: Ale ten wykop jest durny wysłały się 2 wiadomości jedną usunąłem to się usunęły obie i nagle okazuje się, że była tylko jedna :D

Cóż powiedziałbym to zależy od oferty i elementów. Zakładając plastiki znajomość większość przycisków z toolbarów Wireframe, Surfaces i Operations + draft analysis. Przydałoby się, żebyś też poćwiczył operacje Boolowskie w szczególności trim i close surface. Na start myślę, że wystarczy. Jeśli blachy to np. rozumienie działania
@BojackHorseman: Dzięki wielkie, Mirku, za pomoc. Większość rzeczy, które wymieniłeś już mam opanowane w praktyce - były dość obszernie wyjaśniane (wraz z przykładami i ćwiczeniami) w kursach, które sobie kupiłem.