Wpis z mikrobloga

usunałem poprzedni wpis. bo zdania były podzielone i nie napisałem że się nie znam kompletnie i zrobiła się elektroda.pl

jak znany youtuber photonicinduction "bierze" tyle prądu z gniazdka? nie powinny mu bezpieczniki wywalić czy coś? na innych filmach bardziej szalone rzeczy robi w domu

poproszę o wyjaśnienie jak dla 5-latka jakby ktoś mógł. na reddicie ludzie też się motają

#pytaniedoeksperta #elektryka
  • 18
@magda_em: @EmcePomidor: Mówi, że 5000 A przy 2 V. To "tylko" 10 kW.
Przekładnia to wtedy 240/2 = 120. Na wtóryn uzwojeniu zmniejsza napięcie 120 razy, ale zwiększa prąd też 120 razy
Moc zostaje stała pomijając straty w transformatorze.
Poszukaj sobie "MOT welder" - ludzie robią podobne (choć mniejszej mocy) transformatory do zgrzewarek przewijając transformatory z mikrofalówki.
@EmcePomidor: kwestia przekładni. To buczenie, to 50 Hz tętnień sieci, więc żaden kondensator.

Jeśli przy 240 V masz 16 A
to przy 24V - 160 A
przy 2,4 V - 1600 A

To oczywiście wartości maksymalne, bez liczenia strat i dla polskiej sieci energetycznej. Nie wiem po co on to robi. Dobrze, że chociaż autotransformatorem separuje sieć. Dziwne zajęcie. W następnym odcinku - "zobaczmy jak wybucha butla propanu w mieszkaniu"?
@EmcePomidor:
Masz trzy pojęcia: napięcie, prąd i moc.

Moc=prąd*napięcie

Facet używa dużego prądu ale małego napięcia, zatem dostarczana moc jest niewielka.

Pamiętasz kineskopy? Tam było odwrotnie - duże napięcie na katodzie ale mały prąd, zatem również mała moc.
@EmcePomidor: Generalnie to jest tylko przekształcenie energii elektrycznej. Z sieci zapewne ma 110V, więc jakby podał to na ten nóż, to byłoby tylko zwarcie (bardzo bardzo duży prąd by popłynął).
Więc sobie zmniejszył napięcie do kilku woltów, co by ograniczyć ten super prąd.

I teraz zakładając:
temperaturę(startu) T1 = 20*C
temperaturę(końcową stali) T2 = 1400*C [przy 1500*C już się powinna stopić, a świeci dość jasno]
czas nagrzewania t = 27s [około,
@EmcePomidor: No to przy 230V, wychodzi jakieś 12,78A z fazy. Co dla zab. B16 jest dalej ok.

Może mogę jeszcze policzyć zmianę rezystancji ze względu na wzrost temperatury stali.
Co by uwzględnić zmianę z np. 1000A (szacunkowo zmianę z mocy ok. 6kW i ok. 26A przy 230V - co też wytrzyma wyłącznik B16 przez ok. 1 minutę zanim się wyłączy) do 700A (co daje owe 12,78A).

Generalnie to będzie trochę trudniejsze,
@kozi966: ()

panie, ja tam nie wiem, ja mam w kuchni B10 i rozruch mikrofalówki potrafi go zdenerwować. a do spóły z czajnikiem to już pewnik xD

czo te anglosasy to ja nawet nie