Wpis z mikrobloga

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 168 p.n.e. – w bitwie pod Pydną wojska rzymskie dowodzone przez Lucjusza Emiliusza Paulusa Macedońskiego zniszczyły armię macedońską Perseusza Antygonidy w ciągu jednej godziny. Rzymianie zabili około 20.000 Macedończyków przy stosunkowo niewielkich startach własnych (około 1000 legionistów). Wojska rzymskie wygrały bitwę, jak i całą wojnę – trzecią z kolei. Skutkiem bitwy pod Pydną było podporządkowanie Macedonii Rzymowi.

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#22-6

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
IMPERIUMROMANUM - Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 168 p.n.e. – w bitwie pod Pydną wo...

źródło: comment_1624344229zCYlxXH7sh0Nutoe0mbQkc.jpg

Pobierz
  • 30
@IMPERIUMROMANUM: hej, sa jakies zapiski ciekawsze na temat tej bitwy? Nie znalem jej, ale jestem ciekawy sposobu, w jaki Rzymianie wygrali rozbijajac w taki sposob przeciwnikow - bo brzmi to bardzo ciekawie i chetnie bym sobie doczytal / obejrzaj cos wiecej konkretnego.
@IMPERIUMROMANUM: Zdaje się, że macedońskie i greckie formacje to były raczej akie zwarte falangi, a rzymska trochę jak szachownica, dzięki czemu zmęczeni żołnierze z przodu mogli się wymieniać i to dawało dużą przewagę.
@kalesonn:

W jaki sposob moge dowiedziec sie czegos na temat nazwiska tego pana?

Chodzi o Lucjusza Emiliusza Paulusa Macedońskiego?
Ogólnie imiona rzymskie składały się z trzech (lub czterech - jak tutaj) elementów).
Pierwszy to imię: Lucjusz
Drugie to ród /nazwisko/: Emiliusz
Trzecie to dodatkowe nazwisko, przydomek (cognomen): Paulus (tutaj nie ma jednolitości, ale przyjmuje się, że rozdzielał on poszczególne gałęzie rodu - tutaj jest to gałąź Paulusów z rodu Emiliuszy)
Czwarte
@lewoprawo: @Tytanowy: Trzeba też wskazać, że macedońskiej armii daleko było do dawnej siły. Wyewoluowała ona w bardzo złym kierunku, zwiększając liczbę falangitów, a zmniejszając liczebność pozostałych formacji. Tymczasem pierwotna koncepcja dawała ogromne znaczenie lekkozbrojnym i kawalerii, którzy pilnowali aby nie dochodziło do wyłomów oraz prowadzili manewry mające na celu zadanie decydującego uderzenia.
@eaxene: Moje nazwisko jest bardzo podobne do tego przydomka.Oczywiscie nie doszukuje sie juz korzeni z czasow Imperium jednakze do dnia dzisiejszego w Niemczech istnieje nazwisko Paulus.

Chetnie dowiedzialbym sie jaka jest historia tego slowa az od czasow starozytnych.

Na jesien bede robil badania DNA, zobaczymy czy wyjdzie jakas rodzinna niespodzianka ( ͡° ͜ʖ ͡°)