Wpis z mikrobloga

Lepiej - cotygodniowe nowinki, które pomogą Ci lepiej żyć, pracować i spać.

Jak mierzyć swoją produktywność w pracy?

Pewnie nie raz zadawaliście sobie to pytanie. W jaki sposób można zmierzyć, jak bardzo produktywny jestem w czasie pracy. Można robić to prostymi metodami licząc liczbę zrealizowanych tasków, czy linijki kodu (pozdro #programista15k). Nie są to jednak metody efektywne, bo task taskowi nie równy, a nad pojedynczą linijką można utknąć na parę dni, dopóki nie znajdziemy rozwiązania na StackOverflow.

Rozwiązaniem tego problemu jest dla mnie Rescue Time. Prosta aplikacja, która analizuje naszą produktywność, bez naszej ingerencji. Jak to działa? RescueTime sprawdza z jakich aplikacji korzystamy i jakie strony internetowe odwiedzamy. Dzięki sporej bazie znaczna część jest automatycznie kategoryzowana: Excel - produktywny czas, Slack - neutralnie, Facebook nieproduktywnie. W ten sposób RT jest w stanie określić jaki % czasu spędzamy produktywnie, a jaki nie. Dodatkowo możemy sprawdzić podział czasu wg kategorii, np. Komunikacja, Tworzenie, Biznes, Sieci społecznościowe zakupy. Możemy też ustawić sobie cele, np. minimum 4h czasu produktywnego dziennie, nie więcej niż 30 min na portale z newsami dziennie. RT może też wesprzeć nas w walce z prokrastynacją, blokując określone strony jeśli korzystamy z nich za dużo.

Ja korzystam z RT od kilku lat i dzięki niemu umiem lepiej pilnować się w pracy, wiem mniej więcej ile czasu spędzam na komunikacji (dużo więcej niż myślałem), w jakie dni jestem najbardziej produktywny (wtorki rządzą) i w jakich godzinach (o dziwo nie od samego rana, a między 10-13).

U mnie dobry wynik to 70% i więcej.

Aplikacja jest darmowa, więc gorąco polecam przetestować to sobie i przeanalizować :)

https://www.rescuetime.com/download

Zachęcam do obserwowania tagu #lepiej aby nie przegapić nowego wpisu!

A Ty, w jaki sposób mierzysz swoją produktywność w pracy?

#lepiej #biohacking #zdrowie #pracbaza #produktywnosc

Poprzednie wpisy:

1. F.lux - zadbaj o swoje oczy


2. Poprawa jakości snu


3. Czas na telefonie
  • 4