Wpis z mikrobloga

@MatthewDuchovny:

Fødselsnummer
Jak najszybciej zbieraj papiery i zalatwiaj stały numer personalny. Bez niego jest się troche podczlowiekiem.
U mnie trwalo to od listopada do poczatku lipca xd
Bez stałego numeru jest dużo utrudnień. Nie możesz wybrać lekarza rodzinnego, nie możesz sprawdzać wyników badań w necie, nie możesz dostać karty do płacenia przez neta ani kredytowej, a co za tym idzie nie możesz vipps'owac (robic szybkich przelewów na nr telefonu) co jest
@marasgruszka: Wielkie dzięki za odpowiedź!

Póki co pracodawca zaaplikował otax deduction card w moim imieniu. Więc będę miał spotkanie ze Skatteetaten ale już tylko w celu weryfikacji tożsamości (oczywiście odczekam 10 dni od przyjazdu do Norwegii).
Z tego co rozumiem, to przy okazji weryfikacji tożsamości, to mogę od razu powiedzieć, że będę w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy (mam gotową umowę o pracę od Norweskiego pracodawcy). czyli "report a move".
@MatthewDuchovny:
PAYE to stała stawka podatku w wysokości 25%.
Ordinary tax rules to tabelka i jak przekroczysz pewien próg zarobków to płacisz więcej, możesz to zmienić w ciągu roku. Ja na ten rok wybrałem ordinary bo bardziej mi się opłaca ;) pani w urzędzie Ci wszystko wytłumaczy.

Podaj normalnie adres pod którym będziesz mieszkał, korespondencyjny.

Żeby założyć konto w banku musisz mieć d-nummber, więc najpierw czeka Cię wizyta w Skatetatten. Na
@Frasiu: dzięki za odpowiedź!

PAYE to stała stawka podatku w wysokości 25%.

Ordinary tax rules to tabelka i jak przekroczysz pewien próg zarobków to płacisz więcej, możesz to zmienić w ciągu roku. Ja na ten rok wybrałem ordinary bo bardziej mi się opłaca ;) pani w urzędzie Ci wszystko wytłumaczy.


Według tego kalkulatora wychodzi mi, że podatek to 30%. Więc w tym przypadku PAYE bardziej się opłaca. Jednak nie wiem
@MatthewDuchovny: wszystkie bilety kupisz w apce RUTER

Odnośnie podatku https://www.skatteetaten.no/en/person/foreign/are-you-intending-to-work-in-norway/tax-deduction-cards/paye/

Tak jak kolega wyżej napisał, żeby założyć w ogóle konto w banku musisz mieć co najmniej d-nummer. Do tego czasu polecam założyć konto w kantor Alior. Możesz tam sobie za free założyć rachunek w koronach i podać go jako konto do wypłaty wynagrodzenia, a także używać karty wielowalutowej za granicą. Wynagrodzenia w gotówce nie wyplacaja chyba już w żadnej wysokości. Wielu
@MatthewDuchovny: PAYE, jest oznaczone automatycznie, w Skatetatten musisz zaznaczyć że chcesz z tego zrezygnować ;) ale najpierw czeka Cię wizyta na policji w celu rejestracji przyjazdu, potrzebny Ci będzie kontrakt + kontrakt na mieszkanie. Mi np wychodzi 12% podatku, ale ja mieszkam na samej północy i tu podatki są dużo mniejsze. Ciekawostką: jeżeli wybierzesz PAYE, to nie masz żadnego zwrotu podatku ale też nic do zapłaty.

Tax deducion to wizyta w
@marasgruszka:
dzięki za polecenie, na pewno sprawdzę apliakcję Ruter. Sprawdziłem wstępnie na ich stronie i czy dobrze widzę, że strefa 1 i 2 to 1400 koron miesięcznie? A całoroczny bilet na te dwie strefy to 14k koron? Mam nadzieję, że można to jakoś sobie odliczyć :D

Co do podatku. To, że mój pracodawca aplikował o tax deduction card oznacza też, że aplikował o D-nummer? Czy lepiej przy najbliższym spotkaniu ze Skattetaten
@MatthewDuchovny: ja sam sobie umawiałem wizytę na policji i w Skatetatten. Bardzo często jest to jeden i ten sam budynek więc sprawdź na necie gdzie masz najbliższy i jak sam będziesz się umawiał to wybierz taki termin żeby wizytę w Skatetatten mieć pół godziny po wizycie na Policji bo trwa ona jakieś 5min ;)
@Frasiu:

ale najpierw czeka Cię wizyta na policji w celu rejestracji przyjazdu, potrzebny Ci będzie kontrakt + kontrakt na mieszkanie.

Ale policja to jest to samo co Skattetaten? Nie do końca to rozumiem. Mój pracodawca aplikował o tax deduction card w moim imieniu, więc prawdopodobnie też aplikował o d-nummer w moim imieniu (?) I z tego co rozumiem to kolejne kroki dla mnie to:
- umówienie spotkania ze Skattetaten w celu
@MatthewDuchovny: wizyta na policji jest w celu rejestracji wjazdu do Norwegii. Bez rejestracji możesz być maksymalnie 6 miesięcy jako turysta. Skatetatten to urząd skarbowy który wydaje Ci d-nummber, czyli Twój numer tymczasowy oraz tax deducion card ;)
Cinkciarz bierze większą prowizję za przelew, dlatego po sprawdzeniu kilku i porównaniu wybrałem Wise ( ͡° ͜ʖ ͡°) zrób podobnie z alkoholem, dla przykładu 0,7 Jamesona kosztuje 560NOK ( ͡
Frasiu - @MatthewDuchovny: wizyta na policji jest w celu rejestracji wjazdu do Norweg...

źródło: comment_1626640795Vjv5fwxOEKEr5klmObbJSV.jpg

Pobierz
@MatthewDuchovny miałam pisać, że przede wszystkim paszport, ale kilka osób już zwróciło na to uwagę.

PAYE (czyli kildeskatt) będzie się opłacał przy zarobkach powyżej ~460k rocznie (kiedyś to wyliczałam, ale nie pamiętam dokładnie jaka to była kwota, jednak w większości przypadków jest nieopłacalny, to tylko "wygoda"). Poza tym i tak trzeba pilnować czy pracodawca nie zapłacił np. 50% podatku bo nie miało się karty podatkowej. Skatt tego nie rozlicza, więc w takim