Wpis z mikrobloga

  • 12
1366 + 1 = 1367

Tytuł: Gdzie śpiewają raki
Autor: Delia Owens
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 978-83-813-9268-6
Ocena: ★★★

Pogłoski o Dziewczynie z Bagien latami krążyły po Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Dlatego pod koniec 1969 roku, gdy na mokradłach znaleziono ciało przystojnego Chase’a Andrewsa, miejscowi zwrócili się przeciwko Kyi Clark, zwanej Dziewczyną z Bagien.Lecz Kya nie jest taka, jak o niej szepczą. Wrażliwa i inteligentna, zdołała sama przetrwać wiele lat na bagnach, które nazywa domem, choć jej ciało tęskniło za dotykiem i miłością. Przyjaźni szukała u mew, a wiedzę czerpała z natury. Kiedy dzikie piękno dziewczyny intryguje dwóch młodych mężczyzn z miasteczka, Kya otwiera się na nowe doznania — i dzieją się rzeczy niewyobrażalne.


Nie rozumiem fenomenu tej książki. Pal licho że fabuła jest absurdalna (siedmioletnie dziecko same radzące sobie na bagnach po tym jak matka odchodzi od męża alkoholika, zostawiając dzieci na jego łaskę i niełaskę). Oczywiście dziewczyna wyrasta na piękną młodą kobietę, bo jakżeby inaczej.

Pełno jest tu przeintelektualizowanych frazesów i poezji, które mają maskować fakt, że ta książka to zwykły harlequin. Nie ma żadnej głębszej analizy dziewczyny, która była sama całe życie a sami mieszkańcy miasteczka na siłę pokazani są jako ci "źli".

Wątek kryminalny i dramat sądowy w tej książce to jakiś żart.

Nawet końcówkę autorka musiała "dopowiedzieć" najwyraźniej uznając, że otwarte zakończenie przerosłoby czytelnika.

Dodam jeszcze, że "Zmierzch" oceniam na 5/10, bo tamta książka nie oszukiwała, że jest czymś więcej niż miłosną historią dla nastolatek (z wampirami). Tutaj poczułam się nieco oszukana bo zamiast fascynującej powieści o samotności i odrzuceniu dostałam romantyczną bajkę dla dorosłych. Nie polecam.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
rassvet - 1366 + 1 = 1367

Tytuł: Gdzie śpiewają raki
Autor: Delia Owens
Gatunek:...

źródło: comment_1627371700vSPEVNYavv4kD9nsWsUayD.jpg

Pobierz
  • 4
@rassvet: jak ja się z Tobą zgadzam, przeczytałam cześć i odpuściłam, zupełnie nie rozumiejąc Zachwytów nad ta książka. Mam pytanko, polecasz jakaś z ostatnio wydanych książek?