Wpis z mikrobloga

Dziś kilka ciekawostek na temat recept pro familiae i pro auctore wystawianych przez farmaceutów ʕʔ

W komentarzach znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że takie recepty, to coś innego niż standardowe recepty farmaceutyczne. Różnią się przede wszystkim tym, że mogą być realizowane w dowolnym czasie w dowolnej aptece, a także można na takich receptach przepisać leki z refundacją. Recepty farmaceutyczne zawsze są pełnopłatne.

Podkreślę też kolejny raz, że jako substancje psychotropowe w przypadku recept rozumie się leki z wykazu P. Do tego wykazu nie należą m.in. leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki czy większość leków na padaczkę i takie leki farmaceuta może normalnie przepisać na receptę. Lista środków odurzających to wykaz N.

Warto wspomnieć też o tym, że farmaceuci nie mogą wystawiać recept z uprawnieniem dodatkowym “S” lub “C”.

Pojawiło się też pytanie o to, czy często wystawia się takie recepty. Nie znalazłam nigdzie dokładnych statystyk łączących recepty pełnopłatne i refundowane, ale według danych ze strony mgr.farm wynika, że w I połowie tego roku zostało zrealizowanych ponad 20 tys. refundowanych recept wystawionych przez farmaceutów. Jednak znaczną większość stanowią recepty pełnopłatne, więc było ich na pewno całkiem sporo.

Wystawialiście już kiedyś takie recepty? A może ktoś z Waszej rodziny Wam wypisał?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #lekarz #nfz #gruparatowaniapoziomu #infografika
dwa_fartuchy - Dziś kilka ciekawostek na temat recept pro familiae i pro auctore wyst...

źródło: comment_1628438608qxmO65FXzYw6cANLkZmlal.jpg

Pobierz
  • 20
@powsinogaszszlaja: @dwa__fartuchy: dla mnie oczywisty :) mam pytanie tylko o partnera brata/siostry proszę o zapis prawny zabraniający, dodam ze możemy wystawić RP na psychotropy (błąd w systemie zapewne gabinet.gov.pl) jednak nie powinniśmy :) wystawiłem i skasowałem, mogłem zrealizować, u znajomego na kamsofcie tez puściło bez żadnych problemów
@LiamRockwell: po 1. modafinil nie jest dostępny w Polsce. Można go sprowadzić w ramach importu docelowego. Czy wykopki znają tylko leki będące jakimiś stymulantami albo benzo?
Po 2. w ewidencji musisz podać rozpoznanie/powod wydania leku.

Uprawnienia są normalnie określone w ustawie, nie ma podanego terminu obowiązywania. Myślę że zostaną na długo. Ostatnio uprawnienia farmaceutów cały czas się zwiększają, może czas przestać postrzegać tę grupę zawodową jako kasjerów.
@dwa__fartuchy farmaceuci są postrzegani jako kasjerzy, bo praktycznie niczym się od nich nie różnią. Co możesz robić? Biegasz od lady do szuflady, ukręcisz jakąś maść na zapleczu i wypiszesz sobie recepte na clemastinum. Super. Cóż za możliwości. Jaki masz wpływ na farmakoterapię pacjenta? Ano sraki. Jakie masz możliwości rozwoju po 5.5 letnim kołchozie farmaceutycznym? Srakie. Specjalizacje sobie możesz zrobić - apteczną, czyli powtórkę ze studiów. Kliniczną, ale farmaceutów klinicznych w Polsce policzysz
@dwa__fartuchy czepiam się kierunku? Ja po prostu stwierdzam fakt. Gdybym napisał bzdury, to mogłabyś mnie łatwo wyjaśnić ale zamiast tego wjechała klasyka, czyli insynuowanie, że zabrakło mi gdzieś punktów xD (odpowiadam: nie zabrakło). Trochę Ci zazdroszczę tak sprawnego mechanizmu wyparcia, ja nie byłbym w stanie się tak oszukiwać. Tyle lat, godzin, kasy wydanych na edukację, żeby nosić leki od lady do szuflady a tak naprawdę pracę masz tylko dzięki jednemu małemu zapiskowi